Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Nie zaginą – recenzja książki „Mity Ajnów”

Basil Hall Chamberlain, badacz przełomu XIX i XX wieku z Wysp Brytyjskich, podjął się zadania zaszczytnego: postanowił zebrać podania, legendy oraz mity Ajnów, autochtonicznego ludu zamieszkującego japoński archipelag, którego dziś można spotkać jedynie na Hokkaido i w zdecydowanej mniejszości kilka innych miejsc. Efekt niniejszej pracy można znaleźć w „Mitach Ajnów” wydanych u nas za sprawą oficyny Kirin.

Co ciekawe, Ajnów badał także Bronisław Piłsudski, brat polskiego bohatera narodowego, ale ani treść książki, ani wstęp autora, ani wprowadzenie Edwarda B. Taylora, o tym nie mówią. Zbiór opowieści folkloru Ajnów składa się z części poświęconej uwagom wstępnym, w której Chamberlain i jego przedmówca starają się objaśnić, o czym będzie owa książka, a także szkicowo zarysować kulturę, mentalność i sposób życia Ajnów, wykazując wpływy japońskie na współczesną im społeczności Ajnów oraz odwrotnie – co przejęli od nich Japończycy.

W części właściwej czytelnik otrzymuje obrobioną jedynie opracowaniem literackim treść, tj. krótkie – często jednostronne – opowieści, mity o stworzeniu świata i wyjaśniające ziemskie zjawiska, podania o niezwykłych stworzeniach i istotach z folkloru, czy legendy o świętych z ich wierzeń. Czytelnik sam może ułożyć sobie wizerunek religii i poniekąd postrzegania świata przez Ajnów, dzięki czemu odkrywa, że wymierająca z każdym rokiem kultura była bogata w tradycje, wierzenia i rytuały, a także stworzyła unikatowy obraz świata, uchroniony przed zapomnieniem choć przez ową publikację.

„Mity Ajnów” mogą mieć jeszcze jeden wymiar – jeżeli lubicie czytać dziecku mity w łagodnej wersji, bajki to wasz chleb powszedni, a fantazja to coś, czym chcecie pobudzać w dziecku wyobraźnię, to i wiele spośród opowieści ze zbioru, powinno się zainteresowanym przydać. Dodatkowo niemałe ma walory edukująco-moralizatorskie, co jest chociaż odrobinę pomocne w procesie wychowania najmłodszych.

Książka Chamberlaina zasługuje na uwagę nie tylko religioznawców, kulturoznawców czy miłośników orientalno-egzotycznych kultur, ale wszystkich, którzy lubią zgłębiać tradycje i wierzenia świata, a przy okazji chcą uchronić przed zapomnieniem obrzędowość Ajnów.

Ocena: 5/5

Dyskusja