Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Cały świat szaleje na punkcie piłki nożnej – recenzja wydania DVD „Jaskiniowiec”

Cały świat szaleje na punkcie piłki nożnej. Każdy młody chłopiec, chce być nowym Lewandowskim, czy Messim. Jednak, czy ktoś kiedykolwiek zastanawiał się, skąd właściwie wziął się ten sport? Jakie są jego początki? Może już w epoce kamienia łupanego, a nawet jeszcze wcześniej? Na wszystkie te pytania znajdziecie odpowiedź właśnie w filmie animowanym „Jaskiniowiec”.

Jaskiniowiec to historia przedstawiciela cywilizacji kamienia łupanego, który marzy by osiągnąć coś większego niż polowanie na zające. Razem ze swoim stadem mieszka w spokojnej dolinie, do której niespodziewanie wkracza cywilizacja innej epoki – brązu – ze względu na cenną rudę znajdującą się właśnie w tej dolinie. Aby odzyskać swoje miejsce zamieszkania jaskiniowcy muszą stawić czoła cywilizacji brązu i to w nie byle jakiej konkurencji – w meczu piłki nożnej.

„Jaskiniowiec” to niezwykle dobrze zrobiona animacja. Nick Park znany jest z animacji poklatkowych i plastelinowego świata z wcześniejszych produkcji. Ponownie jest to strzał w dziesiątkę i wspaniale ogląda się film. Ciekawa fabuła, zabawny dubbing, który jest przeniesiony nieco na polskie realia (przykładowo już na samym początku animacji, dowiadujemy się, że cała sceneria wraz z wulkanami znajdowała się ponoć w okolicach Łodzi), sprawiają się, że podczas seansu bawi się każdy mniejszy i większy widz. Dobrze dobrana muzyka, czyni animację jeszcze przyjemniejszą w odbiorze.

Wydanie DVD zawiera film z polskim dubbingiem z dźwiękiem Dolby Digital 5.1. Interaktywne menu i możliwość wyboru poszczególnej sceny, jest standardem w wydaniach DVD i spotkamy się z nim także w przypadku „Jaskiniowca”. Czy należałoby oczekiwać czegoś więcej? Raczej nie. Zazwyczaj mało, kto skupia się na wszelkich fajerwerkach i innych dodatkach. Najważniejsza jest dobra jakość dźwięku oraz możliwości dubbingowe – a w tej kwestii nie ma najmniejszych problemów oraz zarzutów.

Film wyszedł ze stajni Aardman, która jest specjalistą w swoim fachu – animacja poklatkowa. To całkiem

przyjemne uczucie, kiedy w dobie skomputeryzowania niemalże wszystkiego możemy usiąść przed telewizor i zobaczyć kawałek dobrej tradycji. Animacja poklatkowa jest prawdziwą sztuką. Jest to najbardziej czaso- i pracochłonny sposób na stworzenie takiego obrazu, jaki możemy oglądać chociażby w „Jaskiniowcu”. Co prawda technologia wykorzystywana do rejestrowania wszystkich ruchów plastelinowych postaci jest zapewne nieco bardziej zaawansowana aniżeli ta sprzed lat. Dzięki temu twórcy uzyskują ułatwienia w pracy, ale jednak samo konstruowanie postaci, miejsca akcji nadal pozostaje rzemiosłem, za które należy po prostu podziwiać!

„Jaskiniowiec” to wspaniała familijna komedia, idealna na rodzinny seans. Wciągająca historia sprawia, że ciężko odciągnąć się od ekranu telewizora. Seans Jaskiniowca to zdecydowanie jeden z lepszych pomysłów na spędzenie wolnych 85 minut swojego życia bowiem nie będą na pewno stracone.

Ocena: 4/5

Dyskusja