Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Komiksy Star Wars Kolekcja #6: Klasyczne opowieści #6, czyli witajcie na półmetku serii – recenzja

Na progu „Powrotu Jedi” w Galaktyce sporo się dzieje. Księżniczka Leia uporczywie poszukuje miejsca pod nową bazę, gdy w tym samym czasie Lando i Chewbacca w detektywistycznych podchodach szukający śladów Hana Solo. Pośrodku wszystkiego Imperium buduje kolejną stację bojową nazwaną złowróżbnie „Tarkin”! Szóstym albumem „Niesamowitych opowieści” docieramy do półmetka przygód z polskim wydaniem serii 'A Long Time Ago'.

Generał Rieekan otrzymuje informację od wywiadu Rebeliantów o budowie nowej superstacji bojowej. Nasi nieustraszeni bohaterowie wyruszają z misją infiltracyjną. Przyzwyczajeni do zabawnych absurdów wczesnych Marveli, dowiemy się, iż Księżniczka zapamiętała plany Gwiazdy Śmierci, dzięki temu poruszanie po nowej stacji ma pójść gładko i sprawnie. Osobiście uwielbiam ową klasyczną umowność, która puszczając do odbiorcy oko przypomina o rysowanych korzeniach Sagi.

Na życie Lorda Vadera dybią oficerowie niezadowoleni z „duszących” metod. Według nich Sith ma zbyt lekką rękę do karania podwładnych za nierzadko drobne przewinienia. Lord jednak nie ma czasu zaprzątać sobie głowy drobnostkami, jego nadrzędnym pragnieniem jest przeciągnięcie Luke’a na swoją stronę. Pościg za Skywalkerem trwa. Wszystko zmierza do realizacji planów Imperatora.

Najciekawszym akcentem albumu jest opowieść o małej, inteligentnej istocie zwanej Plif z planety Arbra, przedstawicielu rasy gryzoni zwanych Hoojibami. Podejrzewam, iż gdyby Porgi potrafiły mówić byłby również fantastyczne co te małe różowe stworzonka, żywiące się energią elektryczną. Odrzucają one całkowicie kwestie technologiczne. W bardzo mądry i dojrzały sposób Plif tłumaczy ów fakt, natomiast Leia dowiedziawszy się o kłopotach Hoojibamów postanawia pomóc malutki istotkom.

Kolejna opowieść ukazuje Landa powracającego do Miasta w Chmurach. Były baron zostaje zaatakowany przez Lobota, swojego wiernego „majordomusa” i pomocnika. Nad Bespinem pojawiają się również Imperialni z oddziałem kapitalnie narysowanych szturmowców-saperów (ich cosplay zrobiłby absolutną furorę!) Okazało się, iż platformy zostały zaminowane! Między Imperialnymi a Lando dochodzi oczywiście do walki, zakończonej niesamowitym lądowaniem na powierzchni Bespina. Album wieńczy historia o dryfującym w przestrzeni wielkim kosmicznym bazarze, którego zarządca ma załatwić sojuszowi cztery myśliwce TIE. Tak, cztery nie czterdzieści. Trochę biedny ten Sojusz…

Kilka słów o smaczkach. W „Zło powstaje z martwych” (pierwotnie 'Star Wars #51′ z 1981 r.), legendzie otwierającej album zawarto iście fandomową, acz niekanoniczną (z wiadomych względów) ciekawostkę, otóż pojawiają się weń stwory zwane gundarkami (znane obecnie z serialu 'The Clone Wars'). Kolejna ciekawostka dotyczy Leia, która zaczyna odczuwać dziwne połączenie z Mocą (podobną do odczuć Obi-Wana po zniszczeniu Alderaana). Na okoliczność przygód Lando na Bespinie autorzy wtrącili informację jakoby hazardzista cieszył się powodzeniem nie tylko u żeńskiej części kosmicznego multuspołeczeństwa. Przyznać należy ─ nader odważne posunięcie jak na ugrzeczniony komiks lat 80.

Historie zaprezentowane w tomie #6 obejmują komiksy z lat 1981-82, zaś na liście scenarzystów i rysowników powtarzając się znane nazwiska, pracujące nad serią od początku. Kreska momentami wraca do korzeni serii, zważywszy, iż od pierwszego tomu mieliśmy do czynienia z przeszło sześcioma setkami stron pełnych kadrów i dymków. Ważniejsze jednak, iż wypełnionych smaczkami, które warto zgłębić samemu.

Dyskusja