Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Co było wcześniej: jajko, czy kura? – recenzja gry „Timeline: Wiedza ogólna”

Któż nie lubi historii? Kogo nie interesują losy narodów czy cywilizacji? No dobrze, znajdą się takie osoby. Gry z serii „Timeline” skupiają się jednak na rozrywkowej wersji naszych dziejów, dzięki czemu nawet oporni mogą zainteresować się tym, co w przeszłości piszczy. Tym razem na naszym rynku pojawiła się edycja „Wiedza ogólna”.

Wygląd historii

W zgrabnym, tłoczonym, metalowym pudełku znajdują się wszystkie elementy gry, czyli, prócz instrukcji, sto dziesięć kart z przeróżnymi wydarzeniami. Z jednej strony znajduje się nazwa wydarzenia, na przykład „Wynalezienie płatków kukurydzianych” oraz stosowna do tego ilustracja, a z drugiej, prócz tego, widnieje również data mówiąca, kiedy miało ono miejsce.

Na początku rozgrywki każdy z graczy otrzymuje od czterech do sześciu kart (zależnie od liczby uczestników), bez widocznej daty, ku wierzchowi, natomiast na środku stołu układa się pozostałe, w stosie, dobiera jedną i, odwracając ją, układa się obok tak, żeby było widać datę. Uczestnicy po kolei wybierają jedną ze swoich kart i umieszczają po lewej stronie tej już widocznej, jeśli uważają, że wydarzenie miało miejsce wcześniej, lub po prawej, jeśli później. Jeżeli kart jest więcej, można układać nowe pomiędzy innymi.

Następnie pokazuje się datę i w przypadku, kiedy jest ona zgodna z linią czasu zaprezentowaną na polu gry, gracz kończy swoją kolejkę, dysponując jednym wydarzeniem mniej. Jeśli natomiast data zaburza rosnącą kolejność, wyrzuca się ją z gry a osoba, która się pomyliła, dobiera nową kartę i kończy swoją turę. Pojedynek kontynuowany jest do momentu, kiedy któryś z graczy pozbędzie się wszystkich swoich kart, zostając jednocześnie zwycięzcą.

Czy historia jest ciekawa?

„Timeline: Wiedza ogólna” dzięki prostocie zasad i nietuzinkowemu doborowi wydarzeń może zaciekawić osoby, które nigdy wcześniej nie interesowały się historią. Mało tutaj dat z podręczników szkolnych, za to sporo ciekawostek typu „wynalezienie herbaty w saszetkach” czy „wynalezienie plastikowej butelki”. Uwaga głównie skupiona jest na wynalazkach i odkryciach. Spora część z nich potrafi zaskoczyć graczy tym jak wcześnie lub jak późno ludzkość ich dokonała. Szybkie następowanie po sobie kolejnych tur powoduje, że nikt nie powinien się znudzić podczas zabawy. Rozgrywka zajmuje maksymalnie piętnaście minut.

Wygląd historii

W zgrabnym, metalowym pudełku, prócz zwięzłej instrukcji, znajdują się tylko karty. Pomniejszony w ostatnich edycjach format skutkuje tym, że gra się wygodnie i bez problemu. Grafiki widniejące na nich są ładne i, całe szczęście, pozbawione zbytniej ilości ozdobników. Do tego „Wiedza ogólna” jest w pełni kompatybilna z innymi wersjami gry, przez co można je bez problemu mieszać, otrzymując jeden wielki zestaw.

Czy warto znać historię?

Dzięki wszystkim tym cechom, nowy „Timeline” zapewnia rozrywkę zarówno dzieciom jak i dorosłym. Mimo pozornej schematyczności nie nudzi się nawet po wielu rozgrywkach, a dodając do tego element edukacyjny, uzyskujemy świetną grę dla niemal każdego. Prostota zasad i szybkość rozgrywki zapewniają (mimo poważnego charakteru) niezobowiązującą zabawę.

Dyskusja