Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Walka z samą sobą – recenzja komiksu pt. „Lżejsza od swojego cienia”

Czasem ciężko jest powiedzieć swoim bliskim, o problemach, które nas dręczą. Tym bardziej niełatwo jest to zrobić wśród obcych osób, jednak Katie Green postanowiła uzewnętrznić swe troski związane z anoreksją.

Komiks od wydawnictwa Timof Comics ciężko pominąć. Paradoksalnie, tytuł związany z zaburzeniem odżywiania jest słusznych rozmiarów, gdyż liczy ponad pięćset stron. Ponadto okładka utrzymana głównie w szarych barwach, mimo dość prostej i minimalistycznej kreski, potrafi zaciekawić. Ewidentnie widać, że historia będzie utrzymana w poważnych tonach, a czytelnika czeka opowieść zmuszająca do refleksji.

W „Lżejszej od swojego cienia” nie uświadczymy fotorealistycznych postaci czy krajobrazów. Brak tu zapierających dech w piersiach pościgów czy zwrotów akcji, bo historia kompletnie tego nie wymaga. Jest utrzymana w zupełnie innym tonie. Autorka swoje przeżycia zaprezentowała poprzez proste rysunki ograniczone do trzech kolorów i kilku odcieni, jednak takie barwy są zrozumiałe, bo czytelnik powinien skupić się na wypowiedziach oraz przemyśleniach protagonistki, a nie na otaczającym ją świecie. To ona jest najważniejsza, ponieważ ma w sobie szeroki wachlarz emocji, które warto obserwować, ponieważ mają one wpływ na jej historię. Opowieść zaczyna się już w latach dzieciństwa, pokazując jak pewne wydarzenia miały wpływ na chorobę Katie. Interesujące jest analizowanie rozwoju anoreksji oraz poznawanie wszelkich czynników, które ją wzmacniały.
Rysowniczka nierzadko wykorzystuje abstrakcyjne wizje, chcąc sprawić, że osoba śledząca jej opowieść jak najlepiej zrozumie, co dzieje się w głowie bohaterki, a jest to zdecydowanie trudne. W ciekawy sposób zobrazowano samą chorobę, gdyż jest ona narysowana jako zwykłe gryzmoły, co można interpretować jako mętlik w głowie. Chwilami on narasta, czasem maleje, ale zawsze widać na jakim etapie radzenia sobie z tym właśnie jest Katie.

Historia toczy się od najmłodszych lat, poprzez pierwszą szkołę, aż do studiów, a każdy moment z życia protagonistki wyglądał nieco inaczej. Widać pełen przekrój metod radzenia sobie z anoreksją, jednych lepszych, innych gorszych, ale każda z nich niesie ze sobą konsekwencje i ma wpływ na przemyślenia protagonistki. Czytelnik cały czas obcuje z jej myślami i wie więcej niż terapeuci. Całość powstawała przez pięć lat, dlatego można śmiało powiedzieć, że jest to dzieło dojrzałe, w pełni gotowe, a fakt, że autorka prac sama przeżyła to wszystko, sprawia, że tytuł jest wiarygodny. Autentyczne losy silniej działają na odbiorcę i u bardziej empatycznych ludzi mogą wywołać nawet smutek, ponieważ historia Katie Green nie była usłana różami.

„Lżejsza od swojego cienia” mimo ponad pięciuset stron czyta się niezwykle szybko, ponieważ nad daną stroną nie zatrzymują epickie sceny. Obrazki składają się głównie z postaci i ich wypowiedzi. Wzrok mogą przykuć jedynie dymki z tekstem, ponieważ przez dobór kolorów momentami nie widać dokładnie czy bohater wypowiada dane słowa czy są jego myślami.

Ważnym aspektem komiksu jest walor edukacyjny, bo przede wszystkim uczy on jak wygląda świat osoby chorej na anoreksję, a pytanie: „Dlaczego po prostu nie możesz czegoś zjeść?” jest zdecydowanie nie na miejscu. Problem należy do bardzo złożonych, a „Lżejsza od swojego cienia” rozkłada go na czynniki pierwsze, udowadniając, że autobiografia w postaci komiksu potrafi zaprezentować co dzieje się we wnętrzu chorej osoby. Pozycja wydana przez Timof Comics zainteresuje także osoby, które nie miały styczności z historiami obrazkowymi.

Dziękujemy wydawnictwu Timof Comics za przekazanie egzemplarza do recenzji.

Dyskusja