Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Czy to sen? – recenzja komiksu „Morfołaki. Stary terstament”

Szukając więcej informacji o „Starym Testamencie” na stronie wydawnictwa znajdujemy taką informację: „Zanim pojawiły się odpowiedzi, były pytania. Rozważania filozoficzne Morfołaków, zawsze prowadziły niezbadanymi ścieżkami. Mędrcy poszukiwali odpowiedzi na nurtujący cały świat filozoficzny problem. I tak narodził się…” Już sam opis zachęca do przeczytania komiksu.

Czym właściwie są Morfołaki? To stworzenia pochodzące ze snów. Żyją one na granicy rzeczywistości i marzeń. Są one nam potrzebne do życia, tak samo jak my im, choć każdy ma różne cele i zamiary wobec ludzi. „Morfołaki. Stary Testament” to cykl nowel o tych istotach w ich sennym świecie.

Morfołaki nie są typowym komiksem. Jeśli szukasz w nich uporządkowanej fabuły i powiązanych wątków zawiedziesz się. Czytając kolejne opowiadania czytelnik zadaje sobie coraz więcej pytań, na które trudno znaleźć odpowiedzi. Morfołaki są pełne niejednoznaczności. Wyzwaniem może okazać się przebrnięcie przez cały komiks. Trudno jest je przez to ocenić. W końcu nie każdy lubi niedopowiedzenia i nieuporządkowaną fabułę. Kolejne nowele są ze sobą luźno powiązane, dzięki czemu nie trzeba dokładnie zagłębiać się we wszystkie poprzednie opowiadania aby zrozumieć któreś z kolei, można śmiało czytać ją od strony, która się nam zamarzy.

Cykl nowel cechuje uniwersalizm, odnajdzie się w nim zarówno młody jak i nieco starszy czytelnik. Młodzież zapewne doceni w nim fantazyjne ilustracje i oderwane od rzeczywistości historie, dorośli natomiast z pewnością docenią kryjące się za nimi drugie dno.

Morfołaki nie są łatwym komiksem. Potrzeba zdecydowanie więcej czasu, żeby zapoznać się z ich światem i fabułą. Jednych może denerwować ta luźna kompozycja, inni będą wręcz zachwyceni. Najlepiej zapoznać się z nimi samemu i wydać własny werdykt.

Tytuł: Morfołaki Stary Testament
Autor: Mateusz Skutnik, Nikodem Skrodzki
Wydawnictwo: Timof i cisi wspólnicy
Rok wydania: 2018
Ilość stron: 232
Druk/barwność: czerń i biel
Format: 210X290
Okładka: twarda

Dyskusja