Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Arrr! Piraci opanowali wszystkie wody mórz i oceanów! – recenzja komiksu paragrafowego „Piraci, Klątwa Wyspy Shukanet”

Czym jest komiks paragrafowy? To tak naprawdę gra w formie książki, w której wcielamy się w bohatera, podejmujemy kluczowe decyzje, zgadujemy zagadki, przeżywamy sytuacje, i od nas zależy zakończenie tej książki! Czy to nie wspaniałe być częścią rysowanej historii?

Wydawnictwem „Piratów” jest FoxGames i muszę to napisać – wielkie ukłony w ich stronę! Ci ludzie stworzyli świetną, wciągającą historię i jeśli nie czytaliśmy poprzednich części, to nie mamy co się martwić. Możliwy jest wariant gry bez znajomości poprzednich komiksów.

Całość zaczyna się od krótkiego, komiksowego, wprowadzenia. Następnie wybieramy sobie jednego z czterech dostępnych bohaterów, którzy posiadają różniące się od siebie predyspozycje, to znaczy, że jeden jest na przykład bardzo silny, ale mało charyzmatyczny, kolejny może być zwinniejszy i intuicyjny.
Nie znając na początku zasad oraz tego, co może nam się przydać najbardziej w tej przygodzie, można powiedzieć, że wybieramy pirata „w ciemno”. Jak już zdecydowaliśmy, kim będziemy grać, możemy zacząć przygodę.

Obrazek

Całość gry znajduje się na 142 stronach i wygląda dosłownie jak… komiks! Tylko taki lekko zmodyfikowany i wzbogacony o dodatkowe łamigłówki. Jednym z najlepszych elementów jest to, że nie czytamy go po kolei, stronami, aż do końca, a przerzucamy kartki tak, jak poniosą nas nasze decyzje, ze strony czterdziestej piątej możemy przejść nagle na stronę sto trzydziestą. Choć na początku może zdawać się do uciążliwe, to z czasem jesteśmy tak wciągnięci w grę, że z chęcią szukamy stron, na których czekają nas kolejne atrakcje.

Dodatkowym atutem jest kolorystyka rysunków. Ciepłe barwy i przyjazna dla oka kreska sprawiają, że wzrok się nie męczy, a komiks chętnie się czyta i ogląda. Dodatkowo twarda oprawa tytułu gwarantuje, że przewożąc go w plecaku czy torbie, nie pogniecie się, co jest świetnym rozwiązaniem, gdy chcecie zabrać grę ze sobą, w podróż.

„Piraci” są przeznaczeni dla dzieci od lat ośmiu i myślę, że to idealna granica, by zacząć przygodę z komiksem paragrafowym. Nawet młodzież i osoby dorosłe mogą tutaj znaleźć coś dla siebie. Czasami łamigłówki nie są takie banalne, trzeba się nad nimi zastanowić, co świetnie wzbogaca koncentrację i wyobraźnię.

Obrazek

Według mnie, wydawnictwo FoxGames wykonało kawał dobrej roboty, tworząc coś, co chyba w Polsce nie jest jeszcze tak popularne, a co może w przyszłości takie się stanie (mam taką nadzieję!). Miło spędzony czas oraz możliwość wczucia się w pirata – detektywa to coś, co będę naprawdę długo wspominać.

Z czystym sumieniem daję najwyższą ocenę i liczę, że wydawnictwo na tym nie skończy i będzie wydawało więcej tego typu skazanych na sukces pozycji!

Ocena: 5/5

Za egzemplarz dziękujemy wydawnictwu FoxGames.

Obrazek

Dyskusja