Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

„Star Wars™ Model. Sokół Millennium” – prezentacja kolekcji – recenzja książki „Star Wars™ Model. Sokół Millennium”

Najszybsza kupa złomu w Galaktyce doczekała się niezliczonej ilości opracowań, ilustracji, mniejszych bądź większych modeli. Przemysł zabawkarski kocha „Sokoła” podobnie jak miliony ludzi kochają „Gwiezdne Wojny”. W przypadku najnowszej serii „Model” od De Agostini Polska będziemy mieć możliwość złożenia repliki ukochanego statku Hana Solo o blisko metrowej wielkości.

Oferowany w kolekcji „Star Wars™ Model” od De Agostini Sokół Millennium stanowi wariant statku zbudowana przez modelarzy na potrzeby „Imperium Kontratakuje”. Wersja z Epizodu V uznawana jest obecnie z najbardziej kanoniczne wcielenie koreliańskiego frachtowca YT-1300 w całym Uniwersum oraz panującym obecnie Kanonie Disney’a.

We wprowadzeniu do kolekcji wyczytamy jeszcze o dwóch dodatkach do złożonego modelu, tj. zaczepie ściennym na zamówienie pod koniec serii (brak orientacyjnej ceny) oraz zasilaczu o mocy 9V, zamiast konieczności montowania aż sześciu baterii typu R6 (tzw. paluszki). Tutaj również brak informacji o cenie. Zamawiając kolekcję w prenumeracie otrzymamy kilka bonusów w postaci plakatu, segregatora na zeszyty czy koszulki.

Każdy z zeszytów ma trzynaście stron i podzielony został na trzy sekcje. Prócz instrukcji montażu kolejnego etapu dołączonych doń elementów Sokoła znajdziemy ciekawostki techniczne wybranej sekcji statku oraz wałkowane wielokrotnie informacje o Sadze. Ostatnie strony każdego zeszytu stanowi instrukcja montażu.

Odnośnie elementów samego Sokoła przypominają one serię „Easy Kit” od firmy Revell, która oferuje modele gotowe do złożenia (z lekką często asystą skalpela do obcięcia połączeń elementów) i odpowiednio pomalowane. Doświadczeni modelarze obdarzeni talentem do pędzelka mogą oczywiście podrasować plastikowe płytki, jednakże całość będzie zdatna do takich zabiegów raczej po złożeniu całego frachtowca. Choć modelarz ze mnie raczej kiepski, obcując kilkanaście lat z figurkami śmiało mogę stwierdzić, iż jakość elementów jest co najmniej zadowalająca. Wydanie jednoznacznej opinii na tak wczesnym poziomie wydawniczym będzie szczególnie ryzykowne. Z ciekawostek, nie znalazłem nigdzie informacji z ilu części będzie się składał gotowy model.

Dodatki do pierwszego zestawu kolekcji (zeszyty #1-3) obejmują wprowadzenie w postaci „Przewodnika po kolekcji” oraz świetnie narysowanego planu modelu w skali 1:1, który śmiało mógłby wylądować w antyramie jako dekoracja ściany.

Konsultacje merytoryczną serii prowadzi Jacek Drewnowski, którego czytelnikom pozycji z Odległej Galaktyki przedstawiać nie trzeba. W trzech sczytanych zeszytach poważniejszych błędów nie uświadczyłem, poza kilkoma doprawdy nieznaczącymi uproszczeniami jak określenie stołu do Dejarika (holoszachów). Ogólnie początkowo nieco przytłacza dość duża ilość informacji, jednak ich sensowny układ plus rzadkie zdjęcia z planu filmowego podnoszą wartość papierowego uzupełnienia opakowania z częściami Sokoła.

Przewidziana na sto (!) zeszytów kolekcja nie trafi do wszystkich. Jej nietuzinkowy model sprzedażowy w prenumeracie oraz stosunkowo wysoki koszt końcowy, rozłożony po prawdzie na kilka miesięcy (lat?) najpewniej skusi domorosłych modelarzy i kolekcjonerów amatorów. Rzecz zapowiada się obiecująco, ale tak duża ilość zeszytów może okazać się zwyczajnie zbyt dużym obciążeniem finansowym.

Więcej informacji o kolekcji: https://www.deagostini.com/pl/kolekcja/sokol_millennium

Ocena: 4/5

Dyskusja