Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Odradzająca się polska fantasy – recenzja książki „Pośród cieni”

Rynek literatury fantasy w Polsce rozwija się dynamicznie. Wydawcy zaskakują czytelników coraz to ciekawszymi pozycjami, nie tylko zagranicznymi, ale także tymi autorstwa rodzimych pisarzy. Polska fantastyka cały czas ewoluuje, kolejne książki pojawiają się w księgarniach. Jednymi z nich są tytuły wznowione przez wydawnictwo Rebis , wchodzące w skład cyklu dark fantasy „Teatr Węży”. „Pośród cieni” to drugi tom tej serii autorstwa przez Agnieszkę Hałas.

Po wydarzeniach z pierwszej części, główny bohater – Brune Keare – wciąż ukrywa się w Podziemiach, mając nadzieję, że będzie tam bezpieczny. Niestety, odkąd rozniosły się wieści o tajemniczym ka-ira przebywającym w tych okolicach, mężczyzna nie może zaznać spokoju. Jego sytuacji nie poprawia fakt, że ma już wyrobioną pewną renomę, nierzadko stara się pomóc tym w potrzebie, a także to, iż dręczą go sny i pytania o własną przeszłość.
Autorka rozwija stworzony przez siebie w „Dwóch kartach” mroczny świat fantasy. Powstałemu tłu nie można niczego zarzucić, jest ono bowiem szczegółowe i barwnie opisane – dotyczy to zarówno miejsc, jak i wszelkiego rodzaju stworzeń i ras. Co więcej, Hałas pokusiła się o eksplorację i wyjaśnienie zależności czarnej i srebrnej magii, a to jest zdecydowanym plusem tej pozycji. Dzięki przemyślanemu światu pełnemu różnorodności, czytelnik może zatracić się w utworze i całkowicie poddać klimatowi pozycji.

Sam rozwój tej części książki to jednak nie wszystko i pisarka doskonale o tym wie. Wprowadza zatem nowe, ciekawe postaci, ale także stara się rozbudować te już istniejące. Czytelnik otrzymuje kolejną dawkę intrygujących informacji na temat głównego bohatera, jednak nie wszystkie karty zostają wyłożone na stół. Dzięki takiemu zabiegowi, adresat chętniej przewraca kolejne strony w poszukiwaniu nowych danych mogących rzucić więcej światła na tajemniczą postać Krzyczącego w Ciemności. W odróżnieniu do poprzedniego tomu, Hałas, tym razem, skupia się nieco bardziej na kwestii przeszłości protagonisty i tego, jak powoli popada w obłęd i uzależnienie. Na pochwałę zasługuje także fakt, iż Brune nie jest bohaterem idealnym i niezwyciężonym, który osiągnął próg doskonałości w sztukach magicznych. Często udaje mu się ujść cało z opresji dzięki przypadkowi lub przyjaciołom. Poprzez taką kreację postać Żmija nabiera wiarygodności, a przy tym pozostaje spójna.

Fabuła nie należy do najdynamiczniejszych, ale nie można zaprzeczyć, iż sporo się w książce dzieje. Są to jednak wydarzenia rozwijające się w swoim tempie, z dużą ilością ciekawych wątków pobocznych. Ta właśnie wielowątkowość, z którą czytelnicy mieli okazję spotkać się już w pierwszym tomie, zapewnia doskonałą rozrywkę w trakcie lektury, bowiem jest doskonałym uzupełnieniem tajemniczego i mrocznego klimatu tego utworu.
Jeśli chodzi o styl, książka została napisana lekkim językiem. Agnieszka Hałas doskonale operuje słowem, potrafiąc stworzyć pozycję pełną mroku, intrygi i pochłaniającą odbiorcę, a jednocześnie nieprzytłaczającą rozległymi deskrypcjami. Został zachowany odpowiedni balans między scenami akcji, opisami i dialogami, co sprawia, że lektura się nie dłuży.

„Pośród cieni” to kontynuacja warta polecenia. Dalszy rozwój świata, skupienie na szczegółach oraz poprawa mankamentów, które pojawiły się w poprzedniej części udowadnia, że autorka potrafiła wykorzystać w odpowiedni sposób stworzone w „Dwóch kartach” podwaliny do rozwoju tego cyklu i nie zmarnowała potencjału serii. Szczegółowość, aura tajemnicy, różnorodność oraz brutalność stanowią kwintesencję pozycji dark fantasy i to wszystko czytelnik znajdzie właśnie w drugim tomie „Teatru Węży”.

Ocena: 4.25/5

Dyskusja