Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Wyzwanie godne czytelnika – recenzja książki „Wyzwanie z Innego Świata”

W „Wyzwaniu z Innego Świata” adresat dostaje to, czego po Lovecrafcie mógł się spodziewać, ale w formie niekoniecznie spodziewanej. Zbiór opowieści to nietypowy, ponieważ nie ma w nim Mitologii Cthulhu i choć są w nim historie niesamowite, drugą część tomiku stanowią utwory humorystyczne. Całkiem udane.

Twórczość Howarda Phillipsa Lovecrafta możemy podzielić w Polsce zasadniczo na bardzo popularną, mniej znaną i – dotychczas – niewydawaną (proza, poezja, publicystyka). Z wydawaniem tych bardzo popularnych nie ma żadnego problemu. Głównie to Mitologia Cthulhu obecnie dostępna za sprawą Vespera i Zysku i S-ki. Z mniej znaną problem nie jest tak wielki, felietony i eseje ukazały się w SQN, a niektóre opowieści trafiły do tomików spod znaku C&T. Dotychczas nieznane – nomen omen – tak lekko nie mają. Do dziś. Nowa oficyna, Wydawnictwo IX, wystartowała zarówno z mniej znanymi utworami Lovecrafta, jak i tymi do tej pory nieprzełożonymi (druga część książki – humoreski).

W pierwszej części „Wyzwanie z Innego Świata”, skupionej na mniej znanej twórczości H.P. Lovecrafta, adresaci spotykać mogą opowiadania niesamowite, które wprawdzie w Polsce ukazały się, ale dotarcie do nich jest mocno utrudnione, jak – w niektórych przypadkach – praktycznie niemożliwe. Większość z nich Samotnik z Providence napisał wspólnie z innymi pisarzami, tytułowe – jedno z najbardziej ciekawych, szczególnie ze względu na elektryczną narrację – nawet z grupą, wśród której pojawia się nazwisko Catherine Lucille Moore oraz Roberta E. Howarda. Drugie – moim zdaniem – warte uwagi to „Drzewo na wzgórzu”, gdzie wyraźnie widać cechy prozy Lovecrafta i to nie tylko w warstwie fabularnej, ale i od strony warsztatu. Ostatnim, jaki szczególnie przypadł mi do gustu, jest „Pradawny Lud”, rozgrywające się w Imperium Romanum i korzystające z niezwykle ciekawego zestawu motywów. Pozostałe trzymają w miarę poziom i klucz ich doboru nie dziwi i nie powinien zawieść tak miłośników twórczości HPL, jak i poszukiwaczy oryginalnej prozy.

Druga część, to zabawa z formą i treścią, która mimo wszystko zachowuje spójność i „piętno” ręki Mistrza. Humor dociera do adresata często po chwili refleksji, ponieważ wszelkie sytuacje komiczne są osadzone w nieco odległym dla nas kontekście czasoprzestrzennym czy kulturowym. Jedno z opowiadań opatrzono także wyjaśnieniem, gdyż zrozumienie żartu przewodniego dla wielu byłoby katorgą i chwilą spędzoną na poszukiwaniach. Jeżeli jednak wyciąć te dwa drobne minusy to humoreski czyta się całkiem przyjemnie i rzucają one trochę inne światło na – pisarskie – oblicze Lovecrafta, postrzeganego zwykle jako mruka bez krzty poczucia humoru. Niemniej, to dwa utwory zdobywają czytelnicze serce, „Reminiscencya Doktora Samuela Johnsona” oraz „Słodka Ermengarde”.

Tłumaczenie z kolei jest dobre – nie zgrzyta, składa się w płynną narrację, czasem trochę mało udziwnioną i odbiegającą odrobinę od oryginału (sens pozostaje oczywiście niezmieniony), ale chyba najbardziej przyjazną nowemu adresatowi. Jeżeli chodzi o warsztat to czasami widać, gdzie autor próbował i eksperymentował, a gdzie pewnie stawiał litery. Jednak całościowo książka trzyma poziom.

Dlatego „Wyzwanie z Innego Świata” należy polecić nie tylko zagorzałym fanom Samotnika z Providence i dawnego horroru, ale też osobom, które chcą dopiero ugryźć prozę H.P. Lovecrafta, lecz boją się nieco przedzierać przez pozostałe tłumaczenia. Wydawnictwo IX postawiło na dobrą kartę i miejmy nadzieję, że nie zboczą z obranej ścieżki.

Ocena: 4.25/5

Dyskusja