Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Papier, kamień, nożyce – recenzja gry karcianej „Janken”.

„Papier, kamień, nożyce” to jedna z najpopularniejszych i najprostszych gier naszego dzieciństwa. Choć nie należy do najbardziej wymagających i opiera się niemal całkowicie na losowości, nie ma chyba osoby, która by jej nie znała i która nie użyła jej przynajmniej raz – na przykład do rozwiązania sporu czy zabicia nudy w czasie podróży. Wydawnictwo Dlaczemu postanowiło przedstawić znaną zabawę w nowy, odświeżony sposób – w formie gry karcianej.

„Janken” to tytuł przeznaczony dla dwóch osób. Jak informuje wydawca, pomysł opiera się na japońskiej grze z końca dziewiętnastego wieku. Pudełko jest niewielkie (powiedziałabym nawet, że malutkie), bowiem zawiera tylko dwie talie, po czterdzieści pięć kart w każdej oraz instrukcję. Jest to niewątpliwym plusem, gdyż grę możemy zabrać ze sobą wszędzie. Nie będzie także problemu z umieszczeniem jej na półce w domu – zmieści się w każdym miejscu.
Karty podzielone są na czarny i niebieski stos – po jednym dla każdego z graczy. Niestety są dość cienkie i łatwo się wyginają – można zatem obawiać się o ich los. Grafiki nie należą do najpiękniejszych dzieł w świecie gier, jednak niektórych mogą urzec swoją prostotą – zresztą, ilustrator nie miał zbyt wielkiego pola do popisu, biorąc pod uwagę, czego tytuł dotyczy (no bo jak narysować kamień, papier czy nożyczki tak, by zapierały dech w piersi?).

Rozgrywka zaczyna się od ustalenia pierwszeństwa. Następnie, każdy z uczestników bierze do ręki trzy karty ze swojej talii, które, przed pojedynkiem, może ewentualnie wymienić na inne, losowe, z wierzchu stosu. Gracz z pierwszeństwem zagrywa z ręki kartę, a następnie ten sam ruch wykonuje jego przeciwnik. Zwycięzca zgarnia karty i rozpoczyna kolejną rundę. Jeśli jest remis, zawodnicy rzucają kolejne karty, aż do rozstrzygnięcia. Rękę trzeba uzupełniać, by każdy uczestnik zawsze posiadał trzy kartoniki. Gra toczy się do momentu, kiedy dana osoba wykorzysta całą talię. Wygrywa ten, kto, po podliczeniu, posiada najwięcej punktów.

W instrukcji można także znaleźć opis każdej możliwej sytuacji wyjątkowej, jak: więcej, niż trzy karty w ręce, remis i brak kart u obu graczy i tym podobne.
Żeby nie było tak łatwo, karty mają także dodatkowe właściwości:
remis albo siła – gracz decyduje, czy zagrywa kamień, papier, czy nożyce,
remis albo wygrana – osoba, która zagrała tę kartę jako pierwsza, wygrywa lub remisuje, gdy przeciwnik wyłoży silniejszą,
remis i żądanie – uczestnik ma prawo zażądać od drugiej osoby zagrania konkretnej karty,
obrona – gwarantuje remis na wyszczególnionych zasadach,
oszustwo – pozwala na wymianę tej karty na dowolną z ręki lub, w przypadku żądania, zagranie jej zamiast wymaganej,
blef – wymiana na dowolną, zapewniającą remis,
tylko PKN – ignoruje siłę kart przeciwnika,
podbicie stawki – remis i dodatkowe punkty,
wyzwanie – każdy z graczy dobiera jeszcze dwie karty z talii, pojedynek toczy się do momentu wykorzystania wszystkich – wygrywa go osoba, która wyłożyła najwięcej zwycięskich kart.

Rozgrywka przebiega dość dynamicznie, choć zależy to także od uczestników. Niektórzy bowiem potrzebują więcej czasu na zastanowienie się i obranie konkretnej strategii, mającej zapewnić zwycięstwo. „Janken” w dużej mierze przypomina nie tyle „Papier, kamień, nożyce”, co znaną wszystkim „Wojnę” połączoną z blefowaniem. Różne typy kart urozmaicają rozgrywkę i pozwalają na kombinowanie i wyprowadzanie przeciwnika w pole. Mimo że karty dobierane są losowo, zabawa jest ciekawa. Trzeba myśleć i czasami przewidywać ruchy, a odpowiednio poprowadzony pojedynek da dużo satysfakcji z zwycięstwa. Pierwsze rozgrywki mogą sprawić trudność, poprzez konieczność szukania w instrukcji i analizowania właściwości kart, jednak po kilku grach toczą się już płynnie.

„Janken” to gra o prostej mechanice blefu, szacowania, zarządzania ręką i kontrolowania stawki. Doskonale sprawdzi się nie tylko w trakcie dłuższych podróży, ale także podczas wolnych wieczorów we dwoje. Jeśli więc macie ochotę na powrót do znanych z dzieciństwa gier, ale w nieco innej, zmienionej i odświeżonej formie dla starszych, jest to pozycja idealna. Szkoda tylko, że gra przeznaczona jest dla dwóch graczy.

PLUSY:
– prosta mechanika
– niewielkie pudełko
– uniwersalność

MINUSY:
– cienkie karty
– mała liczba graczy

Więcej na temat gry możecie dowiedzieć się ze strony Wydawnictwa:

http://dlaczemu.com/product/gra_janken

Dyskusja