Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Co o Graalu wiedzieć powinniście – recenzja książki „Wielka Historia Świętego Graala”

Sam król Artur to ikona popkultury, goszcząca i wykorzystywana w wielu utworach czasem aż do przesady, zaś cała otoczka na wpół legendarnej postaci doczekała się wywindowania do rangi osobnej kategorii w encyklopediach czy słownikach literackich – mowa oczywiście o legendach arturiańskich, w których motywem przewijającym się wcale często jest Święty Graal, starożytny kielich, do którego spłynęła krew Jezusa w dniu ukrzyżowania. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę, jak powstał, jaka wiąże się z nim historia i jak trafił do legend arturiańskich, na Wysypy Brytyjskie – o tym stara się powiedzieć „Wielka Historia Świętego Graala” nieznanego autora, przełożona na polski przez Piotra Żyrę.

Nie jest to książka popularnonaukowa bądź naukowa, nie ma też charakteru rozrywkowego, zaś fabularyzacja upłynnia przebieg historii Graala i stara się zespoić wspólnymi motywami opowieści z nim powiązane, najczęściej związane z poszukiwaniem artefaktu. Pierwsza wersja „Wielkiej Historii Świętego Graala” została spisana w języku starofrancuskim w okolicach XIII wieku – niejako kontynuując niedokończone dzieło Chrétiena de Troyesa, „Parsifal z Walii, czyli opowieść o Graalu”. Badaczom nie udało się póki co ustalić autorstwa tekstu.

Publikacja niesie za sobą wielką dawkę poznawczo-refleksyjną, szczególnie, jeżeli chodzi o pewne zawiłości. Wyjaśnia między innymi nazewnictwo, Graal często przybiera formę Świętego Graala czy Sangreala. Co ciekawe nie wiadomo właściwie, jaką fizyczną postać ma – kielicha bądź misy? Sprawienie, że zwyczajny przedmiot stał się relikwią, czyli po prostu geneza powstania, również przynosi wiele sprzecznych informacji, które uniemożliwiają twarde zdefiniowanie. Wedle jednej wersji to naczynie, z którego Jezus pił w trakcie Ostatniej Wieczerzy, lecz druga głosi, iż do Graala spłynęła krew Chrystusa podczas ukrzyżowania. Interesujące jest także to, że kształt Graala też nabierał różnych form w sztuce (i przypuszczeniach historycznych) – Wolfram von Eschenbach przedstawił go jako kamień, Lapsit Excillis. Niemniej dopiero Robert de Boron uczynił go kielichem.

Graal pojawił się po raz pierwszy w opowieści o Parsifalu – w cyklu legend arturiańskich, opracowanych przez de Troyesa, skąd też anonim zaczerpnął wiele podstaw do stworzenia „Wielkiej Historii Świętego Graala”. Jego motyw – Graala – jest jednak bardzo wyraźnym i częstym w literaturze oraz ogólniej w kulturze celtyckiej (zwłaszcza średniowiecznej), stanowi topos, a nawet fundament legend czy niektórych mitów, nierzadko żyjących w nich niezależnie od tradycji chrześcijańskiej. Według (między innymi) „Wielkiej Historii Świętego Graala” opiekunem relikwii na Wyspach Brytyjskich z czasów legend i mitów był Król Rybak, a sam Sangreal spoczywał na zamku Corbenic. Na jego poszukiwania wyruszyli Lancelot, Parsifal oraz Galahad – ten ostatni ostatecznie go znalazł.

„Wielka Historia” stanowi zatem kompendium, a zarazem jeden z ważniejszych materiałów źródłowych, pozwalających zgłębiać i badać genezę, historię i istotę Świętego Graala. Być może lektura publikacji okaże się inspirująca albo ujawni niektóre przyczyny, dla których motyw i jego wykorzystanie w popkulturze jest tak silne. Czytanie dla poznania samej treści zaś też nie okaże się chybionym pomysłem, bowiem narracja pozwala wczuć się w opowiadaną historię i całkiem dobrze się bawić.

Papier: http://ksiegarnia-armoryka.pl/Wielka_Hi … raala.html
E-book: https://www.ravelo.pl/wielka-historia-s … gLq4vD_BwE

Ocena: 5/5

Dyskusja