Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

O sadze, tylko przyjacielskiej – recenzja komiksu „Saga o Atlasie i Axisie” t. 1-4

Zamknięta w czterech tomach „Saga o Atlasie i Axisie” stanowi wielowątkową opowieść zarówno dla młodych czytelników (choć raczej w kwiecie nastoletnim, niż dziecięcym) oraz dorosłych, nie bojących się odrobinę infantylnych, ale za to pouczających i intertekstualnych treści. Graficzna powieść zahacza bowiem i o szerokorozumianą popkulturę, i nauki ścisłe (z naciskiem na biologię, historię naturalną, a także fizykę), ale nie zapomina również o teologii i paraboli zawartych w Biblii, czego najlepszym przykładem sparafrazowana przypowieść o ziarenku gorczycy, umieszczona w trzecim tomie „Sagi”.

Świat, w którym rozgrywa się cała akcja przypomina odrobinę quasi-średniowieczną krainę – rzekomo w czasach Pangei – gdzie życie społeczne, ekonomiczne i technologiczne wiodą antropomorficzne zwierzęta, a prym wiodą psowate, roszczące sobie prawa do najinteligentniejszych istot globu. Owce, kozy i myszy uważane są za nierozumne, pomimo wyraźnie plemiennej egzystencji, dlatego większość bohaterów (psów, wilków, sporadycznie niedźwiedzi) nie ma wiele wyrzutów moralnych podczas polowań i konsumpcji na nie, aczkolwiek autor daje czytelnikom wyraźnie do zrozumienia, że nie aprobuje postępowania protagonistów.

Atlas i Axis to dwójka niezwykłych przyjaciół, która na skutek tragicznych wydarzeń, postanawia wyruszyć w odległą podróż, aby uratować swoich bliskich. Po drodze, jak to na prawdziwe fantasy przystało, napotkają mnóstwo przygód, zawirowań, zakochają się, zawiążą nowe przyjaźnie i spotkają trochę zawodów, do tego będą musieli walczyć o swoje racje i o sprawiedliwość, wyruszą na swoistą krucjatę i odnajdą kość z pradawnych psich podań. Jednak wiele okoliczności i zdarzeń, w których będą uczestniczyć, nie pozostawi ich świata bez konsekwencji.

I za to właśnie należy się wielka pochwała autorowi – mimo że uniwersum Atlasa i Axisa wydaje się cukierkowe i wesołe, to z drugiej strony ma też mroczne oblicze. Nie brak w nim niemoralności, dwuznaczności, sprawiedliwości losu, okrucieństwa i walk. Pau nieraz wplata do fabuły utworu uniwersalne prawdy o świecie i człowieku, kwitnącą miłość podlewa roundup w zamian za pewne zaniedbania ze strony bohatera, ogień zemsty podsyca benzyną, ponieważ brak bliskich zapuszcza korzenie w sercach, z kolei wielkie odkrycie zamienia w katastrofę pandemicznego kalibru. Chociaż na pozór uniwersum zdaje się ckliwe, infantylne, to tak naprawdę jest bardziej wiarygodne i logiczne, niż niejedno w poważnej literaturze czy komiksie.

Warsztatowo Pau prezentuje wysoki poziom. Jeżeli chodzi o scenariusz wszystko chyba jasne – nielinearna intryga, wiele ciekawych, spójnych z całością wątków i wyznaczone cele, które nie zawsze spełniają się tak, jakby tego sobie życzyli bohaterowie. Ich kreacje budzą w odbiorcy autentyczne emocje – raz radość, a raz smutek, zwłaszcza, że ostatecznie „Saga” ma wydźwięk słodko-gorzki. Dialogi nie są co prawda kunsztem na miarę Neila Gaimana bądź Umberto Eco, ale zostały napisane sprawnie i wnoszą co nieco do fabuły, dzięki czemu komiks nie wydaje się przegadany. Warstwa graficzna również nie pozostawia jakichkolwiek złudzeń – dopracowane, charakterystyczne modele postaci narysowane za pomocą płynnej, plastycznej kreski cieszą i nie męczą oczu, a barwne krajobrazy zapierają dech w piersi.

„Saga o Atlasie i Axisie” to naprawdę bardzo przyzwoita pozycja i warto po nią sięgać w każdym wieku (no, może nie polecam podsuwać jej dzieciom w wieku wczesnoszkolnym), zwłaszcza, że autor ukrywa w fabule treści zarówno rubaszne (zdarzają się nawet kloaczne), jak i inteligentne, a intertekstualna i semiotyczno-eponimiczna zabawa dostarcza dużo wrażeń i zmusza niejednokrotnie do myślenia, aczkolwiek historia sama w sobie jest całkiem prosta, przyjemna i niemęcząca.

Dyskusja