Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Duch w maszynie – recenzja komiksu „Trzy duchy Tesli: Sztokawska tajemnica”

Życie wynalazcy Nikoli Tesli owiane jest wieloma mitami. Dokonania autora przełomowych wynalazków z zakresu elektroniki i nie tylko, były przez ówczesnych, zarówno nierozumiane jak i pożądane. Genialny umysł Tesli, niejasne okoliczności jego śmierci, relacja z rządem amerykańskim oraz otaczająca go aura tajemnicy, znalazły swoje odbicie w popkulturze. Na przestrzeni lat, serbski uczony pojawiał się w licznych komiksach, książkach, filmach jak i grach komputerowych. Na polski rynek trafiła właśnie pierwsza część, francuskiej powieści graficznej, nawiązującej w mocno fantazyjny sposób do losów uczonego.

Głównym bohaterem „Trzech duchów Tesli” jest chłopiec Travis, który wraz z matką przeprowadza się do kamienicy w Nowym Yorku w roku 1942. Zafascynowany nauką protagonista, stara się zaprzyjaźnić z grupą innych dzieci mieszkających w starym budynku. Aby dołączyć do wymarzonej paczki, musi przejść test, którym jest doręczenie listu, tajemniczemu starcowi żyjącemu w jego sąsiedztwie. Chłopak podejmuje się wykonania misji, mimo że nieznajomy mężczyzna budzi przerażenie wśród okolicznych dzieciaków. Rozwój wypadków sprawia, że bohater napotyka na trudności z przekazaniem przesyłki, jednak pewnego wieczoru, podąża śladem sąsiada na spacer. Podczas nocnej przechadzki, mężczyzna zapuszcza się w rejony miasta, gdzie Travis widzi rzeczy, których nie potrafi racjonalnie wytłumaczyć. Mechaniczne maszyny kierowane przez ludzi, ubranych w kombinezony, przywodzące na myśl przybyszy z innej planety, przeczesują dno rzeki East River. Travis odkrywa, że jego sąsiad uwikłany jest w szeroko zakrojoną intrygę, której skali sam nie potrafi pojąć. Chłopak nie podejrzewa, kim starzec jest w rzeczywistości…

Na uznanie zasługuje strona graficzna komiksu. Nowy York w ujęciu autorów, jawi się zarówno jako nowoczesna metropolia, jak i miejsce pełne tajemnic, gdzie przeszłość spotyka się z przyszłością. Dzieło przeplata ze sobą dwie warstwy, obyczajową i fantastyczno-naukową. Z jednej strony, otrzymujemy obraz rzeczywistości multikulturowego Nowego Yorku lat czterdziestych zeszłego wieku, z drugiej, w świat przedstawiony, umiejętnie wpleciono fantastyczne elementy. Na kartach komiksu scenarzyści powołali do życia wiele z wynalazków Tesli, które znane były tylko pod postacią schematów i konceptów. „Trzy duchy Tesli” podchodzą do realiów historycznych, podobnie co gry z serii „Assassin’s creed”. Na podstawie autentycznych wydarzeń, scenarzyści stworzyli fikcyjną, angażującą opowieść gdzie poza tytułowym wynalazcą, kluczowe role odegrają takie realne postaci jak Thomas Edison czy George Orwell. Czytelnik może rozwiązywać komiksową intrygę wespół z Travisem, ale samemu odkryć niespodzianki fabularne. Komiks ma w sobie przygodowego ducha oraz nie stroni od akcji i aury niepokoju.

Styl wizualny, osadzenie akcji w latach 40-tych zeszłego wieku, pokazanie wysoce zaawansowanej technologii oraz elementów fantastycznych, utrzymują komiks w nurcie Diesel-punk. Projekty niektórych postaci, nasuwają jednoznaczne skojarzenia z serią gier „Bioshock”. Na kartach komiksu przemykają drugoplanowe wątki historyczne, takie jak emancypacja kobiet, pracujących ciężko w fabrykach i hutach zbrojeniowych, podczas gdy ich mężczyźni walczą na froncie drugiej wojny światowej. Tuż obok, jesteśmy świadkiem tajemniczych zaginięć ludzi z marginesu Nowego Yorku, za które odpowiadają krwiożercze roboty, przetrząsające miasto w poszukiwaniu Nikoli Tesli, który zniknął bez wieści kilka miesięcy wcześniej…Gdy wynik globalnego konfliktu jest niepewny, mocarstwa chcą zawłaszczyć dokonania genialnych umysłów i wykorzystać je do celów militarnych.

Jako, że głównym bohaterem fabuły jest mały Travis, historia została opowiedziana w przystępny sposób. Chłopiec na własną rękę przeżywa niesamowite przygody i odkrywa drugie oblicze miasta, w którym przyszło mu żyć. Duch opowieści można porównać do filmu „Hugo i jego wynalazek”. „Trzy duchy Tesli” to idealna lektura dla młodych czytelników zaczynających swoją przygodę z czytaniem oraz komiksem. Tytuł można polecić także wszystkim odbiorcom, którym podobał się zeszłoroczny zdobywca Oscara za najlepszy film – „Kształt wody”, osobom lubujących się w serii gier „Bioshock” oraz miłośnikom nurtów w fantastyce naukowej takich jak diesel i bio-punk.

Dziękujemy wydawnictwu Egmont Polska za przekazanie egzemplarza do recenzji.

Dyskusja