Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Gdy „Interstellar” spotyka „Narnię” – recenzja komiksu „Pułapka czasu”

„Pułapka czasu” to popularna książka dla dzieci z 1962 roku, autorstwa Madeleine L’Engle. Powieść na przestrzeni lat była z powodzeniem adaptowana na potrzeby teatru, słuchowisk radiowych oraz innych mediów. W kwietniu bieżącego roku, do polskich kinach miała trafić Hollywoodzka wersja tej historii, niestety tak się nie stanie. Film z budżetem opiewającym na setki milionów dolarów, oraz Oprah Winfrey wcielającą się w jedną z głównych ról, został wycofany z dystrybucji przez rodzimy odział koncernu Disneya. Przyczyną tego stanu rzeczy było niezadowalające przyjęcie obrazu w Ameryce (niskie wpływy ze sprzedaży biletów oraz negatywne recenzje), co sprawiło, że medialny gigant ograniczył pokazy widowiska na świecie, chcąc uniknąć wizerunkowej porażki. Z tej okazji, warto zapoznać się z komiksową adaptacją „Pułapki Czasu” opublikowaną w Polsce dzięki wydawnictwu Mamania, za którą jej autorka Hope Larson, otrzymała nagrodę Einsera, traktowaną w świecie komiksu niczym Oscar.

Licząca prawie 400 stron powieść graficzna opowiada o losach Meg Murry i jej przyjaciołach, którzy za sprawą niesamowitego splotu wydarzeń, znajdą się w centrum potyczki mitycznych sił dobra i zła. Meg jest nastolatką z głębokimi kompleksami, nie wierzy w siebie, uważa się za brzydką oraz gorszą w stosunku do swojego rodzeństwa. Z niegdyś wzorcowej uczennicy, przeistoczyła się w nieuważną i leniwą dziewczynę, sprawiające problemy wychowawcze. Bolączki bohaterki wiążą się z zniknięciem jej ojca naukowca, który przepadł bez wieści podczas tajemniczej misji rządowej. Meg oraz jej bliscy wciąż żywią nadzieję na szczęśliwy powrót mężczyzny, mimo licznych plotek miejscowych, posądzających Pana Murry’ego o porzucenie rodziny dla kochanki. Pewnego wieczoru, w domu głównej bohaterki pojawia się ekscentryczna staruszka, przedstawiająca się jako Pani Coto. Kobieta deklaruje, że wie co się przydarzyło tacie Meg. Podczas przełomowego eksperymentu, Pan Murry dokonał „fałdkowania czasu” i odbył podróż w czasie i przestrzeni, zostając w rezultacie uwięziony na planecie w głębi kosmosu, rządzonej przez złe moce. Pani Coto oraz jej przyjaciółki, Pani Kto i Pani Która (wszystkie będące kimś znaczniej więcej, niż sugeruje wygląd zwariowanych, starszych kobiet), uważają, że tylko Meg może go uratować.

Protagonistka, wspomagana przez swojego młodszego braciszka Charlesa Wallece’a oraz przyjaciela Calvina O’Keefe, wyrusza na międzyplanetarną przygodę, podczas której wszyscy zmierzą się na równo z siłami ciemności jak i własnymi słabościami, dojrzewając do umiejętności samodzielnego podejmowania decyzji o swoim życiu. Bohaterowie odwiedzą fantazyjne światy, spotkają przedziwne stwory i niesamowite przygody, podczas których magia i nauka połączą się w jedno. liczne Opis fabuły może przyprawić o mały zawrót głowy, jednak autorka prowadzi narrację w przystępny sposób, płynnie przechodząc od wątków poświęconych dzieciństwu i życiu rodzinnemu Meg, po zobrazowanie konfliktu między światłem a mrokiem, toczącym się we wszechświecie od początków dziejów.

Hope Larson odpowiada za adaptację literackiego pierwowzoru i rysunki. Styl autorki nie stroni od stosowania symboli i wizualnych alegorii, szata graficzna utrzymana jest w czerni i bieli, jedynym kolorem jest tutaj niebieski, prezentowany w gamie licznych odcieni. Ten zamysł może początkowo odstręczyć niedzielnych czytelników
komiksów, jednak ostatecznie dodaje on lekturze swoistego czaru. Czuć tutaj konkretny zamysł, mimo dosłownie kosmicznej skali opowiadanych wydarzeń, Larson rozrysowała przed czytelnikiem opowieść kameralną i intymną, skupiającą głównie na przeżyciach bohaterów. Kadry pobudzają wyobraźnię i skłaniają do skonfrontowania ich znaczenia z opowiadaną historią.

Podczas lektury niektórych rozdziałów (komiks, analogicznie do książki, rozpisano na 12 rozdziałów), uświadczymy drobnych pomyłek i nieścisłości w tłumaczeniu. Zdarzają się błędy logiczne, Calvin zwraca się do Meg w rodzaju męskim, a w kolejnej scenie, wita się z nią jakby widział dziewczynę po raz pierwszy, mimo że postaci przeżyły wcześniej liczne przygody. Na szczęście tego rodzaju błędy translatorskie pojawiają się rzadko i nie psują ogólnej przyjemności z lektury.

Uważam, że książki dla dzieci dzielą się na dwa rodzaje: te przepuszczone przez lukrowy pryzmat, wiedzące, że są skierowane do młodszego odbiorcy, oraz pozycje nieprzejmujące się tym faktem, traktujące małego czytelnika w sposób poważny i bez taryfy ulgowej. Komiksowa „Pułapka czasu”, podobnie jak jej literacki pierwowzór, stoją w rozkroku między jednym a drugim. Imiona postaci takie jak „Pani Coto, Pani Kto i Pani Która” wzbudzają pobłażanie i budują wrażenie, obcowania z lekką lekturą dla najmłodszych. Niemniej, komiks nie stroni od poruszania ważkich tematów takich jak wiara, miłość czy problemy rodzinne. Autorka płynnie rozwija swoją historię, zahaczając o coraz szersze spektrum tematów i bolączek, z którymi zmagają się młodzi ludzie.

„Pułapka czasu” nie jest pozycją łatwą w ocenie. To komiks, po który mogą sięgnąć zarówno dzieci jak i dorośli, każdy powinien znaleźć w nim coś dla siebie. Jego forma wizualna nie przypadnie do gustu każdemu komiksiarzowi, jednak

posiada autorski styl. Zawiłości fabularne polegające na wyjaśnieniu aspektów naginania czasoprzestrzeni do swojej woli, mogą się okazać ciężkie do zrozumienia dla młodszych odbiorców. Ostatecznie po lekturze towarzyszy nam jednak uczucie spełnienia, historia między-wymiarowej przygody Meg, niesie z sobą wiele nauk z których mogą skorzystać ludzie w każdym wieku a lektura komiksu zdradza czytelnikom pewne tajemnicze i nieuchwytne prawdy o nas samych, sprawiając, że nie możemy oderwać się od czytania. Wartka akcja, ciekawi bohaterowie oraz poruszana problematyka, sprawiają, że „Pułapka Czasu” to dzieło wobec którego nie powinno się przejść obojętnie. Polecam i zachęcam do wyrobienia sobie własnej opinii.

Dyskusja