Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Próba woli czyli recenzja komiksu „Star Wars Komiks nr 4/2018. Darth Vader Mroczny Lord Sithów”

Darth Vader. Lord zła i najbardziej rozpoznawany czarny charakter w dziejach ludzkiego gatunku. Ikona popkultury a jednocześnie jeden z najtwardszych orzechów do ugryzienia dla fanowskich teorii. Sith w niepełnej krasie, poddany wielkiej próbie. Sprawdzian lojalności i siły okraszony genezą i transformacją wedle nowego kanonu. W zbiorczym komiksie o początkach Lorda Vadera jako sługusa Imperatora dowiemy się również kilku niezwykle interesujących nowinek z Odległej Galaktyki.

Marcin 'Lekt' Wiatrak

„Czerwony miecz nie różni się od innych tyle że… zmuszono go, by krwawił” – Darth Sidious

Nowa seria od Marvela o podtytule „Mroczny Lord Sithów” przenosi nas do momentu dosłownego „składania”, przeobrażenia Anakina okaleczonego po pojedynku na Mustafar. Końcowe sceny Epizodu III nie pokazały jednej z najlepiej zrobionych scen jakich miałem okazję oglądać w gwiezdnowojennych komiksach od Domu Pomysłów. Vader w amoku, pełen bólu fizycznego w burzy emocji, ledwo odratowany, półczłowiek półmaszyna przeciwstawia się swojemu „wybawcy”! Dowiedziawszy się, iż Palpatine nie dotrzymał pokrętnie złożonej obietnicy uratowania Padme, Anakin wpada w furię. W filmie widać wyłącznie moment zniszczenia sprzętu medycznego oraz otoczenia w tajnym centrum naukowym Imperatora. W komiksie mamy mocarne i soczyste wejście w opowieść, która zaczyna się od ukazania Vaderowi jego miejsca w szeregu. W sposób bardzo dosadny i znaczący. Czytając komiks z ogromnym zapałem, odniosłem wrażenie, iż nowo upieczony (sic!) Sith nie do końca jeszcze pojmuje, iż wkroczył na ścieżkę poddaństwa i służalczej zależności. Mimo, iż Palpatine od początku nazywa Vadera przyjacielem, doskonale wiemy, że Vader był obiecanym acz niedoskonałym uczniem. Topór surowości nowego mistrza od Ciemnej Strony będzie wisiał nad Vaderem, aż po jego kres nad Endorem.

Opowieść w „Mrocznym Lordzie Sithów” ma niejako dwie warstwy. Pierwsza bardziej namacalna stanowi wyzwanie rzucone Vaderowi, próbę lojalności i siły. W tle oswajający się ze zbroją Sith musi zdobyć kryształ potrzebny do budowy nowego miecza świetlnego. I tutaj dochodzimy do jednej z ciekawszych koncepcji zawartych w scenariuszu. Rzecz idzie o żyjący w Mocy i odczuwający emocje kryształ Kyber, najistotniejszy element mieczy świetlnych Jedi. W Legendach powszechnie wiadomo, iż Sithowie w długotrwałym i niezwykle trudnym rytuale przy użyciu magii CSM sztucznie wytwarzali kryształy zasilające ich karmazynowe miecze. Według pomysłu Charlesa Soule owe kryształy można wypaczyć, złamać bólem i spowodować, iż w przenośni zaczną krwawić zmieniając barwę. Drugi wątek dotyczy pierwszej poważnej próby, którą w swym pokrętnym umyśl uknuł Imperatora, aby przetestować nowego ucznia.

Vader zostaje wysadzony przez Imperatora na odległej planecie, z której w poczuciu narzuconej misji wpierw odzyskawszy swój statek musi ruszyć na poszukiwanie kryształu. Trudności zadania podnosi wymóg, iż kryształ musi zostać odebrany żyjącemu Jedi podczas pojedynku. Pamiętajmy, iż jesteśmy już po egzekucji Rozkazu 66. Dodatkowo Lord w walce z wyrastającymi mu na drodze przeciwnikami posługuje się głównie Mocą, dusząc i łamiąc karki hurtowo. Tutaj należy się ukłon autorom, gdyż Vader mimo amoku mordowania, odnosi rany i uszkodzenia zbroi. Mimo sporym umiejętnością władania Mocą, widać wyraźnie, iż początki sithańskiej ścieżki bywają cierniste.

Po zasięgnięciu informacji w ulokowanej w przestrzeni kosmicznej Środkowych Rubieży placówce Jedi zwanej 'Brighthome', Mroczny Lord udaje się do mnisiej pustelni, na księżyc Al’doleem. Znajdzie tam wyjątkowego mistrza Jedi, który lata temu złożył ślubowanie Barash. Rodzaj pokuty odcinającej Jedi od działań Zakonu. Mistrz Kirak Infil’a, mnich-wojownik wpierw poddaje Vader próbom, aby ostatecznie pokonać byłego rycerza Jedi. Niestety Infil’a popełnia błąd podobny do Kenobiego, czy to z litości czy z zadufania, tego możemy się jedynie domyśleć. Przebieg pojedynku oraz jego wielki finał mimo, iż przesądzony, pozostawia pozytywne wrażenie i stanowi drugi mocny punkt komiksowej historii.

Na oddzielny poklask zasługuje niezwykle klimatyczny epilog domykający podserię o narodzinach Mrocznego Lorda. Osiągnąwszy cel, wypełniając próbę, Vader na polecenie Palpatine’a udaje sie na Mustafar. Podczas naginania woli kryształu, doznając wizji, w której resztki drzemiącego w Anakinie dobra zwyciężają wobec podszeptów i zakusów Ciemnej Strony.

Nieco pastelowa, miękka kreska Giuseppe Camuncoli (rysownik posiada bogaty dorobek choćby w przygodach Spider-Mana ) debiutanta w uniwersum jest bardzo przyjemna w odbiorze. Za scenariusz odpowiada Charles Soule, twórca serii o Poe. Choć koncept próby pozostaje dobrze znany fanom gwiezdnych komiksów, wszak Imperator także w Legendach dziesiątki razy wystawiał Vadera na pokuszenie, tutaj udało się stworzyć coś niepowielającego utartego schematu, mimo prostej i jednotorowej linii fabularnej.

Zwieńczenie piątego zeszytu wprowadzeniem postaci znanych z serialu „Rebelianci” dodatkowo podnosi wartość opowiedzianej historii. Komiks mimo dość oczywistej fabuły, przyjemnie intryguje. Ukazanie narodzin Inkwizycji dowodzi, iż w przypadku czołowych postaci Marvel utrzymuje zaskakująco dobry poziom, bez ocierania się o pastisz czy totalną miałkość. Ogromny plus za w miarę bezbolesne wprowadzenie nowości do obowiązującego kanonu.

Dziękujemy wydawnictwu Egmont Polska za przekazanie egzemplarza do recenzji.

Dyskusja