Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Ze zwierzętami za pan brat – recenzja książki „O czym szumią wierzby”

Kret to spokojne zwierzątko, nie szukające rozgłosu i potrafiące zadowolić się drobnymi przyjemnościami życia w swojej własnej norce. Pewnego dnia doznał jednak uczucia, które odmieniło wszystko – poczuł zew przygody. Wyruszył nad rzekę, gdzie poznał przyjaznego Szczura Wodne, a w konsekwencji również Pana Borsuka, Ropucha i innych mieszkańców okolic, z którymi przyjdzie mu sprostać licznym przeciwnościom losu.

Opublikowana już ponad sto lat temu powieść Kennetha Grahame’a znalazła szybko uznanie i wkroczyła do grona klasyki dziecięcej. Antropomorficzni bohaterowie przeżywają kolejne perypetie, często narażając się na niebezpieczeństwo. Jednak jako pełnoprawni obywatele Zjednoczonego Królestwa ponad wszystko stawiają elegancję ubioru oraz etykietę. Każde dziecko obserwując świat stworzony przez brytyjskiego (a raczej szkockiego) pisarza natychmiast uczy się co jest najważniejsze w życiu. Wszyscy chłopcy uczą się, że bycie dżentelmenem jest ponadczasową wartością! Wszelkie rozmowy powinno przeprowadzać się siedząc spokojnie w fotelach, bądź na piknikowym kocyku. Nawet, jeśli planuje się napad z bronią w ręku.

Istotne jest również poszanowanie wobec samego siebie i spryt. Ten drugi odgrywa szczególnie ważną rolę, kiedy nawiązując do tego pierwszego planuje się okrutną zemstę. Aczkolwiek trzeba pamiętać, że wartości chrześcijańskie również narzucają swoje wymogi postępowaniu każdemu żywemu stworzeniu. Należy bowiem wybaczać każdemu słabemu duchem, pogrążonemu w nałogu recydywiście i przestępcy. Aby zachować dobry humor, nie przejmować się też zbrodniami popełnionymi przez przyjaciół, należy im pomagać nawet, jeśli wiemy, że dane rozwiązanie nie jest dla nich dobre.

Każde ze zwierzątek dysponuje jedną charakterystyczną wadą. Borsuk mimo swej mądrości jest gwałtowny i opryskliwy, Ropuch to kłamliwy nałogowiec, Szczura bez problemu można wrobić w dowolną aferę, natomiast Kret jest sprzeczny wewnętrznie, ale dzięki temu jest najbardziej sympatyczną z postaci. Pozostali zaś na skutek przeżywanych perypetii oraz po kolejnych nauczkach danych im przez życie usilnie nie biorą sobie lekcji do serca i pozostają sobą niezależnie od warunków. W życiu należy się bowiem kierować chwilowym impulsem i zachcianką (oraz dążeniem do elegancji).

Kenneth Grahame stworzył opowieść, która po ponad wieku od powstania dosyć wyraźnie pokazuje różnice w obyczajowości, które zaszły na przestrzeni tych lat. W XXI wieku książka, w której bohaterowie nie uosabiają cech, a wady, biegają z bronią, nie wykazują się żadną wewnętrzną potrzebą poprawy, a co gorsza z punktu widzenia części obecnych wychowawców – piją alkohol przy każdym posiłku, nie należą do autorytetów moralnych. Z drugiej strony są książki, które mają narzucać społeczeństwom normy i gloryfikują zabijanie, twierdząc, że cel uświęca środki. Grahame w swojej powieści utrzymuje mimo wszystko pozytywny wydźwięk fabuły sugerując, że nieważne co nas spotka w życiu, jeśli się postaramy, możemy osiągnąć zamierzony cel.

Na pochwałę zasługuje jakość języka użytego przez Szkota. Również polski przekład sprzed lat, a obecnie poprawiony, stoi na wysokim poziomie. Jedyne, co można książce pod tym względem zarzucić, to wykorzystywanie trudnych wyrazów (które dziecko wie co oznacza „sybaryta”?), będące z jednej strony wadą, z drugiej jednak nadającą atmosferę opowieści cechą.

Wydawnictwo Zielona Sowa specjalizujące się w książkach dla dzieci jak zwykle udowodniło, że potrafi wydać książkę w schludny sposób. Estetyczna okładka, twarda oprawa i odpowiedniej wielkości litery zachęcają do sięgnięcia po książkę.

Jeśli zatem szukacie książki dla pociechy i nie przeszkadzają wam niejednoznaczne postaci i wydarzenia, „O czym szumią wierzby” może być dobrym wyborem. Jeśli natomiast ciekawią was zmiany, jakie zaszły w społeczeństwie i normach wychowawczych w ciągu zaledwie stu lat, możecie sami się z nią zapoznać. Klasykę warto znać.

Ocena: 4.5/5

Dyskusja