Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Nie każdy jest fanem magii – recenzja książki „Czarny Mag. Pierwszy rok”

Nie każdy jest fanem magii i fikcyjnych królestw. Nie oznacza to jednak, że nie warto tej literatury czytać. Czasem lepiej się trochę przełamać i przekonać, że świat fantasy nie jest wcale taki zły.

„Pierwszy rok” to pierwszy tom serii „Czarny Mag” autorstwa Rachel E. Carter. Opowiada on o losach Ryiah oraz jej brata bliźniaka Alexa, którzy rozpoczynają rok próby w Akademii Magii. Książka pisana jest z perspektywy Ryiah, więc razem z nią przechodzimy przez wszystkie ciężkie treningi i lekcje, nocną naukę w bibliotece aż do przygotowań do egzaminów końcowych i właśnie samych egzaminów. W szkole uczy się ponad 120 uczniów, jednak jedynie 15 może dostać się na praktyki, co powoduje, że atmosfera jest bardzo napięta. Dodatkowo uczniowie pochodzą z różnych klas społecznych, od pospólstwa aż po arystokrację i samego księcia, co sprawia, że atmosfera jest jeszcze bardziej napięta, sama a rywalizacja bardziej zacięta.

Fabuła książki co prawda jest pod niektórymi względami przewidywalna i miejscami nieco przeciągnięta, mimo to niezwykle wciąga. Nie sposób odłożyć książkę na dłuższą chwilę, myśli o tym, co będzie dalej, nie dają spokoju i wraca się do dalszej lektury. Jednak czasami ratunkiem dla przewidywalnej fabuły jest ciekawy język autorki. To sprawia, że człowiek na czas lektury bardzo przywiązuje się do stylu układanych zdań. Podobnie jak dzieci przyzwyczajają się do głosu, który im czyta, co nocy bajki. To działa mniej więcej na tej samej zasadzie, bo czytelnik bardzo lub się przyzwyczajać.

Książka jest typowym przedstawicielem literatury młodzieżowej. Nastolatka, która stara się spełnić swoje marzenia, mimo wszelkich przeciwności losu, przyjaciele, którzy ją w tym wspierają, miłość do księcia i oczywiście wrogowie, którzy rzucają kłody pod nogi. Mimo to przyjemnie się ją czyta bez względu na wiek.

Warto także docenić samą okładkę polskiego wydania. Niezwykle estetyczna grafika zachęca do przeczytania, nawet bez przeczytania streszczenia, które zostało umieszczone na odwrocie. Siła każdej książki bardzo często właśnie tkwi w odpowiedniej okładce. Jeśli jest ona właściwie zaprojektowana i przemyślana, wówczas jest to gwarantem, że zdecydowanie wiele osób skusi się właśnie na tę książkę. Oczywiście tak jest również w przypadku „Pierwszego roku”.

Choć świat literatury jest bardzo bogaty, niezwykle ciężko trafić na książkę, od której trudno się oderwać. „Pierwszy rok” Rachel E. Carter ma zadatki właśnie na taką książkę. Jest bardzo ciekawą propozycją zwłaszcza dla osób, które lubią przywiązywać się do poszczególnych postaci oraz mają swój ulubiony styl pisania, bo ten, którym posługuje się Rachel E. Carter jest naprawdę może przypaść tobie do gustu. Choć nie jest ona pozycją idealną, warto ją przeczytać, chociażby dlatego, aby samemu wyrobić o niej zdanie.

Dyskusja