Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Minimalistyczna apokalipsa – recenzja książki „Historia pszczół”

Bestseller norweskiej autorki przedstawiany jako saga o ludziach i pszczołach, określany jest w samych superlatywach. Z okładki oraz reklam internetowych rzucają się w oczy słowa: czarująca, rewolucyjna, zmieniająca ludzkie myślenie. Ile w tym prawdy?

Nie dajcie się oszukać – to NIE jest książka o pszczołach. Owszem, są one tłem opowieści, wokół nich skupia się fabuła, a jednak jest ich tutaj mało. Wręcz za mało. Jeśli książka miała uświadamiać, zwracać uwagę na aktualnie dotykający nas problem, powinna poruszyć temat owadów nieco dokładniej. W „Historii pszczół” jest ich za mało, żeby przykuwały uwagę. Nie zaburza to na szczęście odbioru całokształtu powieści.

Fabuła skupiona jest wokół trzech wątków. Pierwszy z nich, rozgrywający się w XIX wieku, przedstawia historię przyrodnika, którzy marzy o wcieleniu w życie swojej innowacyjnej wizji dotyczącej pszczelarstwa. Drugi przedstawia współczesnego pszczelarza, który musi się zmierzyć równocześnie z niewyjaśnionym wymieraniem jego pszczół oraz konfliktem z synem. Ostatni wątek, rozgrywający się pod koniec XXI wieku, ukazuje mroczną przyszłość bez pszczół, kiedy ludzkość dotknięta klęską głodu walczy o przetrwanie, a setki tysięcy osób ręcznie zapylają kwiaty, aby zapewnić swojej społeczności pożywienie. W tej rzeczywistości poznajemy Tao – matkę, która próbuje zapewnić jak najlepszą przyszłość swojemu synowi.

Akcja w „Historii pszczół” toczy się niespiesznie, pozwalając nam na dokładne śledzenie codziennych losów przedstawionych bohaterów. Niewiele tutaj znajdziemy zaskakujących zwrotów akcji i sensacyjnych wydarzeń – Maja Lunde postawiła raczej na dramat przedstawiający bardzo dokładnie aspekt psychologiczny przeżyć bohaterów, które ukazane są w narracji pierwszoosobowej. Mimo powolnego tempa akcji nie sposób się jednak znudzić – rozdziały są bardzo krótkie, a wydarzenia opisane bardzo realistycznie.

Postacie przedstawione w powieści, chociaż bardzo wyraziste, niezbyt dają się lubić. Męscy bohaterowie są skupieni głównie na sobie i swoich ambicjach, a jednocześnie niezbyt rozgarnięci. Postać kobieca również nie zachwyca – skupiona głównie na swoim synu, zdeterminowana i niezważająca na nic, ani nikogo innego, nawet swojego męża. Wśród bohaterów pierwszoplanowych trudno znaleźć kogoś, z kim można by się identyfikować i mu kibicować. Postacie drugoplanowe są za to zbyt słabo zarysowane, aby zwracały na siebie uwagę.

Ogromnym plusem „Historii pszczół” jest fakt, że autorka, chociaż pokazuje mroczną, niemalże katastroficzną przyszłość, nie korzysta z utartych apokaliptycznych schematów. Tutaj klęska nie jest tym, co dzieje się nagle i niespodziewanie. Tragedia, z która zmaga się ludzkość przyszłości, jest łatwa do przewidzenia i aktualnie całe społeczeństwo nieświadomie pracuje na jej ziszczenie się. Postapokaliptyczna wizja przedstawiona przez Lunde, chociaż wpisuje się w powieść fantastyczną, jest bardzo prawdopodobna.

Niczego nie można zarzucić wydaniu tej książki. Okładka, chociaż prosta, przyciąga oko. Bardzo dobrze wyszły nagłówki rozdziałów, stylem fontu dopasowane do czasów, w których rozgrywa się ich fabuła. A czujnemu oku redaktorów i korektorów nie umknęły niemalże żadne błędy. Wielu wydawców powinno w tej kwestii naśladować Wydawnictwo Literackie.

„Historia pszczół” jest zwyczajnie… dobra. Marketing tej powieści był mocno przerysowany i zaostrzył apetyt na coś, co okazało się „całkiem smaczne”. Na pewno jednak znajdą się czytelnicy, do których ta powieść przemówi. Jeżeli lubisz poruszające opowieści o ludzkich życiach, połączone z mało widowiskową, ale bardzo realistyczną wizją przyszłości, to książka dla ciebie.

Ocena: 3.5/5

Dyskusja