Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Sokół Millennium na szlaku, czyli „Star Wars Komiks 3/2018 – Han Solo: Wyścig w służbie Rebelii” – recenzja

Powrót Marvela do komiksów z Odległej Galaktyki stanowi dość wyboistą ścieżkę, najeżoną asteroidami pomyłek i wygórowanymi oczekiwaniami fanów. Pośród flagowych serii wydawanych przez Disneya trafiają się zeszyty przekrojowo mizerne i nadspodziewanie. Czerwcowa propozycja od Egmont Polska „Han Solo. Wyścig w służbie Rebelii” zaskakuje pozytywnie, przypominając klasyczne przygody krnąbrnego szmuglera z lat dziewięćdziesiątych. Nie oczekujcie nadmiernie wydumanych kosmicznych problemów, tutaj liczy się prędkość!

Marcin 'Lekt' Wiatrak

„Możesz wybrać walkę… ucieczkę… albo śmieć”
– Han Solo o opcjach w wyścigu Smoczej Próżni

Album zawiera trzy historie ─ główna opowiada o starożytnym i tajemniczym wyścigu zwanym Smoczą Próżnią. Następnie krótki i niewnoszący wiele konstruktywnego do postaci Poe Damerona przerywnik oraz zabawną historyjkę ciężkiego dnia R2 poświęconą śp. Kenny’ego Bakera, animatora kochanego przez wszystkich kosmicznego robocika. One-shot (z 2016 roku) o najlepszym pilocie Ruchu Oporu z cyklu zawsze i wszędzie wszystko się udaje, raczej drażni niż zachwyca. Duet Marjorie M. Liu (scenariusze m.in. do komiksów „X-Menów” czy „Czarnej Wdowy”) oraz rysownika Marka Brooksa (debiutant w Gwiezdnym Uniwersum) wyraźnie nadaje na tych samych falach. Arty bardzo trafnie oddają koncept scenariusza, który zdecydowanie nadaje się na niezłą powieść.

„Wyścig w służbie Rebelii” dzieje się niedługo po zniszczeniu Pierwszej Gwiazdy Śmierci. Han występujący w roli narratora zostaje wplątany przez Księżniczkę w tajną i niebezpieczną misję do sektora Gomar. Jednak nim wmanewrowany w przysługę na Rebelii Han wskoczy za stery Sokoła, rozbija się z myślami nad sensem prowadzonego trybu życia. Widzimy go nieco rozbitego, zagubionego. Jakby zawieszonego między kilkoma wariantami. Choć do kultowego pocałunku jeszcze sporo skoków w nadprzestrzeń, między przemytnikiem a panną Organa iskrzy. W szczeniackich docinkach bohaterów kiełkuje ziarenko trudnej miłości w jeszcze trudniejszych nadchodzących czasach. Na razie zakusy Solo wobec butnej Lei zakończone zamaszystym policzkiem potrafią rozbawić, rozładowując dość napiętą atmosferę komiksu.

Motorem napędowym jest tytułowy wyścig. Rajd przez trzy planety, pośród torów najeżonych przeszkodami, to nie zwyczajny rajd. Każdy najmniejszy błąd oznacza śmierć uczestnika wyścigu Smoczej Próżni, zwycięstwo zapewniłoby Hanowi dożywotnią emeryturę. Międzylądowanie na zatankowanie paliwa obfituje w atrakcje rodem z kina szpiegowskiego, nagłe pojawienie się Imperium, aresztując pozostałych przy życiu uczestników wyścigu. Pomiędzy zgrabnie połączonymi wątkami scenariusza lawiruje wątek zdrady w szeregach szpiegowskiej siatki Rebeliantów. Doskonałą pracę pani M. Liu uzupełnia wyborna kreska. Projekty postaci są moim zdaniem jednymi z najlepiej narysowanych w dotychczasowym dorobku Marvelowych serii.

Dawno nie mieliśmy w SW od Marvela tak przyjemnej i nasyconej akcją opowieści. Barwny świat, barwnie rozpisane postaci, atrakcyjna przedstawicielka rasy Falleen imieniem U’li (przyjaciółka Lei), enigmatyczna i legendarna Loo Re Anno, potrafiąca wywołać zaburzenia fałdów czasu i przestrzeni przywołując jakoby z innego wymiaru budzące przestrach stwory. Fantastyczny koniec wyścigu pozostawia jedynie niedosyt. Na osłodę galeria okładek oddających zawadiacką naturę Hana wieńczy jeden z lepszych komiksów poza głównym nurtem serii SW.

Liczę na więcej tak wciągających pozycji od Marvela z Hanem w roli głównej, nie tylko przez wzgląd na ogromną sympatię do korelianina. Opowieść o wyścigu Smoczej Próżni oddaje lekki ukłon w stronę starych, nomen omen nieco absurdalnych powieści opisujących przygody Solo i Chewbaccy. I właśnie na takiego Hana w nowym kanonie czekałem!

Dziękujemy wydawnictwu Egmont Polska za przekazanie egzemplarza do recenzji.
Nowe przygody Hana Solo oraz mnóstwo innych komiksów znajdziecie na egmont.pl

Dyskusja