Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Z przygodą jej do twarzy – recenzja komiksu paragrafowego „Łzy bogini Nuwy”

Bohater, który trzyma w swoich rękach losy świata nie zawsze musi być muskularnym herosem czy prawym rycerzem. Zdarza się, że to właśnie działający na granicy prawa najemnicy muszą wziąć sprawy w swoje ręce (oczywiście, jeśli ktoś im za to zapłaci). Jurdic Manuro proponuje nam wcielanie się w rolę właśnie kogoś takiego.

Parę dni temu miałam przyjemność recenzować „Rycerzy” – przygodowy komiks paragrafowy. Teraz przyszła kolej na następny tytuł od Wydawnictwa Fox Games – „Łzy bogini Nuwy”. Jest to pozycja nieco dojrzalsza, brutalniejsza i z odrobinę bardziej skomplikowaną mechaniką. Powinna zatem trafić w gusta trochę starszych odbiorców.

Tym razem wcielamy się w postać młodej łowczyni nagród, której celem jest odnalezienie skradzionych ze świątyni sześciu łez bogini Nuwy. Legenda głosi, że magiczne pędy nie przetrwają poza boską wazą zbyt długo, a jeśli nie uda nam się ich odzyskać na całą krainę ma spaść tysiąc plag… Sprawy nie ułatwia fakt, że złodzieje, których musimy wytropić to nie byle płotki. Są silni i przebiegli, a odnalezienie ich może przypominać szukanie igły w stogu siana.

Zanim zaczniemy rozgrywkę musimy zapoznać się z zasadami gry i wybrać specjalizację dla naszej bohaterki. Możemy dokonać wyboru pomiędzy umiejętnością kradzieży, zdolnością posługiwania się bronią miotaną oraz przebraniem stanowiącym sztukę kamuflażu. Nasz ekwipunek startowy oraz niektóre paragrafy będą się różniły w zależności od podjętej na tym etapie decyzji. Na starcie otrzymujemy również dwie fiolki z trucizną, trzy eliksiry lecznicze i manriki. Niech Was jednak nie zwiedzie ta ilość dobrobytu, bo może się zdarzyć, że już po kilkunastu paragrafach zostaniecie bez lekarstw za to z licznymi obrażeniami. Mechanika „Łez…” jest odpowiedzią na wszystkie zastrzeżenia jakie miałam grając w „Rycerzy”. Tutaj statystki naszej postaci oraz przedmioty, które posiadamy odgrywają naprawdę duże znaczenie.

Fabuła, a zatem i szata graficzna gry nawiązuje do motywów z Dalekiego Wschodu. Kreska bardzo przypadła mi do gustu, ponieważ postacie są narysowane w miarę realistycznie. Spodobała mi się też rola łowczyni nagród, która szuka guza. Nie dość, że przywodziła mi na myśl parę postaci z łotrzykowskiej fantastyki, to jeszcze wykreowano ją w taki sposób, że główna bohaterka nie jest jednowymiarowa. Dziewczyna została głęboko osadzona w świecie przedstawionym, a my jako gracze będziemy mieli okazję natrafić na kilka osób związanych z jej przeszłością (np. na byłego kochanka).

Poruszanie się po światku przestępczym, walka z kolejnymi przeciwnikami, tajemnicze miejsca i potwory sprawiają, że w tej grze po prostu nie można się nudzić. Co chwilę coś się dzieje – nowe wyzwania, intrygi i zagrożenia wymuszają na nas ciągłą czujność, ale też tworzą niepowtarzalny klimat. W tytule tym nie ma jednak zbyt wielu łamigłówek czy zagadek – tutaj ewidentnie chodzi o wyścig z czasem i stawienie czoła pewnym przeciwnością. Wszystko to determinuje dużą dynamikę w trakcie rozgrywki. Czas poświęcony na grę zleci w mgnieniu oka.

Ciekawym zabiegiem było wprowadzenie przez autorów gry listy osiągnięć, które sprawiają, że ukończenie gry nie jest wyłącznie zwycięstwem bądź porażą. Poza tym, że uda się nam zrealizować główny cel gry możemy również zdobyć dodatkowe punkty, które stanowią motywację i nagrodę samą w sobie. Być może moja ocena jest nieco huraoptymistyczna, ale komiksy paragrafowe wzbudziły we mnie tyle entuzjazmu i zainteresowania, że naprawdę nie mogę doszukać się żadnych wad.

Zalety:
– Dynamiczna rozgrywka.
– Specjalizacja naszej postaci oraz znalezione przedmioty mają duży wpływ na rozgrywkę.
– Szata graficzna.
– Klimat.

Więcej na temat tego tytułu dowiecie się ze strony Wydawnictwa:

http://foxgames.pl/lzy-bogini-nuwy/

Dyskusja