Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Trzeba ukraść glutaminian sodu – recenzja komiksu Asian Store Junkies

Spora dawka humoru czeka tego, kto chwyci za „Asian Store Junkies”. Komiks jest świetną propozycją dla osób, które lubią undergroudowe zeszyty. Momentami można mieć wrażenie, że swoimi wywodami autor buszuje w odmętach błazenady, jednak zestawiając się ostatecznie nad całokształtem, widoczny jest cały zamysł o kompletności komiksu.

Początkowo „Asian Store Junkies” ukazywał się w odcinkach w magazynie Vice. W Polsce komiks został wydany przez wydawnictwo Timof i cisi wspólnicy, które znane jest ze słabości do komiksu alternatywnego. Jego autorem jest Berliac, czyli argentyński twórca komiksów w stylu mangi. Większości znany z ciągłego podróżowania. Zapewne stąd mieszanie różnych kultur w jego autorskich zeszytach.

„Asian Store Junkies” to utrzymany w stylistyce japońskiej mangi, komiks, którego akcja toczy się w alternatywnym świecie. Wszystko obraca się wokół glutaminianu sodu. Opowiada on losy dwóch bohaterów, których życie to jeden wielki wzmacniacz smaku – bo tego właśnie dotyczy. Często odwiedzają sklep prowadzony przez Kima z Korei. Pierwowzorem jest oczywiście sam Kim Dzong Un – przywódca Korei Północnej. Czytelnik przygląda się ich codziennej rutynie, temu jak faszerują jedzenie MSG, kradną produkty zawierające glutaminian ze sklepu Kima, czy jak Budda nawiedza jednego z bohaterów pomagając mu dojść do glutaminianowego raju.

Na pierwszy rzut oka historia przedstawiona w „Asian Store Junkies” może wydać się niejasna. Zasługą jest tutaj odcinkowe wydanie. Historia o dwóch chłopakach kradnących śmieciowe jedzenie ze sklepu, również nie kształtuje pozytywnych postaw obywatelskich, ale w ten sposób autor chce pokazać, że nie wszystko dobre, co zdaje się być … dobre. Belriac swoim komiksem dotyka problemu chemii, która jest pakowana do żywności. Zeszyt jest utrzymany w mangowym stylu, co koresponduje z tematem pod tym względem, że wynalazcą glutaminianu sodu był Kikunae Ikeda. Do odkrycia doszło w Tokio w 1902 roku. To właśnie w Japonii zrodziła się mania konserwacji żywności i faszerowania jej różnego rodzaju ulepszaczami chemicznymi. W ten sposób autor ciekawie łączy styl komiksu, który również pochodzi z państwa Ikedy.

Na pochwałę zasługują również same rysunki, które poza samą starannością urzekają również umiejętnością zobrazowania dynamizmu. Wiele kadrów przedstawia rozmaite czynności takie, jak bieganie, skakanie, uderzanie kogoś. Zazwyczaj tego typu sceny stanowią wyzwanie dla rysowników i często autorzy w trosce o jakość zeszytu decydują się na redukcję dynamicznych kadrów. Belriac idzie na całość i załącza w swoim komiksie sporą ilość ruchu. Co więcej nie tracąc przez to na jakości – a wręcz przeciwnie podwyższając warsztat „Asian Store Junkies”.Komiks ma miękką oprawę – papier offsetowy. Liczy on 68 stron. Wszystkie kadry utrzymane są w czarno- białej kolorystyce, co jest charakterystyczne dla komiksu japońskiego. Okładka przedstawia głównych bohaterów w kolorowym wydruku. Format pozwala swobodnie przenosić zeszyt ze sobą wszędzie tam, gdzie chcemy, aby w wolnej chwili doczytać kolejne strony.

Podsumowując komiks nie jest dla każdego. W przypadku wyboru pozycji alternatywnych szczególny nacisk kładzie się na zrozumienie przekazu oraz humoru. W zasadzie są to najważniejsze elementy każdego undergroundowego zeszytu. Zazwyczaj autorzy skupiają się na wyszukanych problemach, które starają się przekazać odbiorcom pod osłonką nietuzinkowego humoru. Taki właśnie jest „Asian Store Junkies”. Skłania do zastanowienia się nad poruszanymi problemami. Jednak by myśli nie przytłoczyły odbiorcę, Berliac szturmuje czytelników żartami.

Dyskusja