Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Samuraj sercem – recenzja komiksu „William Adams, Samuraj”

Kraj Kwitnącej Wiśni od zawsze dla człowieka zachodu był czymś niezrozumiałym i zarazem fascynującym w swej odmienności kulturowej i historycznej. Jednym z wielu znamienitych przykładów przedstawienia czytelnikom tej kultury jest powieść Jamesa Clavella „Shogun”, gdzie autor literacko oddał losy prawdziwego angielskiego żeglarza Willama Adamsa, który w XVII wieku rozbił się u wybrzeży Japonii. Stworzona przez pisarza postać Johna Blackthorne’a zyskała na popularności dzięki opartemu na książce serialowi, gdzie w anglika wcielił się sam Richard Chamberlain. Teraz za sprawą scenarzysty Mathieu Mariollego oraz rysownika Nicola Genzianella, możemy przyjrzeć się losom tego człowieka na całkowicie obcej dla niego ziemi, przedstawionym w formie wyjątkowo dobrego komiksu.

Historia rozpoczyna się od momentu rozbicia statku u wybrzeży Japonii, na skutek czego William Adams trafia do niewoli u pana Tokugawy, człowieka który stoi w opozycji do aktualnie panującego w Japonii Szoguna i pozostałych czterech regentów. Jakby tego było mało, na życie anglika czyhają również portugalscy jezuici, dla których przybycie protestanta stanowi zagrożenie dla ich misji nawracania miejscowej ludności na katolicyzm. William staje więc w obliczu nadciągającej wojny domowej, wciąż przetrzymywany wbrew własnej woli, poniżany i zagubiony musi zadecydować czy opowie się po którejkolwiek ze stron. Natomiast pan Tokugawa, któremu najmocniej zależy na zmianie i zjednoczeniu kraju nie cofnie się przed niczym, aby osiągnąć swój cel. Stosując różnego rodzaju zagrywki i manipulacje stara się przeciągnąć na swoją stronę angielskiego pilota, aby ten nauczył jego ludzi obsługi dział i broni palnej, a co za tym idzie, przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść.

Komiks pod względem fabularnym jest wyjątkowo sprawnie napisany, historia jest ukazana bez zbędnych dłużyzn, wręcz nie daje czytelnikowi momentu do wytchnienia. Od samego początku, konsekwentnie, poznajemy wydarzenia z perspektywy głównego bohatera, jego motywacje, rozterki, przemyślenia i wybory stanowią główną oś przedstawianej historii. Autor w tej nieco ponad stu stronnicowej powieści graficznej zamknął spory kawał z życia angielskiego pilota, mimo to czytając nie czuć wymuszonych uproszczeń czy też pomijania ważnych rozwiązań fabularnych. Wręcz przeciwnie, czytelnik jest świadkiem powolnej asymilacji głównego bohatera, uświadcza wraz z nim szoku kulturowego i zastanawia się nad problemem co jest lepsze, tyran chcący dobra dla wszystkich, czy też sprawiedliwy lecz egoistyczny żołnierz.

Od strony graficznej komiksowi również nie można niczego zarzucić, realistyczna i mocno szczegółowa kreska rysownika sprawia, że odbiór tej historii staje się dla czytelnika wielce przyjemny. Idealnie odwzorowane sceny na morzu oraz przede wszystkim japońska sceneria idealnie współgrają z opowiadaną historią uzupełniając ją w wyjątkowy sposób. Na szczególne wyróżnienie zasługują pięknie narysowane sceny walk oraz bitew, jak również trafne i harmonijne nałożenie kolorów przez Fabiena Alquier’a, dzięki któremu przedstawiona historia nabrała charakterystycznego, dalekowschodniego klimatu.

Jako całość komiks ten jest wyjątkowo dobrą pozycją na rynku, sprawnie napisany i dobrze przedstawiony graficznie stanowi nie lada gratkę nie tylko dla miłośników historycznych powieści przygodowych i fanów Japonii oraz wszystkiego, co z nią związane, lecz i dla tych, co tęsknią za klimatem z serialu „Szogun”. Jedyną rzeczą, którą można by zarzucić jest to, iż historia skończyła się tak szybko, a człowiek chciałby poznać z niej jeszcze więcej.

Dyskusja