Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Tylko pstryknięcie – recenzja wydania DVD „Avengers: Wojna bez granic”

Kinowe uniwersum Marvela (MCU) od początku dążyło do nieuchronnego i epickiego finału, który wgniecie w fotel nie tylko swoim rozmachem, ale też zaskakującą fabułą. Od pierwszego pojawienia się na ekranie postać Thanosa pozostawała tą, która rzucała cień strachu na bohaterów. Wszystko po to, aby po całej dekadzie zmagań najróżniejszych herosów, wkroczyć w pełnej chwale na ścieżki ich losu, żeby dokonać ostatecznego zniszczenia w imię większego dobra.

Do najnowszej części „Avengers” nie ma co podchodzić bez znajomości choćby większości wcześniejszych obrazów z MCU, gdyż widz od początku wrzucony jest tutaj na głęboką wodę. Charakter, historia czy zażyłości między postaciami są w tej odsłonie bezpośrednimi kontynuacjami tego, co już widzieliśmy na ekranie. Jest to stu procentowe zwieńczenie całej serii filmów z rzeszą najróżniejszych bohaterów, którzy nierzadko w tej produkcji stanęli ze sobą twarzą w twarz po raz pierwszy.

Cała akcja rozpoczyna się dokładnie tam, gdzie skończył się „Thor: Ragnarok”, czyli na statku ocalałych Asgardczyków. W tym momencie widz staje się świadkiem poczynań Thanosa i jego popleczników, które sprawiły, że stał się właścicielem drugiego kamienia nieskończoności. Następnie wydarzenia przenoszą się na Ziemię, aby od tego momentu skrupulatnie i z coraz większym zapałem przeplatać ze sobą wątki, dzięki czemu film aż do ostatniej minuty trzyma w napięciu.

„Wojna bez granic” to ponad dwie godziny widowiska, w którym aż kipi od akcji i – co ważniejsze – emocji, których

nie brakuje ani u protagonistów, ani u Thanosa. I to właśnie antagonista kradnie cały film swą kreacją i objaśnianiem motywacji – dzięki temu nemezis wydaje się bodaj najciekawszym ze wszystkich dotychczasowych villainów w MCU. Mimo że grana przez Josha Brolina postać jest w całości wygenerowana komputerowo, to w sposób mistrzowski oddano targające nim wewnętrzne emocje i konflikty. Pozostali bohaterowie, którzy w tak ogromnej liczbie przewijają się przez film, z oczywistych powodów muszą się podzielić czasem ekranowym z resztą, przez co ich występy w lwiej części składają się z krótkich wymian zdań oraz dynamicznych scen walk. Ale i w takim gąszczu postaci udało się niektórym zabłysnąć, choćby Chrisowi Hemswortha w roli złamanego, lecz twardo dążącego do celu Thora czy młodego Toma Hollanda, którego przedstawienie Spider-Mana oprócz powiewu lekkiego humoru przyniosło chyba jedną z najbardziej emocjonujących scen całego filmu.

„Avengers: Wojna bez granic” to bez wątpienia niezwykły film w dziejach superbohaterskiego kina, już choćby z samego względu ogromnego crossoveru wykreowanych w ciągu dziesięciu lat postaci. Jednak również pod względem scenariusza i reżyserii obraz ustanawia innym produkcjom bardzo wysoką poprzeczkę. Bracia Russo nakręcili film, udowadniający, że nawet z szeroką gamą różnorodnych sylwetek, można stworzyć zaskakująco spójne dzieło, niepopadające w chaos i przerost formy nad treścią. Nie pozostaje nic innego, jak cierpliwie czekać na kontynuację i dalsze losy bohaterów, którzy przetrwali spotkanie i pstryknięcie Thanosa.

Polskie wydanie DVD to tradycyjne plastikowe pudełko z reklamową ulotką i płytą. Sam film można obejrzeć w oryginalnej wersji dźwiękowej z polskimi napisami bądź dubbingiem, więc nie uświadczy się tu możliwości wyboru polskiego lektora. Dubbing na szczęście zdaje się być lepiej podłożony niż u innych produkcji MCU (vide „Czarna Pantera”), lecz wciąż cierpi on na przypadłość zbyt głośnej w stosunku do głosów muzyki, zatem seans z pilotem do kontroli nagłośnienia jest jak najbardziej wskazany. Oprócz samego filmu na nośniku DVD nie znajdzie się żadnych dodatków, wyciętych scen, gagów etc.

Ocena: 4/5

Dyskusja