Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

#Czytelnia. Eskadra Kobaltowa. Poziom 3, czyli co się działo przed filmem „Star Wars. Ostatni Jedi” – recenzja książki

Wydawnictwo Egmont publikuje książki w serii #czytelnia na trzech poziomach zaawansowania czytelniczego. Wydana pozycja poświęcona wydarzeniom wprowadzającym do „Ostatniego Jedi” skierowana została do odbiorcy powyżej 12 roku życia, acz powieść młodzieżowa choć napisana dość prostym językiem literackim będzie miłą odskocznią od ciężkich dzieł dla dorosłych.

Pierwotne amerykańskie wydanie „Eskadry Kobaltowej” autorstwa Elizabeth Wein miało miejsce wraz z wejściem do kin Epizodu VIII. Choć postać Rose nieco komediowa, przez swą naiwność bywa ciut irytująca, w powieści dla młodzieży sprawdza się dobrze jako bohaterka, której cierpienia i przygody mają dopiero nadejść. Książka opowiada o losach sióstr Tico oraz załodze „Kobaltowego Młota”, wysłanego na iście szpiegowską misję. Świetnie zaprojektowany i doskonale oddający powagę walk w kosmosie ciężki bombowiec Ruchu Oporu klasy MG-100 StarFortress SF-17 kradnie nieco główną rolę Page i Rose, gdyż na jego pokładach toczy się właściwa akcja.

Opowieść wypełnia pewną lukę pomiędzy najnowszymi Epizodami (VII a VIII), pozwalając poznać losy świeżo wprowadzanych postaci. Wspomniana misja polegająca na zbieraniu danych finalnie kończy się akcją humanitarną, mającą pomóc cierpiącym głód i pragnienie, uciskanym przez blokadę Najwyższego Porządku na planecie Atterra Bravo. Warto przytoczyć scenę z Canto Bight, gdy Rose opowiada Finnowi o swojej przeszłości i krzywdach jakich doznała z rąk postimperialnego reżimu, tutaj sytuacja cierpiącej planty dotyka siostry Tico w wymiarze mocno osobistym. Choć mamy do czynienia z powieścią dla młodszego odbiorcy, zarysowane relacje pomiędzy siostrami, ich przekomarzanie oraz nieco szkolne dialogi wzbudzają sympatię. Zdecydowanie członkowie załogi „Młota” robią za tło, zaś sam bombowiec zdaje się być tutaj azylem i jednocześnie przekleństwem sióstr. Gościnnie pojawiają się Admirał Holdo oraz stanowcza i twarda generał Organa.

Należy pamiętać, iż książka z racji uwarunkowania na konkretną grupę docelową uprawia częstokroć pisarstwo skrótowe, bez wielokrotnie złożonych wątków czy rozbudowanych metafor. Bywają rozdziały, w których natrafimy na powrót do wcześniejszych myśli bohaterów. Szczątkową ikonografię poczynił Phil Noto, odpowiedzialny m.in. za komiksowe wcielenie Poe Damerona. Z odniesień do wydarzeń przedstawionych w „Ostatnim Jedi” ciekawymi smaczkami będą informacje o braku Eskadr Kobaltowej i Karmazynowej w ataku na Bazę Starkiller oraz epizodzie Rose na pokładzie okrętu 'Raddus'.

Wymieniając uwagi ze znajomymi, którzy sięgnęli po „Eskadrę Kobaltową” natknąłem się na argument negujący wątek relacji sióstr Tico, jako infantylny i błahy. Gdyż siostry przeważnie rozprawiają o przyrodzie i włóczędze po Galaktyce, jednakże kontr odpowiedzią na ten zarzut będzie podtrzymanie i dobitne postawienie sprawy ─ „Eskadra” to książka dla dzieci, które w późniejszym czasie sięgną po bardziej zaawansowane emocjonalnie i fabularnie pozycje. Za wadę uznam niewłaściwe zatytułowanie powieści, gdyż osobiście wyraźnie podkreśliłbym na okładce znaczenie samego „Kobaltowego Młota”, acz rozumiem w pełni kwestie marketingowe. Książkę wydano w miękkiej oprawie, na papierze usprawiedliwiającym niską cenę; czego akurat nie poczytuję za wadę. Książka w rękach dziecka może zostać nieco zmanierowana, jednakże najlepiej czytać ją w domowym zaciszu lub wraz z dzieckiem.

Podsumowując seria #czytelnik w wydaniu pozycji Star Wars stanowi dobry i poprawny przykład dla dzieci i młodzieży wchodzącej w świat książek z Gwiezdnego Uniwersum. Osobiście z racji przyczajenia do poważniejszych i wielowarstwowych publikacji mogłem poznając losy sióstr Paige i Rose Tico odpocząć od opasłych bruków i zagłębić się w światek pilotów i obsługi kapitalnie zaprojektowanego i wymyślonego bombowca.

Z wiadomości prasowej przygotowanej przez Wydawnictwo Egmont Polska o serii #czytelnia:

#Czytelnia to nowy projekt wydawniczy przeznaczony dla czytelników od 6 roku życia, w którym znalazły się znane i lubiane powieści z ulubionymi bohaterami. Został podzielony na trzy poziomy, w zależności od wieku dziecka. Pierwszy z nich, oznaczony kolorem żółtym, skierowany jest do dzieci w wieku 6-8 lat. Są to około 100 stronnicowe książki, których bohaterami są przede wszystkim Księżniczki i postaci znane z Krainy Lodu. Poziom drugi, oznaczony na niebiesko, skierowany jest do dzieci w wieku 8-10 lat. Książki z tego poziomu to głównie powieści z bohaterami znanymi z serialu „Zaplątani”, marvelowskimi superherosami czy postaciami ze świata Star Wars. Grubość każdej z książek to 100-200 stron. Kolor czerwony, czyli poziom trzeci, to książki dla czytelników powyżej 12 roku życia. Każda z nich to ponad 200 stron pasjonującej przygody, przede wszystkim z bohaterami Star Wars i Twisted Tales.

Ocena: 4/5

Dyskusja