Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Gdzie jest potwór? – recenzja komiksu pt. „Kraken”

Chyba każdy będąc dzieckiem bał się nierealnych stworzeń. Nawet po wielu latach, będąc dorosłym, niejeden musi się mierzyć ze swoimi demonami czy potworami. Jest to nierówna walka, wymagająca sporych zasobów sił i wytrwałości. Czternastolatkowi będzie trudniej, zwłaszcza, gdy jest przekonany o istnieniu pewnego monstrum.

“Kraken” jest historią Serge’a Dougarry, byłego prezentera telewizyjnego, prowadzącego program o nierzeczywistych kreaturach, takich jak choćby tytułowe stworzenie. Damien doskonale zna odcinek o wspomnianej podwodnej bestii, dlatego też przybył do Serge’a z prośbą o pomoc w ubiciu zwierzęcia odpowiedzialnego za śmierć jego ojca, brata, a także wielu pozostałych mężczyzn z wioski.

Komiks jest w twardej oprawie, liczy sto cztery strony i odznacza się już samą okładką. Przyciąga ona wzrok, ponieważ jest pełna tajemnic. Wzburzone morze, okręt czy postać chłopca z harpunem pokolorowano czarnym i zielonym, korzystając z ciemnych odcieni. Całość wygląda jakby była zaśniedziała, niczym wrak statku pokryty roślinami, spoczywający na dnie morza. Zagadkowość podkreśla dwoje jasnych punktów w centralnym punkcie rysunku. Światła okrętów? Latarnie na brzegu? A może oczy krakena? Jeśli sama okładka ma tyle w sobie, to co będzie dalej? Dalej jest jeszcze lepiej.

Bruno Cannucciari, rysownik, korzystał z ograniczonej kolorystyki, sprawiając, że przedstawiona opowieść jest bardziej mroczna, wręcz oniryczna. Zwłaszcza, iż jego styl najbardziej odznacza się przesadzoną ekspresją – twarze bohaterów często są mocno ściągnięte gniewem, szeroko otwierają usta do krzyku. Pojawia się mnóstwo okazji, aby przyjrzeć się takim scenom, ponieważ w mieście Selalgues ostracyzm jest powszechny, a ludność jest niebywale nerwowa. Krajobrazy nie są zbyt rozbudowane, lecz pomieszczenia, w których przebywają bohaterowie mają sporo szczegółów. Artysta skupiał się głównie na postaciach, a wyszło mu to nad wyraz dobrze, ponieważ jego kreska jest charakterystyczna. Doskonale nadaje powieści klimat tajemniczości, miejscami przypominając kryminał noir. Jednak należy podkreślić, że pewne kadry nadmorskich widoków są urokliwe.

O ile fabuła skupia się głównie na prezenterze telewizyjnym, bo z jego perspektywy czytelnik poznaje opowieść, o tyle głównym elementem komiksu jest chłopiec o imieniu Damien. Po stracie najbliższych głęboko wierzy, że odpowiada za to kraken. Stało się to jego obsesją i nie da mu się tego wybić z głowy. Jego matka ewidentnie sobie z tym nie radzi i jest jej zbyt trudno. Zwłaszcza, że całe miasteczko mści się na dziecku, sądząc, że wypadek na morzu powinien przeżyć ktoś bardziej wartościowy, a nie właśnie on. Bez skrupułów krzyczą na malca i obrażają go, przez co czytelnikowi będzie go żal. Nagonka na dziecko sprawia, że czytelnik go żałuje. Litość wywołuje odrzucenie przez lokalne społeczeństwo, jak i bluzgi skierowane w stronę malca, jak i jego ślepa wiara w to, że za śmierć jego bliskich odpowiada morskie monstrum. Malec jest głęboko przekonany o słuszności swych podejrzeń i twierdzi, że zna plan na pozbycie się bestii. Mimo złego traktowania ze strony mieszkańców Selalgues, on chce ich uratować.

Okładka „Krakena” zwiastuje kawał dobrego dzieła pod względem wizualnym. Bruno Cannucciari wykorzystał czerń i zieleń, idealnie pasujące do nadmorskich klimatów. Jego styl sprawia, że kadry zajmujące całe strony chciałoby się wyciąć i oprawić w ramkę. Zdecydowanie atmosfera dzieła została zbudowana głównie przez rysownika. Scenarzysta, Emiliano Pagani, również przyczynił się do sukcesu komiksu, ponieważ stworzył mroczną, tajemniczą powieść, która potrafi zaskoczyć. Fabuła wywoła całe spektrum emocji, aby po ostatnich stronach zostawić czytelnika z rozchylonymi ustami, niczym martwa ryba, bo zakończenia nikt nie może się spodziewać.

Dyskusja