Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Outsider – Recenzja komiksu „Plemię Sów”

„Plemię Sów” to debiutancki album komiksowy autorstwa Łukasza Wnuczka, łączący ze sobą elementy mitologii nordyckiej i indiańskiej, snujący opowieść dziejącą się w Ameryce na wiele wieków przed wyprawą Krzysztofa Kolumba. W zamyśle dzieło ma otwierać dłuższy cykl. Jak wypada jego pierwsza odsłona?

Fabuła rozpoczyna się od historii grupy Indian tropiących tajemniczą bestię Awaheyę (słowo oznacza śmierć, według języka plemienia Mohawk) dziesiątkującą okoliczne szczepy. Viho, przywódca drużyny myśliwych, odkrywa związek między nieznanym potworem a wikingami, próbującymi osiedlać się na ziemiach czerwonoskórych. Mężczyzna decyduje się szukać pomocy do walki z groźnym przeciwnikiem u Arosena, białego podrzutka, który wychowuje się w plemieniu Meskaroa. W tym samym czasie, wspomniany blado-skóry spotyka szamankę Saahim. zlecającą mu ochronę młodej kobiety z dzieckiem. Opowieść przeplata dwa wątki ze sobą, zapoznając czytelnika z mistyczną stroną dziewiczej Ameryki, pełnej tajemnic i zamieszkałej przez fantazyjne stwory. Misje Viho i Arosena, zazębiają się ze sobą doprowadzając do zaskakującego odkrycia tożsamości Awaheyi oraz groźby którą niesie.

Dużą zaletą tytułu jest historia i wykreowane postaci. Wnuczek stworzył atrakcyjny świat przedstawiony, którego sekrety są odkrywane przed czytelnikiem wraz z postępami w lekturze. Na niecałych 60 stronach komiksu, autor przedstawił sylwetki złożonych protagonistów, których losy nie są obojętne odbiorcy. Arosen jest dzieckiem dwóch światów, synem wikingów, którego wioska została w przeszłości spalona przez Indian, ale także członkiem plemienia Meskaroa, które udzieliło mu schronienia i dało nowy dom. Cechy postaci pozytywnych jak i negatywnych są czytelnie nakreślone, każdy z bohaterów posiada własną przeszłość i motywy które kierują jego działaniami. Magiczna rzeczywistość „Plemienia Sów” nie jest czarno-biała, to świat mieniący się różnymi odcieniami szarości.

Czarno-białe są natomiast kolory w których utrzymano komiks. Tego typu zabieg dodaje tajemniczości opowiadanej historii, niemniej podczas lektury towarzyszyło mi odczucie, że przygody Arosena zyskałaby w oczach odbiorców dzięki zastosowaniu pełnej palety barw. Co ciekawe, anglojęzyczne wydanie tytułu dostępne na Amazon.com, zostało opublikowane w kolorze. Czerń i biel, które odczytałem jako zabieg artystyczny, są najpewniej wynikiem ograniczeń budżetowych polskiego wydawcy. Kwestia samych rysunków jest dyskusyjna. Komiks posiada bardzo dobre kadry, narzucające mu filmową narrację i czytelnie obrazujące akcję, niemniej kreska balansuje między mrocznym przedstawieniem realiów świata, a wizerunkami postaci o dziecinnych rysach i mało szczegółowych sylwetkach, co tworzy kontrast.

„Plemię Sów” to ciekawa pozycja na rodzimym rynku komiksowym. Motywem przewodnim opowiadanej historii jest zemsta i konsekwencje jakie niesie. Obcowanie z fabułą nasuwa skojarzenia z takimi dziełami jak film „Zjawa”, „Tropiciel” oraz serial „Wikingowie”. Z komiksowych klasyków czuć tutaj ducha wczesnych opowieści o Thorgalu. Tytuł kosztuje 19,90 złotych, to bardzo atrakcyjna cena jak na jego objętość i historię, którą oferuje. Z chęcią zapłaciłbym więcej pieniędzy, mogąc obcować z pozycją wydaną w większym formacie i kolorze. Jestem ciekaw dalszych losów postaci wykreowanych przez Łukasza Wnuczka, pierwszy tom „Plemienia Sów” jest dziełem jak najbardziej udanym.

Dziękujemy wydawnictwu Tomif Comics za przekazanie egzemplarza do recenzji.

Dyskusja