Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

LEGO® „Star Wars”™. Ciemna Strona Mocy – recenzja o złych gościach w czerni

Album legutkowy poświęcony sekretom Sithów, czyli użytkowników tzw. Ciemnej Strony Mocy w lekkostrawnej formie kompendium podaje o wojownikach, droidach, sojusznikach, bitwach oraz władcach Mroku. Znajdziemy w nim przekrojowe informacje od czasów Dartha Malagusa, Revana aż po Maula z niekanonicznym obecnie Galenem Markiem zwanym 'Starkillerem'.

„Luke chodź na Ciemną Stronę ─ mamy dużo klocków!”

Polskie wydawnictwo na licencji DK Dorling Kindersley Book (album wydano pierwotnie w 2014 roku), posługuje się jeszcze chronologią starego kanonu, gdzie rokiem zero była Bitwa o Yavin i zniszczenie I Gwiazdy Śmierci. We wstępie bardzo ogólnikowo poznamy główne przywary korzystających z Ciemnej Strony antybohaterów. Prezentowane zdjęcia mini-figurek oraz zestawów mieszają się z komputerowymi wstawkami, najpewniej wyciągniętymi z cyfrowych wersji legutkowych gier wideo. Z racji uproszczonego charakteru zdjęciom figurek zabrakło podpisów poświęconych datacji oraz przynależności do poszczególnego setu. Jako starszy fan LEGO® z przyjemnością ujrzałbym takową adnotację.

Sprawne oko wychwyci kilka kuriozalnych acz zabawnych „wpadek”. W prezentacji pojedynku Maula z Kenobim i Mistrzem Jinnem, na sąsiednim kadrze ukazano Padme przebijającą się przez hangar pilotów myśliwców N-1, ubraną w… poszarpany przez nexu biały kombinezon z Epizodu II.

Rozdział II albumu mimo, iż mocno zahacza o tzw. Rozszerzone Uniwersum (niekanoniczne obecnie) podaje również o wydarzeniach z serialu animowanego w postaci choćby Savage Operssa. Wyjątkowo zabawnie opisano i zaadaptowano nomen omen trudne w rozróżnieniu klockowego wydania bronie ─ „szpicrutę na rankory” po prostu musicie odkryć samodzielnie!

Album LEGO® „Star Wars”™. Ciemna Strona Mocy podzielono na trzy rozdziały: Era Republiki, Wojny Klonów oraz Imperium Galaktycznego. Całość dopełnia słownik oraz indeks. Wybornym dodatkiem zachęcającym do nabycia „Ciemnej Strony Mocy” od Wydawnictwa AMEET jest figurka Imperatora Palpatine’a oraz klasycznie już w porównaniu do klockowych publikacji najwyższa jakości i drobiazgowe wizualizacje.

Epilog należycie wieńczy bogato ilustrowaną publikację, usiłując odpowiedzieć na pytanie czy Lord Sith może odkupić swoje winy? Pozytywne zaskoczenie i ogromny plus za podniesienie wartości merytorycznej i edukacyjnej. Lubię ogromnie, gdy albumy (nie ważne czy o klockach LEGO® czy innych zabawkach) kierują w stronę odbiorcy dodatkową zawartość od twórców w postaci komentarzy, interesującego wstępu czy kilku szczerych słów o procesie powstawania danej publikacji.

I odpowiadając na pytanie ─ nie, jako AFOL nie odpakowałem swojego małego Imperatorka z blistera 🙂

Ocena: 5/5

Dyskusja