Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Odległe strony żyją w opowieściach, jak i wszystkie inne – recenzja książki „Tajemnica Wysp Koralowych”

Jak sama nazwa wskazuje, książka „Tajemnica Wysp Koralowych”, literacko opracowana przez Andrzeja Sarwę, zabiera nas w okolice Wysp Koralowych, czyli w zasadzie w kilka, nawet skrajnie odległych od siebie, obszarów, ale sama treść zdecydowanie wykracza poza obszary opowieści z wysp i odważnie wkracza na ląd Azji i Afryki. Jest zatem co – literacko – zwiedzać i co poznawać.

Czego można oczekiwać po lekturze zbioru baśni, legend i podań z różnych zakątków Azji, Afryki i Oceanii? Wydawać by się mogło, że po prostu odrobiny zabawy – i egzotycznego dla naszego kręgu kulturowego (a nawet cywilizacyjnego) kolorytu – a świadomie dodatkowo dostajemy pewne prawidła obyczajowości i wzorce, tradycję zarówno literacką, choć trochę zmodernizowaną, aby europejski czytelnik nie czuł się wyobcowany z tekstem; jak i zwyczajową. Obraz więc w zawartych w książce utworach buduje nam się uchwytny, lecz niegłęboki, co nie zmienia jednak tego, że dzięki tego typu publikacjom możemy choć trochę zapoznać się z przejawami kulturowymi innych społeczeństw.

Jednym z najbardziej zasłużonych, acz mam wrażenie niedocenionym pisarzem, poetą i, między innymi, redaktorem jest Andrzej Sarwa, za sprawą którego możemy choćby zgłębiać najdawniejszą literaturę polską („Gałązka rajskiej jabłoni”) czy walijską („Tam Lin i Królowa Elfów”) w przystępnej dla nas formule narracyjnej. Sam autorsko również działał niezgorzej, co dało wiele ciekawych efektów, m.in. „Opowieści niezwykłe” bądź „Pąsowy liść klonu”, ale niemało także zawdzięczamy mu przekładów, jak „Mabinogion”, „Słowo o wyprawie Igora” albo „Arda Wiraz namag”. Jeżeli więc ktoś powątpiewałby, w jakość tekstów zawartych w „Tajemnicy Wysp Koralowych” i pracę przy opracowaniu, może odetchnąć w spokoju, bowiem Andrzej Sarwa zadbał o to, aby utwory czytało się płynnie i z należytą gracją, czyli oprawą artystyczną.

Są więc, opowieści – w liczbie dwudziestu pięciu – w tomie zebrane, nie tylko podróżą w egzotyczne krainy naszego świata, ale też przyjemnością płynącą z czytania historii: bawią, pouczają, wzruszają i sprawiają, że nieco inaczej podchodzimy do odległych kultur. Jest także owa książka uświadomieniem, że wcale tak wiele nie różni nas, Polaków, członków określonych grup i kręgów (sub)kulturowych, od wszystkich tych, którzy gdzieś za oceanem, za setkami mil lądów i przepraw, słuchają bądź słuchali podobnych opowieści, jak te z „Tajemnicy Wysp Koralowych”. Mają i wymiar integrujący, w sposób nieoczekiwany, bo nie tylko ukazują, że może łączyć nas podobny problem, ale także emocje i rozterki, sprawiają, że przemycone za wydarzeniami prawidła i wzorce, wyrastają tak naprawdę z tego samego, pierwotnego dla wszystkich ludów pnia, rozerwanego w procesie migracji i ewolucji (kulturowej), albo – jeżeli obrać taki trop myślowy – pod Wieżą Babel.

„Tajemnica Wysp Koralowych” stanowi zatem nie tylko zbiór opowieści (legend, mitów, baśni i podań) o wymiarze poznawczo-rozrywkowym, lecz ma na celu także edukację i próbę uchwycenia podobieństw – motywów przewodnich, emocji, problemów, sposobów radzenia sobie z nimi. Sprawia, że wystawiony w opowieściach koloryt i swoiste bogactwo różnorodności to nie eksponat w muzeum czy dogorywający w zoo gatunek na wymarciu, ale coś co wciąż żyje i się rozwija, mimo że w niektórych wypadkach już niewidoczne. Książka utwierdza, iż inność nie jest złem, a zaletą, bo tworzy obraz niejednolity, antyglobalny, po prostu ludzki. Z takim podejściem, niby taka prosta książeczka, staje się zbiorem wielu głębokich humanistycznie treści, bo właśnie w baśniach i podaniach zawarte są nasze systemy aksjologiczne – a poznanie ich wiele ułatwia w korespondencji międzyludzkiej.

Papier: http://ksiegarnia-armoryka.pl/Tajemnica … owych.html
E-book: http://virtualo.pl/ebook/tajemnica-wysp … i-i127901/

Ocena: 5/5

Dyskusja