Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Women power – recenzja komiksu „Istota”

UWAGA! KOMIKS DLA DOROSŁYCH!
Pierwszy polski komiks erotyczny pisany z kobiecej perspektywy. Brzmi ciekawie? Grupa artystek podjęła się zrealizowania interesującego, wizualnego eksperymentu, gdzie poprzez cykl niezależnych, krótkich opowieści graficznych opowiadają o meandrach seksualności i żeńskich namiętnościach. Jaki jest owoc ich starań, zebrany w tomie „Istota”?

„Istota” jest projektem autorstwa Aleksandry Hirszfeld oraz Agaty Nowickiej. Panie odpowiadają za scenariusz do 7 historii zawartych w dziele, z których każda została zilustrowana przez inną rysowniczkę. To fabułki różnorodne w treści i formie,z których każda porusza inny aspekt kobiecej seksualności. Znajdziemy tutaj zarówno opowieść SF skupioną na formach uprawiania miłości w świecie odległej przyszłości, jak i prozaiczne historie przeciętnych kobiet spragnionych bliskości. Recepcja poszczególnych graficznych nowel wzbudza mieszane uczucia. Przekaz symboliczny i intymny przenika się w „Istocie” z moralizatorstwem godnym szkolnych zająć z WDŻ. Znajdziemy tutaj opowieści, które prezentują kobiecą seksualność za pomocą pociągających, komiksowych kadrów, stroniąc od dialogów i bezpośredniego wskazania na problematykę utworu. Zawarte w tomie historie: „Wyspa”, „Idea” oraz „Kosmos”, samym obrazem potrafią zabrać czytelnika w podróż przez świat kobiecych fantazji seksualnych, budząc wewnętrzne podniety i dając nam wyobrażenie o silnych emocjach, targających protagonistkami. Mowa o emocjach jakich doświadcza każdy człowiek w chwili miłosnych uniesień. Wymienione opowieści wywierają sugestywne wrażenie i idealnie odzwierciedlają założenia, które przyświecały autorkom podczas prac nad „Istotą”. Mianowicie, artystki pragnęły zerwać ze stereotypowym, przedmiotowym ukazywaniem postaci kobiecych w komiksach, zwracając uwagę na ich codzienne życie i wewnętrzne, przyziemne potrzeby, w szczególności te seksualne. Niestety, nie w każdej z przedstawionych w zbiorze fabuł, autorki są równie subtelne i ujmujące.

Komiks czyta się niekiedy jako prostolinijny manifest feministyczny. Postać męska wygłasza w jednej z opowieści następującą sentencję: „Fascynujące. Myślałem, że seks jest mniej ważny dla kobiet niż dla mężczyzn”. Następnie czytelnik zapoznaje się z kontr-odpowiedzią protagonistki danej noweli, która opowiada o swoich potrzebach seksualnych i ich równoważności z popędami męskimi. Zamiast oglądać szereg analogicznych kadrów, gdzie bohaterka wygłasza swoim partnerom seksualnym elaborat dotyczący poszanowania godności i pragnień drugiej osoby podczas stosunku, wolałbym zobaczyć jak wciela swoje słowa w czyn. Istota nie stroni od obrazków ilustrujących miłosne akty, niekiedy przedstawiając je w mocno sugestywny i pobudzający zmysły sposób. Owe sceny są zbyt często okraszone, podchodzącymi pod naiwność komentarzami. Naturalne akty namiętności i bliskości kłócą się z wymuszonymi wstawkami narracyjnymi. Dodatkowo dzieło zdaje się być samoświadome. W noweli „Auto” jedna z bohaterek czyta „Istotę”, równocześnie zapoznając czytelników i czytelniczki, z klasykami żeńskiego komiksu erotycznego. Fragment nie wnosi wiele do fabuły tego konkretnego utworu (poświęconego zagadnieniu masturbacji), stanowiąc hołd autorek dla ich mentorek i inspiracji, którymi kierowały się w procesie kreatywnym. Niemniej, tego typu zabiegi mogą doprowadzić mniej wyrozumiałego odbiorcę do oskarżenia twórczyń o megalomanię.

Osobiście otaczam się w środowisku ludzi, którzy są zaznajomieni z faktem iż kobieta jest człowiekiem, i nic co ludzkie nie jest jej obce, w tym fantazje erotyczne, masturbacja oraz czerpanie przyjemności z seksu. Społeczeństwo polskie, podobnie jak wielu odbiorców szeroko rozumianej popkultury może nie być tych faktów świadome. Pojawia się jednak pytanie, czy „Istota” ma szansę zyskać zainteresowanie kogoś więcej niż wąskiego grona czytelników, sięgających po polski komiks niezależny. Obawiam się, że niekoniecznie. Dzieło posiada atrakcyjną warstwę wizualną, jednak w zbyt wielu opowieściach, prezentuje swoją problematykę w pretensjonalny sposób. Dodatkowo, niedzielny komiksiarz może nie docenić abstrakcyjnej formy graficznej użytej w zobrazowaniu poszczególnych nowel, traktując je z pobłażaniem. Recepcja komiksu jest sprawą indywidualną, inaczej powieść mogą odebrać kobiety a inaczej mężczyźni. W moim przypadku „Istota” ukazała się rozczarowaniem. Dzieło jest wynikiem potrzeby ekspresji autorek, chcących zwrócić uwagę na podejście społeczeństwa do tematu kobiecej seksualności. W zależności od prywatnego spojrzenia na sprawę, tytuł będzie albo ważnym głosem w dyskusji, albo pompatyczną próbą wyważenia drzwi, które w wielu środowiskach zostały już dawno otwarte.”Istotę” rozpatruję jako eksperyment, ciekawy w formie, ale nie przemawiający do mojej wrażliwości. Zamiast zbioru nowel pełnych górno-lotnych idei, wolałbym zapoznać się z samodzielną, dłuższą komiksową historią skupioną na temacie kobiecości, opowiedzianej przez pryzmat konkretnej protagonistki. Zachęcam do wyrobienia sobie własnego zdania na temat dzieła Aleksandry Hirszfeld oraz Agaty Nowickiej.

Dziękujemy wydawnictwu Kultura Gniewu za przekazanie egzemplarza do recenzji.

Dyskusja