Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Krótka historia dinozaurów – recenzja książki „Dinozaury. Skamieliny i pióra”

Chyba niewielu jest takich, którzy w dzieciństwie oparli się magii i tajemniczości dinozaurów. Niektórzy (w tym pisząca te słowa) nadal z tej fascynacji nie wyrośli (i nie mają zamiaru tego robić). Mało tego, zainteresowanie prehistorycznymi gadami jest wciąż podsycane przez kolejne produkcje filmowe spod znaku „Jurassic World” (dla mnie „Park jurajski” był tylko jeden, ten pierwszy, a reszta to po prostu marne kontynuacje).

Wiadomo, dinozaury z wielkiego ekranu prawie nijak się mają do tych żyjących 65 milionów lat temu (takie jest prawo hollywoodzkich produkcji), ale na fali popularności filmowej pojawiają się nowe propozycje książkowe, które przybliżają prehistoryczne gady i historię fascynującej nauki, jaką jest paleontologia. I taka jest książka, a raczej komiks – czy też naukomiks – „Dinozaury. Skamieliny i pióra” autorstwa MK Reed i Joe Flood.

Nauka poprzez zabawę

Sam pomysł wydania komiksu naukowego skierowanego do młodszych czytelników uważam za strzał w dziesiątkę. Nie od dziś wiadomo, że najlepiej przyswaja się pewne rzeczy poprzez zabawę ćwicząc pamięć fotograficzną. Rysunki zdecydowanie ułatwiają zapamiętywanie informacji. A tych jest w komiksie sporo – od podstawowych, czyli wyjaśnienia, czym były dinozaury i skąd się wzięły smoki (tak, tak, jedno wiąże się z drugim), poprzez początki paleontologii, krótkie historie poszczególnych odkryć, badań i ciekawostki o badaczach, na najnowszych osiągnięciach w dziedzinie paleontologii kończąc (komiks powstał w 2016 roku).

Bardzo podoba mi się przedstawienie w prosty i przejrzysty sposób procesów ewolucyjnych, różnic pomiędzy dinozaurami ptasio- i gadziomiedniczymi czy odkryć geologicznych. Autorzy w prosty sposób tłumaczą proces fosylizacji przedstawiając na kolejnych planszach cały cykl przemiany szkieletu w skamieniałość. Przy tym nie popadają w mentorski czy naukowy ton, a wręcz przeciwnie – tekst jest lekki, przystępny i humorystyczny.

Fantastyczne dinozaury

Naukomiks został wydany na dobrej jakości papierze, dzięki czemu kreska jest wyraźna, a kolory żywe. Same ilustracje są miejscami bardzo szczegółowe i przejrzyste, a twarda oprawa i fakt, że komiks jest zszywany, a nie klejony, gwarantują, że po kilku czytaniach się nie rozleci. Ba, nawet po kilkunastu (sprawdzone na przykładzie pięciolatki oglądającej go codziennie).

Nie należy jednak spodziewać się po tej publikacji swoistej encyklopedii dinozaurów, choć wewnątrz autorzy wymieniają sporo nazw poszczególnych gatunków (czy wiecie, że w 2005 roku nowo odkryty gatunek dinozaura nazwano „Dracorex hogwartsia”, czyli „Smoczy król Hogwartu”? Też nie wiedziałam). Cel autorów jest inny – pokazanie w przystępny sposób dotychczasowych dokonań w dziedzinie paleontologii i złożoności problemów, przed jakimi często stają badacze. No i oczywiście zachęta by pogłębiać swoją paleontologiczną wiedzę.

Komiks na początek

„Dinozaury. Skamieliny i pióra” to pozycja dla miłośników dinozaurów w każdym wieku. Jest świetna jako kompendium najważniejszych informacji, ale także sprawdzi się w przypadku osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z paleontologią. Lekkość i humor zawarte w tekście, ilość informacji, a także ładne, przejrzyste ilustracje, sprawią, że podczas lektury nie będą się nudzić ani dorośli, ani dzieci.

I żal mi tylko jednego – że podobnych pozycji nie było na rynku, gdy sama byłam dzieckiem i zaczynałam fascynować się strasznymi jaszczurami…

Ocena: 5/5

Dyskusja