Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Co powie kot albo pies? – recenzja książki “Zwierzoobjaśniarka. Wynalazek, który zmienił świat”

Doktor Dolittle fascynuje już od dawna, bo kto by nie chciał dowiedzieć się co myśli ukochany pupil? Pies, kot czy wąż na pewno mają odmiennie zdania, a ich poznanie byłoby ciekawym przeżyciem. Na szczęście jest to możliwe dzięki genialnym wynalazkom!

„Zwierzoobjaśniarka” opowiada historię wynalazcy, Bonawentury Karczocha, któremu ludzkość zawdzięcza takie rzeczy jak: widelec do studzenia jedzenia, ochraniacz na lody w wafelku czy szpilkopłetwy dla szykownych pływaczek. Wpadł on też na pomysł tytułowej zwierzoobjaśniarki, pomagającej zrozumieć mowę zwierząt, jak i przetłumaczyć im nasz język. Obopólne korzyści murowane!

Pierwszym aspektem, rzucającym się w oczy, są zdecydowanie ilustracje stworzone przez Sergio Olivotti. Głównie są to prace szkicowane ołówkiem i kolorowane kredkami, przez co sprawiają wrażenie, jakby dziecko wspierało powstawanie książki. Ta stylistyka bardzo pasuje do żartobliwego tonu książki, a dodatkowo tego typu grafiki mogą przypaść do gustu głównie młodym czytelnikom. Tym starszym może wydawać się, że jest to niskobudżetowe podejście do graficznej strony książki, jednak po kilku stronach tekstu zrozumieją oni, że taki styl wyśmienicie komponuje się z resztą.

Tytuł opowiada o Bonawenturze Karczochu, który od najmłodszych lat wymyśla rzeczy mogące usprawnić życie codzienne ludzi, jak i zwierząt. Na początku poznajemy geniusza, następnie czytamy o losach zwierzoobjaśniarki, a końcówka książki traktuje o różnych zwierzętach i ich zachowaniach i myślach, poznanych dzięki niezwykłemu instrumentowi. Zrobiono to w formie encyklopedii, ponieważ oprócz podziału na rozdziały, rysownik stworzył sporo grafik koncepcyjnych, wzorów czy replik obrazów. Na szczęście pisarz doskonale wyważył poważny ton i humorystyczne aspekty, dzięki czemu książka stała się lekka i interesująca dla każdego. Na pewno nie można nazwać jej nudnym zbiorem definicji. Ten sposób przedstawienia historii ma dodatkowy plus: ostatnie rozdziały udowadniają, że patent Karczocha działa, a dowodów jest bez liku.

Całość przepełniona jest humorem i naigrywaniem się, co jest niezwykle mocną stroną książki. Żarty utrzymano w bardzo lekkim tonie, a dotyczą głównie nietuzinkowych wynalazków, jak i wypowiedzi zwierząt. Ponadto osoby starsze znajdą sporo odwołań do postaci historycznych, jak i popkultury. Autor stworzył to w taki sposób, że radość z czytania będzie mieć każdy. Natomiast frajda ze słuchania zdecydowanie przypadnie dzieciom, ponieważ w “Zwierzoobjaśniarce” jest sporo długich i łamiących język słów, zatem rodzic będzie musiał się nagimnastykować. Nazwy wszelkich innowacji są pokroju „dokiełbaskrajarki”, zatem opiekunom zaleca się uprzednie przeczytanie lektury, a potem odczytanie jej latorośli, aby nie było wstydu! Będąc przy nazwach, należy pochwalić Joannę Wajs, odpowiedzialną za przekład „Zwierzoobjaśniarki” na język polski. Doskonale sprostała zadaniu i poradziła sobie z szalonymi pomysłami Bonawentury.

Książka liczy osiemdziesiąt stron i oprawiono ją w twardą okładkę, w której zamieszczono gruby papier, dobrej jakości. Wyceniono ją na 29,90 zł, co jest dobrą ceną, ponieważ za taką kwotę czytelnik otrzymuje książkę stworzoną z bardzo dobrych materiałów, pełną treści i ilustracji. Wewnątrz zastosowano czcionkę przypominającą pismo jakiegoś skryby, co oddaje klimat. Zdecydowanie prezentuje się to o wiele lepiej niż na przykład Times New Roman.

Sergio Olivotti jest człowiekiem wielu talentów. Jego rysunki wpadną w oko wielu osobom, a z pomocą wyobraźni wykreował takie wynalazki, że głowa mała. Ponadto ma świetne poczucie humoru i jego pomysły rozbawią niejednego czytelnika. Co ciekawe, książka dobrze nadaje się do ćwiczenia dykcji, ponieważ łamańce językowe mogą spędzić sen z powiek lektorom.

Ocena: 4/5

Dyskusja