Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Silva Rerum II

„Silva Rerum II” Kristina Sabaliauskaitė 19 września w księgarniach, czyli powrót jednej z najciekawszych pisarek opowieści historycznych ostatnich lat.

Jest rok 1707. Splądrowane przez armię Karola XII ziemie litewskie nawiedza czarna śmierć, a w ślad za nią klęska nieurodzaju. Trafiając w sam środek tej zawieruchy, poznajemy nieumiarkowany przepych i dowiadujemy się, czym jest śmiertelny głód. Zwiedzamy wyniszczone wojną i zarazą, lecz nadal piękne, barokowe Wilno i zapuszczamy się w dalekie knieje, po drodze poznając szwedzkich dezerterów, rosyjskich żołdaków, żydowskich lekarzy, holenderskich szulerów, tureckie nałożnice, francuskie damy, upartych Żmudzinów, ironicznych wilnian oraz przede wszystkim Annę Katarzynę i Jana Izydora Narwojszów, szlacheckie małżeństwo, któremu historia i własne namiętności rzucą wielkie wyzwanie… Ta powieść dostarcza nam nieskończenie wielu czytelniczych wzruszeń i wprawia w zachwyt bez końca.

Im dalej w przeszłość, tym bardziej historia staje się własnością ponadnarodową. Kristina Sabaliauskaitė należy do najmocniejszych i najbardziej wyrazistych głosów powieści historycznej w Europie.

Olga Tokarczuk

Dyskusja