Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Od dżdżownicy po wieloryba – recenzja gry „Koncept Kids – Zwierzaki”

„Koncept” to wyjątkowo popularna gra towarzyska, często porównywana do „Kalamburów” i znana ze swojej nietypowej formy. Jednak, jeśli kiedykolwiek grałeś w ten tytuł, wiesz że wcale nie jest on taki prosty i niekoniecznie skierowany do młodszych dzieci. Dlatego też twórcy „Konceptu” przygotowali coś, w co może zagrać nawet czterolatek.

Obrazek

„Koncept Kids – Zwierzaki” zaprojektowali Gaëtan Beaujannot oraz Alain Rivollet, którzy odpowiadają również za pierwowzór tego tytułu. Jednak tym razem gra została zaadresowana do tych najmłodszych. Według informacji zawartej na pudełku, „Koncept Kids – Zwierzaki” przeznaczona jest dla dzieci od czwartego roku życia. Za pięknymi ilustracjami stoi Eric Azagury. Grę wydało Repos Production, natomiast na polskim rynku pojawiła się dzięki wydawnictwu Rebel.

Zamysł gry się nie zmienił, nadal opiera się na odgadywaniu haseł i przedstawianiu ich w formie wizualnej. Forma natomiast została uproszczona, między innymi poprzez zawężenie tematyki. Już na samym początku wiemy, że główną kategorią naszego tajemniczego słowa będą zwierzęta. Również symbole, które znajdziemy na planszy. są jasne i czytelne. Warto także wspomnieć, że planszówka „Koncept Kids – Zwierzaki” dopiero co świętowała swoją premierę, a już posiada na koncie prestiżowy tytuł „Zabawka Roku 2018” w kategorii „Gry dla najmłodszych”, przyznawany przez portal Zabawkowicz.pl.

Obrazek

Pokaż kotku, co masz w środku
Oprawa wizualna pudełka nawiązuje bezpośrednio do pierwowzoru gry – „Koncept”. Dzięki temu, od razu można skojarzyć, że są to pokrewne tytuły. Gdy tylko zajrzymy do środka kartonika, oczom ukaże nam się plansza, a pod nią pięknie zaprojektowana wypraska. Wszystkie elementy gry są świetnie wkomponowane w kształt przypominający odcisk łapy dużego, dzikiego kota. To zdecydowany plus, ponieważ w przypadku gier adresowanych do dzieci ważne jest żeby były przyjemnie również dla oka. Do zawartości pudełka należy wcześniej wspomniana przeze mnie duża i estetycznie zaprojektowana plansza. Oprócz tego znajdziemy 110 kart z wizerunkami przeróżnych zwierząt, od dżdżownicy, po wieloryba. Warto tutaj zwrócić szczególną uwagę na te ilustracje, bowiem są ładne, humorystyczne i wyjątkowo kolorowe. Z pewnością dzieciaki je polubią. Jedynym minusem jest ich jakość. W dotyku są „wiotkie” i cienkie. Myślę, że po kilkudziesięciu rozgrywkach z dzieciakami mogą się łatwo poniszczyć. Dlatego też, warto pomyśleć o koszulkach chroniących karty przed zabrudzeniem lub podarciem. W pudełku znajdziemy również 16 plastikowych, pomarańczowych ramek, które posłużą do oznaczania wskazówek oraz plastikową podstawkę. Oprócz tego w kartoniku znajduje się krótka, bardzo ładnie zilustrowana instrukcja.

Obrazek

Bądź jak legendarny lew
Zasady są bardzo proste, dzięki temu dzieciaki nie będą miały z nimi problemów. Gra przeznaczona jest dla od dwóch do dwunastu graczy. „Koncept Kids – Zwierzaki” to kooperacyjna zabawa, w której najmłodsi współpracują ze sobą, wskazując na planszy symbole pomocne do odgadnięcia hasła.

Rozgrywkę rozpoczyna najstarszy gracz, który dobiera kartę z wierzchu talii i umieszcza ją, bez podglądania, na plastikowej podstawce. Ustawia ją tak, żeby wszyscy pozostali dokładnie widzieli jakiego zwierzaka przedstawia. Następnie dzieci, po kolei, umieszczają na planszy plastikowe ramki, próbując naprowadzić odpowiadającego na tajemnicze hasło. Wśród symboli znajdziemy wskazówki dotyczące cech charakterystycznych, środowiska naturalnego czy preferencji żywieniowych zwierząt. Najmłodsi mogą sobie podpowiadać i pomagać, dzięki temu uczą się współzawodnictwa i kooperacji. Rozgrywka kończy się po zagraniu 12 kart. Za każde odgadnięte zwierzę gracz otrzymuje jeden punkt.

Obrazek

Gra „Koncept Kids – Zwierzaki” jest na tyle elastyczna, jeśli chodzi o zasady, że można ją dowolnie modyfikować i skalować. Twórcy zaproponowali trzy dodatkowe warianty, które urozmaicą i utrudnią nieco rozgrywkę. Warto również wprowadzić swoje własne reguły, a do opracowania ich ograniczyć nas może jedynie wyobraźnia. Dzięki temu gra nie znudzi się dzieciom zbyt szybko.

Idealna symbioza
Do gry zaprosiłam sześciolatka i jego o trzy lata starszego brata. Obaj chłopcy nie mieli problemów z zasadami oraz znaczeniem poszczególnych symboli na planszy. Byli wyjątkowo zaangażowani w zabawę i z entuzjazmem odkrywali kolejne zwierzęta.

Podczas rozgrywki w „Koncept Kids – Zwierzaki” z naszymi pociechami nie zabraknie śmiechów, wielkiej frajdy oraz, przede wszystkim, pozytywnych interakcji. Dzieci, współpracując ze sobą, uczą się gry zespołowej i kooperacji. Dodatkowo rozwijają swoją wyobraźnię oraz nabywają umiejętność dedukcji. Ponadto, gra jest ładna i przyjemna dla oka i myślę, iż spodoba się małym odkrywcom. Również zasady są na tyle proste, że maluchy nie będą musiały się z nimi męczyć, tylko od razu usiąść przy stole i grać dowoli. Natomiast możliwość modyfikowania reguł zapewni im radość oraz brak nudy na wiele rozgrywek. Krótko mówiąc, „Koncept Kids – Zwierzaki” to bardzo dobry wybór dla dzieci, nawet tych najmłodszych.

Ocena: 5/5

Dziękujemy wydawnictwu Rebel za przekazanie egzemplarza do recenzji oraz przesłodkich pacynek, które podbiły nasze oraz dzieciaków serca.

Obrazek

Dyskusja