Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Nastolatki kontra rzeczywistość – recenzja książki „Remedium”

Gdyby ludzkości wpadła w ręce technologia obcych, stojących na dużo wyższym poziomie rozwoju, mogłoby to mieć bardzo doniosłe skutki. Szczególnie, gdyby na Ziemi rozbiły się dwa kosmiczne statki należące do różnych, wrogich sobie cywilizacji, a ich tajemnice trafiły do równorzędnych przeciwników – rządu Stanów Zjednoczonych oraz trójki nastolatków. Tak rozpoczęły się zmagania, w których obdarowane specjalnymi zdolnościami dzieciaki walczą ze spiskiem, w który zamieszani są najwyżsi przedstawiciele władzy. Czy uda im się sprostać wyzwaniu i mimo zamieszania z balami szkolnymi, konkursami naukowymi i innymi doniosłymi wydarzeniami dadzą radę powstrzymać tragedię i przemianę całej ludzkości w rasę niewolników?

Richard Phillips już od pierwszego tomu pragnął połączyć dwa elementy: dojrzałe science-fiction, pełne intryg, polityki i przemocy z komedią młodzieżową. Samo pojawienie się tego drugiego elementu zniweczyło cały wysiłek włożony we wprowadzenie jakiejkolwiek powagi. Co prawda w „Remedium” autor zdecydował się pójść w jedną stronę i skupić na wątkach dotyczących ewentualnej zagłady, ograniczając do minimum przygody w szkole. Pomogło to treści w całkiem wyraźny sposób, gdyż pozbawiło ją wyraźnego dysonansu pomiędzy dwoma płaszczyznami. Tutaj nastolatkowie, którzy wcześniej kojarzyli się z bohaterami kreskówek dla dzieci, zaczynają dojrzewać i nie tyle przeżywać dylematy, ile podejmować dosyć niejednoznaczne moralnie decyzje. Dzięki temu sprawiają wrażenie wiarygodniejszych – dopiero teraz pokazują, że osoba dysponująca nezwykłymi zdolnościami, w końcu postanowiłaby skorzystać z nich dla własnej korzyści. Przestają być sztucznymi czarno-białymi tworami, a nabierają konkretnych cech charakteru.

Autor pokazuje świat oczami kilku różnych osób, każdej reprezentującej swój własny punkt widzenia. Niestety poza pojedynczymi z nich, czytelnikowi nie będzie dane poznać motywacji, przez co sprawiają wrażenie pustych i stereotypowych. Gdy dotyczy to postaci pobocznych, nie jest to szczególnie duża wada, jednak kiedy trudno opisać kogokolwiek poza najważniejszą trójką, nie można brać ich sprzymierzeńców czy wrogów poważnie. W ukryciu tego faktu nie pomaga nawet nieustanne zmienianie miejsca akcji i następujące po sobie z prędkością strzałów z karabinu maszynowego rozdziały. Ciągłe zmiany planu mające wywołać wrażenie skomplikowania niezbyt spełniają swoje zadanie, jednak mają inną pozytywną cechę – zwiększają dynamikę fabuły, przez co łatwiej zignorować jej niedociągnięcia logiczne.

Trudno nazwać styl Phillipsa kwiecistym. Prostszymi słowami treści oddać by się nie dało, co z jednej strony zapewnia tej książce miejsce na półce z dziełami, które nigdy nie dostaną się do grona klasyki, ale z drugiej może zapewnić liczne grono wśród młodszej części publiki. Pytanie czy dla niej odpowiednie będą pojawiające się tutaj wątki mordów, egzekucji czy psychopatycznych seryjnych morderców.

Mimo, że kolejne zwroty akcji są przewidywalne, podążanie autora ku coraz poważniejszym treściom sprawia, że drugi tom serii Projektu Rho czyta się z większym zainteresowaniem niż poprzedni. Daje to nadzieję, że jeśli Richard Philips utrzyma tę tendencję, kolejne części mogą osiągnąć całkiem przyzwoity poziom. Jeśli zatem zmęczyliście się początkiem serialu, „Remedium” powinno poprawić wasz stusunek do niego. Natomiast jeśli nie mieliście okazji się z nim zapoznać, to wyobraźcie sobie Power Rangers w formie science-fiction, którzy z odcinku na odcinek zyskują na powadze, a bohaterowie starają się dojrzalsi. Może nawet warto dać tej serii szansę…?

Ocena: 3/5

Dyskusja