Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Amercian Dream w krzywym zwierciadle – recenzja wydania DVD „Logan Lucky”

Twórca trylogii „Ocean’s” Steven Soderbergh po kilku latach nieobecności na srebrnym ekranie, powraca z nowym filmem. Ponownie mamy do czynienia z gatunkiem „heist movie”, opowiadającym o bohaterach marzących o szybkim wzbogaceniu się, poprzez kradzież ogromnych pieniędzy, jednak tym razem, naszymi protagonistami są zupełni amatorzy w temacie, szaleństwem nadrabiający braki w kryminalnej edukacji.

Rodzina Loganów, familia pochodząca z Wirginii zachodniej, od pokoleń uważana za obarczoną pechem: dwójka braci, których z czystym sumieniem można określić mianem „życiowych przegrywów” oraz ich siostra fryzjerka,

postanawiają odmienić życie na lepsze. Jimmy (Channing Tatum), robotnik ledwo wiążący koniec z końcem, na wieść o tym, że jego była żona decyduje się przeprowadzić do innego stanu, ograniczając tym samym kontakt z ich małą córką, wychodzi z szaloną inicjatywą. Skrzykuje rodzeństwo, obmyślając zakrojony na szeroką skalę plan obrabowania toru wyścigowego Charlotte należącego do Nascar, którego pieniądze zapewnią im zastrzyk gotówki do końca ich dni. Budowlaniec, fryzjerka Mellie (Riley Keough) oraz trzeci Logan, brat Clyde (Adam Driver), weteran wojny w Iraku a obecnie jednoręki barman, zatrudniają do spółki niejakiego Joe Banga (Daniel Craig),ekscentrycznego specjalistę od wysadzania sejfów i przystępują do realizacji skoku, będącego punktem wyjścia dla zakręconej historii pełnej zabawnych gagów i niespodziewanych zwrotów akcji.

„Logan Lucky” bawi od pierwszej do ostatniej minuty, Sonderbergh umiejętnie łączy akcję z komedią. Siła filmu leży w specyficznym poczuciu humoru, z jakim zobrazowano przaśną rzeczywistość Ameryki, w której żyją bohaterowie. Wszyscy odbiorcy, którzy gustują w produkcjach braci Coen, czym prędzej powinni sięgnąć po „Logana”. Aktorzy pod wodzą reżysera i scenarzysty wykreowali gammę charakternych i cudacznych postaci, których perypetie wzbudzają sympatię i szczere rozbawienie. Loganowie to przyziemni bohaterowie, z czego każdy z trójki rodzeństwa jest inny. Jimmy to swojski facet, pragnący lepszego życia dla swojej rodziny, towarzyszą mu niespełnione marzenie o karierze sportowej, przerwanej przez kontuzję. Clyde jawi się jako zamknięty w sobie dziwak, wierzący w przesądy a Meelie jest zadziorną kobietą, potrafiąca wykorzystać swoje wdzięki do osiągnięcia własnych korzyści. Postaci drugoplanowe również zasługują na uwagę. Daniel Craig jest fenomenalny jako gangster Joe Bang, rola stanowi miłą odmianę od mrukliwego wizerunku aktora, do którego przyzwyczaił nas filmami o „Jamesie Bondzie”.

W produkcji trudno doszukać się większych mankamentów. Energiczny soundtrack cieszy ucho i podkręca dynamikę

opowiadanej historii, a reżyser wznosi się na wyżyny kontrolowanego absurdu, doprowadzając widzów do wybuchów śmiechu i wywołując u nich głupkowate banany na twarzach. Sonderbergh żongluje żartami o Ameryce i jej mitach, wplatając niespodziewanie gagi skierowane do geeków i fanów popkultury. W ostatnich partiach filmu, akcja wytraca nieznacznie tempo, a cała intryga kradzieży pieniędzy staje się nieco zbyt zawiła, jednak ostatecznie seans zostawia nas z pozytywnymi emocjami. Niektórych widzów może odrzucić specyficzny, ironiczny styl reżysera, albo laurkowe zobrazowanie Wirginii Zachodniej, ale to kwestia indywidualnej wrażliwości.

„Logan Lucky” to bardzo dobre kino, opowiadająca o grupie zwyczajnych ludzi, którzy postanawiają zabawić się w „gangsterkę” i zawalczyć o własne szczęście. Jest to jeden z lepszych filmów, jakie dane mi było obejrzeć w 2017 roku oraz uniwersalna historia, mogąca trafić do wielu widzów. Z obrazem warto się zapoznać, chociażby z uwagi na fakt, że nie miał on w Polsce kinowej premiery. Wydanie DVD znajdziemy na półkach sklepowych w formie bookletu, tj. opakowanie z krótką książeczką, zawierającą ciekawostki z produkcji filmu.

Ocena: 4.5/5

Dyskusja