Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Kim jest Clark Kent? – recenzja komiksu „Superman – Odrodzony”

Po śmierci Supermana, Clarka Smitha bardzo zastanawiała obecność Clarka Kenta – drugiej tożsamości Człowieka ze Stali, która nie odeszła wraz z nim. W Polsce ukazało się kilka komiksów z serii „DC Odrodzenie”, a więc nadeszła najwyższa pora, aby rozwikłać tę zagadkę.

Blurb zapowiada kolejną historię, która może zaważyć na losach całego uniwersum, a także zwiastuje spotkanie Supermana z jednym z jego najpotężniejszych wrogów. Jeśli ktoś ma za sobą trochę komiksów, to wie doskonale, że większość wydarzeń wiąże się z zagrożeniami na skalę światową lub nawet stwarza niebezpieczeństwo wobec multiwersum. Budowanie takiej atmosfery wywołuje już powoli łagodne „eeh…” wypowiadane pod nosem przez wielu fanów komiksów. Słusznie jednak opis powieści podkreśla aspekt tajemniczości Clarka Kenta, ponieważ ta zagwozdka spędza sen z powiek Lois Lane, a ten motyw jest ciekawy i intryguje. Dla samej łamigłówki warto sięgnąć po „Odrodzonego”. A dla odpowiedzi na pytanie? Zdania będą podzielone.

Kilka zeszytów z Supermanem na czele z serii „DC Odrodzenie” zawierało w swych wydarzeniach postać Clarka Kenta – porządnego, ułożonego reportera, zakochanego w Lois Lane i nie pojmującego kim jest nowy Superman. Jakim cudem istniała ta postać, mimo iż pierwszy Superman z Ziemi zginął? To pytanie trapi nie tylko nowego Człowieka ze Stali, ale również jego małżonkę i to do takiego stopnia, że aż godzi się na randkę z nieco nachalnym Clarkiem. Są to sceny, które wnoszą coś ciekawego do świata herosa z „S” na klatce piersiowej, a także czyta się je z zainteresowaniem, zwłaszcza, że Clark zaczyna zachowywać się coraz dziwniej.

Scenarzyści, umiejętnie zbudowali atmosferę tajemniczości, dlatego też odpowiedź na kilka pytań będzie nurtować wielu czytelników. Kiedy jednak tajemnica wyjdzie na jaw, część może czuć się zawiedziona. Oczywiście, to należy pozostawić indywidualnej ocenie, jednak niektórym nie będzie obce odczucie, że zmarnowano potencjał i można było stworzyć o wiele ciekawszą historię. Obecnie skupiono się znów na przedstawieniu relacji Supermana ze swoją żoną i synem, czego czytelnicy są świadkami już od kilku tomów, ale tak naprawdę wspólne przygody super rodziny pokazują głównie, że zależy im na sobie i są sobie bliscy. Scenarzystów zdecydowanie stać na więcej. Jednak z drugiej strony, antagonistę nakreślono bardzo konsekwentnie, a jego motywacje są spójne. Samo rozwiązanie wprowadzenia postaci jest widowiskowe i świetnie rozwiązane.

Na uznanie zasługuje także nawiązanie do klasycznych historii, a przede wszystkim do kreski wyglądającej niczym ta z pierwszych lat Supermana. To zadanie świetnei wykonał Ian Churchill, co pokolorował Mike Atiyeh. Specyfiką prac Patricka Gleasona jest kreskówkowa kreska. Ilustracje doskonale znalazłyby odzwierciedlenie w animowanej wersji. Wizerunki bohaterów odbiegają od tych ukazanych przez innych artystów, ale nie zaburza to odbioru. Najlepsze prace stworzył Doug Mahnke – jego prace są nieco mroczne, bardzo poważne i sporo w nich cienia. Świetnie radzi sobie z dynamiką scen, jednocześnie nie zapominając o tle.

„Superman – Odrodzony” zawiera dwa zeszyty z serii „Dobrze wychowany”, które otwierają wątki problemów zdrowotnych Lany Lang oraz przybliżają ukryte więzienie Supermana, skrywające potężnych wrogów. Oprócz tego, w komiksie czytelnik poznaje Clarka Kenta, który zaprasza Lois na randkę, a to doskonale łączy się z „Odrodzonym”. Niestety motyw twierdzy Supermana, jak i kłopotów Lany nie zostały zamknięte w dwóch tomach, dlatego też pojawi się niedosyt. Należy jedynie liczyć, że kolejne zeszyty pojawią się w innych odsłonach przygód herosa.

„Superman – Odrodzony” jest połączeniem dwóch serii z „DC Odrodzenie”: „Action Comics” oraz „Superman”. Przede wszystkim, wyjaśnia istotny wątek, choć otwiera też inne i ich nie kończy, wobec czego można mieć mieszane odczucia. Każdy, kto chce czytać wszystkie komiksy o Clarku, tego na pewno zżera ciekawość kim jest okularnik zakochany w Lois. Natomiast osoby, którym są znane przygody jedynie Supermana i jego syna, ten nie straci wiele, ponieważ te same rodzinne relacje widział już w dotychczas wydanych tomach.

Dziękujemy wydawnictwu Egmont Polska za przekazanie egzemplarza do recenzji.

Dyskusja