Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Neopolicja End – recenzja mangi „Inspektor Akane” #6

Szybkie tempo wydarzeń prezentowanych w poprzednich tomach ani na chwilę nie zwalnia, aby w finale doprowadzić bohaterów do odkrycia zaskakujących faktów i podjęcia trudnych decyzji. Szósty tom trzyma czytelnika w napięciu do ostatnich stron, pozostawiając otwartą drogę do kontynuowania historii.

Po ucieczce Makishimy z helikoptera, Kougami postanawia na własną rękę ruszyć za nim w pościg, nie przejmując się ani biurem bezpieczeństwa, ani konsekwencjami. Tymczasem Akane poznaje prawdę kryjącą się za systemem Sybilli, przez co staje przed trudnym wyborem czy postąpić zgodnie ze swoim sercem czy też rozumem. Oddział Pierwszy, uszczuplony o Kagariego i Kougamiego, dowodzony przez borykającego się z problemami Ginozę, wpada na trop prowadzący do Makishiny, jednakże konfrontacja z nim na zawsze odmieni ich szeregi.

Fabuła ostatniego tomu mangi, odsłania przed czytelnikiem tajemnicę systemu Sybilli, stawiając trudne pytania o wartość i sens ludzkiego życia i wolności. Bohaterowie od początku stawali przed niełatwymi wyborami, które nierzadko miały poważne konsekwencje, jednakże wszystko prowadziło do wydarzeń ukazanych w ostatnim tomie. Pionki na szachownicy uległy przestawieniu, więc w kontynuacji zapewne będą czekać na czytelników dalsze problemy i pytania, które mogą zmienić świat rządzony przez program Psycho-Pass.

Inspektor Akane Tsunemori to ciekawa seria, w której postacie obserwowane od początku ulegają wielu przemianom, a problematyka poruszana w mandze jest jak najbardziej aktualna i przerażająca. Polityka, problemy społeczne, technologia, to wszystko jest przedstawione w sposób intrygujący i niebanalny, tym bardziej przez pryzmat ostatniego tomu.

Pod względem graficznym mandze nie można niczego zarzucić. Postacie są interesująco zaprojektowane, a emocje ukazywane na ich twarzach są autentyczne, widać przeżywane przez nich rozterki oraz problemy. Kreska jest szczegółowa, konsekwentna, w scenach akcji dynamiczna, a pojawiająca się krew pokazana jest w sposób nienachalny, jednakże dosłowny. Pojawiające się tła również dobrze oddają klimat dziejących się zdarzeń, są dobrze narysowane z zachowaniem proporcji.

Podsumowując, cała seria jest zdecydowanie warta polecenia, nie jest lekka i infantylna, to też nie historyjka komediowa, tylko opowieść poruszająca ważne kwestie zarówno moralności, jak i praworządności. Ostatni tom idealnie prezentuje rozwiązanie najważniejszego wątku, pozostawiając jednocześnie czytelnika w stanie, w którym nie może doczekać się kontynuacji, a także czuje, że nie może przywiązywać się do protagonistów.

Ocena: 4.8/5

Dyskusja