Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Omen

„Omen” Davida Seltzera w wersji literackiej trafił do księgarń. Za wydanie i oprawę „winny” jest Vesper.

Filmowa wersja „Omena” to wszak, obok „Dziecka Rosemary” i Egzorcysty”, jeden z najbardziej znanych i kultowych horrorów w historii kinematografii. Jednak w przeciwieństwie do doskonałych książek Levina i Blatty’ego, książka Davida Seltzera nigdy nie zyskała takiego rozgłosu. I trudno się dziwić – „Omen” jest bowiem jedynie nowelizacją scenariusza, który posłużył potem Richardowi Donnerowi do stworzenia filmu. A jak to z tymi nowelizacjami bywa, nie zawsze są to książki udane. Seltzer wybrnął jednak z tego zadania zaskakująco dobrze, a rzekłbym że nawet bardzo dobrze. Literacki „Omen” w warstwie fabularnej jest niemal tożsamy z wersją filmową, jednak autor bardzo sprawnie, intrygująco i bez popadania w sztampę, przedstawił w nim te elementy, które siłą rzeczy nie mogły pojawić się na ekranie. Mamy więc znacząco rozbudowany i wyjaśniony szereg wątków pobieżnie tylko zarysowanych w filmie, zdecydowanie lepiej przedstawione są motywacje poszczególnych postaci i znaczenie poszczególnych scen. Jednym słowem – choć „Omenowi” z pewnością brakuje nieco do wirtuozerii wspomnianych przeze mnie książek, to jest to bardzo dobrze napisany, trzymający w napięciu, czystej krwi horror, który bez wątpienia przypadnie do gustu każdemu fanowi literatury grozy.

Jak na klasyki grozy spod znaku Vespera przystało, także i „Omen” zyskał nieprzeciętną oprawę – tym razem będzie to twarda okładka, ilustracje Krzysztofa Wrońskiego, dedykowana zakładka, przedmowa autora do polskiego wydania i obszerne posłowie Mateusza Zimmermana.

Jeremy Thorn jest amerykańskim ambasadorem w Wielkiej Brytanii. Jego cierpiąca na depresję żona, po latach bezowocnych starań o potomstwo i kilku poronieniach, w końcu rodzi dziecko. Gdy jednak ambasador zjawia się w rzymskim szpitalu, słyszy od pracującego tam księdza, że jego nowo narodzony synek nie żyje, lecz może przyjąć dziecko, jako własne, kobiety, która zmarła podczas porodu. Thorn zgadza się na propozycję duchownego, nikomu o tym nie mówiąc, nawet żonie. Chłopcu nadano imię Damien.

Kilka lat później, podczas hucznej imprezy urodzinowej czteroletniego już Damiena, jego niania popełnia samobójstwo. To jedynie początek całej serii tajemniczych i złowróżbnych wydarzeń, które Thorn będzie próbował zrozumieć, aby zapobiec kolejnym nieszczęściom…

„Omen” to powieściowa wersja słynnego i kultowego już filmu z Gregorym Peckiem. Jej autorem jest scenarzysta tego obrazu, David Seltzer, będący również producentem i reżyserem filmowym.

Dyskusja