Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Szary świat – recenzja „Cykady”

Szary smutny świat korporacji. Człowiek człowiekowi wilkiem. A pośród tego Cykada. To kolejna propozycja od Shauna Tana.

Cykada to opowieść o pracującej od siedemnastu lat w tej samej firmie cykadzie. Zajmuje się ona wprowadzeniem danych, co robi bezbłędnie. Jednak jedyne co ją za to spotyka to nieustająca krytyka. Szefostwo odmawia Cykadzie wszelkich przywilejów, nawet korzystania z toalety w biurowcu. Jedyną rzeczą na którą wszyscy przymykają oko, to fakt, że zamieszkuje ona swoje miejsce pracy, bo nie stać ją aby wynająć coś swojego.

„Cykada” to opowieść niezwykle uniwersalna, z morałem, idealna dla czytelnika w każdym wieku. Choć nie jest dziełem nazbyt skomplikowanym, wielowątkowym, to ilustracje Tana nadają jej wyjątkowości. Widać, że autor najwięcej uwagi poświęcił grafikom, dzięki czemu każda z nich może być odrębnym dziełem sztuki. Historia jest zaklęta w obrazach, słowa to jedynie ich uzupełnienie, dopowiedzenie tego, czego już nie udało się na nich zmieścić. Owad w ludzkim świecie to ciekawa alegoria, którą odczytać można na różne sposoby. Niektórzy doszukać się mogą tutaj osoby, która kompletnie nie reprezentuje sobą postawy typowego pracownika korporacji. Inni szukając głębiej mogą doszukiwać się osoby niedocenianej przez innych, żyjącej pośród nas, ignorowanej, może być to ktoś niepełnosprawny, imigrant czy osoba innego wyznania. Ten uniwersalizm sprawia, że prawie każdy może postawić się na miejscu Cykady, zrozumieć jej emocje i zupełnie inaczej przeżyć tą historię, nie jako, ktoś kto stoi z boku i się przygląda. Na docenienie zasługuje samo wydanie picture booka, duży format, kredowy papier dobrej jakości sprawiają, że czystą przyjemnością jest czytanie/oglądanie Cykad.

Choć dużej głębi nie doszukamy się w historii Tana, to zasługuje ona na docenienie. Nie tylko ze względu na wspaniałe grafiki, ale także swój uniwersalizm i morał, który ze sobą niesie. Cykada nie jest zwykłą historią, którą można obejrzeć na kolorowych obrazkach. To coś, co zostaje z nami i sprawia, że trochę inaczej patrzymy na swoje życie.

Tytuł: Cykada
Autor Shaun Tan
Wydawca: kultura gniewu
Tłumaczenie: Łukasz Buchalski
Oprawa: twarda
Ilość stron: 36
Druk: kolorowy

Dyskusja