Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Życie jest pieskie, tak jak i gra – recenzja gry „Super Psiaki”

Pies to wierny przyjaciel człowieka. Zrobi dla niego niemal wszystko. Nawet jeśli komuś przyjdzie do głowy, żeby założyć psie królestwo i zorganizować dla psiej królowej zawody akrobatyczne. Wtedy całe stada czworonogów zjawią się, by popisać się swoimi umiejętnościami przed monarchinią! Co może być ciekawszego od oglądania fikających koziołki szczeniaków?

Jak wyglądają psie zawody?

Każdy z czterech graczy otrzymuje po siedem kart psów w różnych kolorach oraz po jednej scenie, natomiast na środku stołu układa się trzydzieści kart akrobacji w trzech stosach. Na dany znak, wszyscy uczestnicy zaczynają układać wybrany przez siebie układ. Kiedy ktoś skończy, „zaklepuje” kartę, na której widnieje wzór, który robił, a gra na chwilę się zatrzymuje. Następuje sprawdzenie, czy osoba wykonała zadanie prawidłowo – jeśli tak, otrzymuje daną kartę jako nagrodę, jeśli natomiast się pomyliła, oddaje jeden z wcześniej uzyskanych punktów. Od razu następuje wznowienie gry i gracze mogą kontynuować układane przez siebie kombinacje, lub też zacząć układać nowe (tylko po co?). Gra toczy się do momentu wyczerpania stosów, a zwycięzcą zostaje gracz, który zebrał najwięcej kart.

„Jak psu z pyska”, czyli rozgrywka

Zasady są banalne, przez co nawet małe dzieci mogą je bez problemu zrozumieć. Rozgrywka toczy się szybko i bez problemu. Niestety również bez jakiejkolwiek interakcji. Prawdopodobnie z założenia gracze powinni podbierać sobie karty, kiedy decydują się realizować ten sam układ, w praktyce zwykle każdy skupia się na tym najbliższym sobie, skoro i tak wykonanie go zajmuje kilka sekund. Może gdyby były one zróżnicowane wedle trudności, ale również ilości możliwych do zdobycia punktów coś by się zmieniło? Niestety autor nie zdecydował się pójść tą drogą. Młodsze dzieci mogą skupić się na odpowiednim rozmieszczaniu psów, jednak starsi gracze będą odczuwać pewien niedosyt. Niezbyt duża ilość wzorów sprawia, że dzieci nie powinny zbyt szybko się nudzić, mimo powtarzalności czynności, ponieważ zwycięzca zostaje wyłoniony bardzo szybko.

Nie wszystko psem, co się świeci

Oprawa graficzna jest całkiem przyjemna dla oka – wesołe grafiki przedstawiające zwierzaki podobają się i starszym i młodszym. Karty są czytelne i nie przeładowane szczegółami. Jedynym mankamentem jest to, że skoro gra jest skierowana do najmłodszych, to wykonanie elementów z niezbyt dużych tekturowych fragmentów może spowodować, że zostanie ona momentalnie zniszczona. Na dodatek to, że każde dziecko gra tak naprawdę samo ze sobą może sprawić, że co mniej cierpliwe mogą się szybko znudzić.

Czy warto mieć psa?

„Super psiaki” to gra przeznaczona dla najmłodszych dzieci, choć nie do końca do nich przystosowana. Może zapewnić im chwilę rozrywki, jednak raczej nie wciągnie na długie godziny. Starsi gracze raczej nie znajdą tutaj wyzwania, gdyż nie tylko zadania są bardzo proste i banalne, lecz brak współzawodnictwa powoduje brak motywacji do tego, żeby się starać. Trudno jednoznacznie ocenić ten tytuł – z jednej strony nie porywa, z drugiej są osoby, którym się podoba i mogą przy niej spędzić miłe chwile. Jednak trudno polecić „Psiaki” komukolwiek starszemu.

Zalety
– Miła dla oka grafika
– Szybka rozgrywka
– Dla najmłodszych graczy

Wady
– Brak interakcji
– Brak wyzwania dla starszych graczy (zbyt banalne zasady)

Obrazek

Więcej na temat gry możecie dowiedzieć się ze strony Wydawnictwa:

https://www.facebook.com/kudugames/

Dyskusja