Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Gdzie magów dziewięciu, tam wszyscy żyją w napięciu – recenzja książki „Kamienie na szaniec”

Po dramatycznych wydarzeniach opisanych w drugim tomie przygód Kamyka i reszty jego kompanii, chłopcy dotarli do Smoczych Wysp i nareszcie mogą zaznać beztroski. Niestety nadciągające widmo zagrożenia i wewnętrzne niesnaski szybko sprawią, że młodzieńcy będą znowu musieli ruszyć w wyprawę. Ściganym przez rządzących krajem magów uciekinierom nie są pisane chwile spokoju.

Ewa Białołęcka w swoim cyklu „Kroniki Drugiego Kręgu” stworzyła wizję skomplikowanego świata, w którym kastę uprzywilejowanych tworzą nie tylko szlachcice, ale również magowie. Okazuje się, że ci drudzy mają jednak większe ambicje, niż mogłoby się wydawać, a całe imperium może niebawem pogrążyć się w chaosie. We wszystko to wplątała się grupa młodych „błękitnych” – nastolatków, którzy wykazują niezwykle silne zdolności magiczne. Niestety okazuje się, że zbyt silna i nieumiejętnie wprowadzana indoktrynacja może dać wręcz przeciwny efekt. Autorka łączy tutaj politykę na najwyższym szczeblu i elementy bezpardonowej walki o władzę, jednocześnie pokazując je z perspektywy dzieciaków i ich problemów. Dla nich niemal równie ważne jak starcia z asasynami są ich pierwsze miłostki i wewnętrzne swary. Jeśli dodać do tego krnąbrnego smoka, otrzymuje się wybuchową mieszankę.

Po wciągających pierwszych dwóch tomach, trzeci niestety traci sporo impetu. Sprawia wrażenie stworzonego troszkę „na siłę”, a jego jedynymi celami są zmuszenie chłopców do wyruszenia w drogę i spowodowania lawiny wydarzeń, oraz zarysowanie kultur i miejsc z innych części kontynentu, niż poznane do tej pory. Mimo pozornie młodocianego charakteru poprzednich części, udało im się uniknąć kalki i oczywistych zwrotów akcji. Niestety w „Kamyku na szczycie” następują czasami wydarzenia mające na celu jedynie pchnięcie fabuły dalej. „W dalszym jej przebiegu przeszkadza towarzyszący wszystkim zwierzak?” Usuwamy zwierzaka. „Bohaterowie nie wiedzą co począć?” Wszyscy mają wizję bogini. Jest tu troszkę zbyt duże nasilenie deux ex machina na jeden rozdział. Kiedy jednak autorka zmusiła swoje postaci do działania, istnieje spora nadzieja, że w czwartym tomie wydarzenia wrócą do poprzedniego poziomu.

Niewątpliwą zaletą nowej części jest to, że autorka nadaje do tej pory czarno-białym, płaskim charakterologicznie bohaterom ludzkie cechy. Zyskują oni rozterki, a pojawiające się między nimi konflikty powoli przybierają na sile. Pod wpływem dramatycznych wydarzeń część z nich zmienia się w pozytywnym znaczeniu, hartując ducha, jednak inni powoli dążą ku załamaniu. W małej, zamkniętej grupie dystansującej się od świata może to doprowadzić do naprawdę tragicznych skutków. Nastoletnie problemy miłosne i niesnaski pomiędzy bohaterami mogą przyciągnąć do książki młodszych odbiorców, natomiast zarysowująca się intryga na najwyższych szczeblach władzy może zainteresować straszą część czytelników.

Trzeci tom Kronik Drugiego Kręgu może nie stanowi szczególnie udanej kontynuacji, jednak mimo wszystko jest w miarę interesującą powieścią. Po lekturze poprzednich, prezentujących wysoki poziom części, można się było spodziewać wiele więcej. Co prawda rozwój postaci i wciągająca fabułą serialu dają autorce sporą dozę zaufania, przez co można śmiało dać jej kredyt zaufania oczekując na czwarty tom.

Ocena: 3.75/5

Dyskusja