Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Star Wars Wielka ucieczka BB-8 – recenzja czytanko-dobranocka dla najmłodszych Padawnaów

Star Wars Wielka ucieczka BB-8, czyli krótka opowiastka o losach biało-pomarańczowego droida, który wymknął się Szturmowcom Najwyższego Porządku, zostawiając za antenkami zgiełk bitwy i płonącego X-Winga Poe Damerona.

Jeżeli wraz ze swą gwiezdną pociechą pragniecie poznać perypetie sympatycznego BB, aż do spotkania z Rey, sięgnijcie po Wielką ucieczkę, pokładając dziecko do snu. Wszak kulistego następcę R2-D2 nowej trylogii pokochali wszyscy za bezkompromisową dowcipność oraz oddanie.

Tekst Drew Daywalta skierowany wybitnie ku młodym umysłom, poznających świat literek i sylabizowania. Do malutkich istot trzeba umiejętnie dotrzeć, zaś z dokonanego internetowego rozeznania Drew Daywalt zna się na rzeczy, tworząc akuratne opisy do licznych książek dla dzieci. Acz tekstu w Ucieczce niewiele, należy pamiętać, iż taki był zamysł książeczki mającej kształtującą formę „elementarza”.

Ilustracje Matt’a Myersa trafiają w moje plastyczne gusta pastelowych komisów sprzed cyfrowej ery. Albumik ma żywe barwy, rysunki pełne dziecięcej prostoduszności, kojąco miłe dla oka. Nieco rażą (albo i dziwią) białe tła kilku stron, nie pasujące do całości, lecz wobec całość toż niuanse.
Za minus uznam skąpą niestety objętość, rekompensowaną jednakże niską ceną. Chętnie zobaczyłbym całą serię takich krótkich czytanek, które rodzic śmiało może zakupić za kwotę przysłowiowej kawy na mieście podczas sobotnich zakupów, aby wieczorem spędzić czas z dzieckiem na czytaniu i poznawaniu świata Gwiezdnych Wojen. Książeczkę o BB-8 do poduszki należy traktować z przymrużeniem oka, jej rozkładanie na czynniki pierwsze z przełożeniem na język nerdów, stanowi niepotrzebny przerost treści nad formą.

Ucieczka stanowi dobry przykład jak zachęcić małego miłośnika Gwiezdnych Wojen do bezbolesnego czytania. Wydawnictwo niekoniecznie skierowano do rodziców znających Sagę, gdyż kosmiczna historyjka o BB jest lekkostrawna, a tym samy przyswajalna dla wszystkich.
Jeżeli nie macie pomysłu na Mikołajki, a widzicie wokół siebie szkraba obdarzonego Mocą, brawo – właśnie znaleźliście sympatyczny i drobny upominek.

* * *
Star Wars Wielka ucieczka BB-8
Scenariusz: Drew Daywalt
Rysunki: Matt Myers
Przekład: Anna Hikiert-Bereza
Wydawnictwo: Egmont Polska
Data premiery: 25 października 2017
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Objętość: 32 strony
Format: 215×240 mm
Cena: 12,99 PLN

Ocena: 4/5

Dyskusja