Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Kolor Sybilli – recenzja mangi „Psycho-Pass 2” #2

Najnowszy czarny charakter serii stawia zarówno czytelnika jak i bohaterów przed sytuacjami, które wymykają się dotychczasowemu pojmowaniu świata, po raz kolejny udowadniając, że z pozoru nawet najdoskonalszy system może być odpowiedzialny za największe zło.

Po tajemniczym zniknięciu Inspektor Shisui z Oddziału 2 oraz serii dziwnych wiadomości pozostawionych przez nieznanego sprawcę, Akane i jej Oddział ma pełne ręce roboty. Wszystko komplikuje się bardziej niż zwykle, kiedy jeden z budynków w mieście zostaje całkiem odcięty od świata przez człowieka „pracującego” dla nieuchwytnego Kamuiego, a w nim wraz z Inspektor Aoyanagi zostaje zamknięta siłą grupa zakładników. Po nieudanej i tragicznej w skutkach akcji, Akane razem z egzekutorem Tougane udaje się z misją do prawdopodobnej kryjówki samego Kamuiego.

W recenzowanym tomiku uczestniczymy w wydarzeniach, które jak nigdy dotąd mogą poruszyć nawet najtwardszych czytelników. Okrucieństwo i brutalność zaprezentowanych wydarzeń uderza jeszcze bardziej, gdy zastanowimy się nad ich prawdziwym powodem oraz nad wywołanymi przez nie działaniami Biura, które mimo dobrych intencji, wcale nie przysłużyły się dobru ani tym bardziej sprawiedliwości. Wydział Dochodzeniowy Biura Bezpieczeństwa już w poprzedniej serii był wystawiany na próbę, jednakże ich obecny przeciwnik zdaje się działać w bardziej wyrafinowany i perfidny sposób, przez co znany nam świat otaczający bohaterów może ulec poważnym i nieodwracalnym zmianom. W tym wszystkim prawdziwą ostoją spokoju i nieuginającą się pod żadnym ciężarem postacią, wciąż jest sama Akane Tsunemori, która pomimo nękających ją demonów przeszłości zdaje się twardo stąpać po ziemi, nie bacząc na działania zarówno Kamuiego jak i rządzących Biurem.

„Psycho-Pass” w żadnej mierze nie jest łatwym ani beztroskim tytułem, każdy kolejny rozdział dostarcza czytelnikowi następnych powodów do rozmyślań nad wartością oraz ceną ludzkiego szczęścia i przede wszystkim wolności. Świat przyszłości i postacie zostały tak świetnie przedstawione przez rysownika Saru Hashino, że ponura wizja płynąca z lektury trafia do czytelnika z jeszcze większą siłą. Odnosi się wręcz wrażenie, że historia rozgrywa się w realiach tylko nieco odbiegających od obecnych nam czasów, dzięki czemu przedstawiane problemy natury moralnej oddziałują równie mocno na nas, co na bohaterów serii. Dodatkowo najnowszy tom przedstawia nam prawdziwy, wizualny horror, gdzie rozbryzgująca się krew czy brutalne sceny są na porządku dziennym, świetnie wyrastrowane i punk oddające emocje postaci. Wydarzenia rozgrywają się na kartach mangi bardzo szybko, lecz nie uświadczymy tu chaosu czy przesytu informacją, wszystko jest przedstawiane w idealnie wywarzonych proporcjach, powodujących stałe zainteresowanie historią przy jednoczesnej przyjemności płynącej z zapoznawania się z kolejnymi epizodami serii.

W zalewie tytułów lekkich, humorystycznych czy wręcz banalnych, ta mangowa adaptacja popularnego anime jest pozycją zdecydowanie wyróżniającą się pod względem jakości treści. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że każdy następny tomik przyniesie kolejne problemy i zwroty akcji godne poprzedniczki, gdyż dotychczasowe dwa numery w tej materii pozwalają nam spać spokojnie.

Ocena: 4/5

Dyskusja