Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Nie wszystkie animacje idą do dzieci – recenzja wydania DVD „Wyspy Psów”

Przyjęło się, że filmy animowane powstają z myślą o dzieciach. Nie warto jednak ulegać pozorom. Całkowitym zaprzeczeniem tej reguły jest Wyspa psów Wesa Andersona, który jest reżyserem między innymi Grand Budapest Hotel.

Akcja animacji rozgrywa się w Japonii. Opowiada ona losy państwa pod wodzą burmistrza Kobayashiego, który podejmuje decyzję o zesłaniu wszystkich psów na wyspę, ponieważ są oni nosicielami groźnej, nieuleczalnej jak dotąd choroby. Burmistrz zsyła tam także swojego psa Ciapka. Tęsknota za Ciapkiem adoptowanego przez burmistrza chłopca – Atariego – sprawia, że posuwa się on do niebezpiecznego czynu i udaje się na wyspę psów by Ciapka odnaleźć. Tam pod wodzą spotkanych psów przeszukuje wyspę w czym starają się mu przeszkodzić ludzie burmistrza. Sprawę utrudnia podjęta przez burmistrza Kobayashiego decyzja o zabiciu wszystkich psów zamieszkujących wyspę.

Wyspa psów zdecydowanie nie jest filmem przeznaczonym dla młodych widzów. Jest zbyt brutalna i dosadna przez co może przerazić młodego widza. Pod otoczką animacji ukrywa się niezwykła historia, która niektórym przywodzi na

myśl rządy przywódców faszystowskich. Gwiazdorska obsada sprawia, że aż chce się ten film oglądać z napisami. Usłyszymy tutaj Bryana Cranstona, Billa Murray’a, Jeffa Goldbluma, Edwarda Nortona, Yoko Ono czy Scarlett Johansson. Ciekawym zabiegiem jest prowadzenie dialogu w dwóch językach – psy mówią po angielsku, natomiast ludzie po japońsku, co prowadzi do tego że obie rasy nie są ze sobą w stanie porozumieć, jednak bez problemu mogą ze sobą współdziałać. Idealne dopełnienie dla klimatu całego filmu stanowi muzyka skomponowana przez Alexandra Desplata, która wspaniale oddaje charakter poszczególnych scen. Warto zaznaczyć również że Wyspa psów jest animacją poklatkową i do tego tak dobrze zrobioną, że łatwo można o tym podczas sensu zapomnieć.

Animacja trwa 97 minut. Oryginalnie film nagrany jest w języku angielskim, jednak zawiera także wersje z lektorem w językach: polskim, czeskim, węgierskim i tureckim. Wydanie DVD zawiera także napisy w języku polskim, angielskim – wersja dla niesłyszących, arabskim, bułgarskim, chorwackim, czeskim, greckim, hebrajskim, węgierskim, islandzkim, portugalskim, rumuńskim, serbskim, słoweńskim, tureckim oraz słowackim. Wersja dźwiękowa to Dolby Digital 5.1. Na wydaniu DVD znajdziemy menu interaktywne oraz bezpośredni dostęp do scen.

Wyspa psów jest niezwykłą animacją. Cały lalkowy klimat okraszony muzyką Alexandra Desplata sprawia, że ogląda się ją z niezwykłą przyjemnością. Zdecydowanie pozycja warta do zobaczenia przez każdego miłośnika animacji. Jednak dodatkowo jest to szczególnie warte uwagi zwłaszcza, jeśli jesteś fanem animacji lalkowej i takich produkcji filmowych, jak „Wallece i Gromit”.

Ocena: 4.5/5

Dyskusja