Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

„LEGO® DC Comics Super Heroes. Fantastyczny przewodnik” ─ recenzja

Wydawnictwo AMEET przygotowało wyjątkowy album oparty na licencji korporacji LEGO® oraz wydawnictwa Warner Bros., właściciela komiksowego światka DC. Blisko stustronicowa publikacja stanowi niesamowity zbiór ciekawostek o superbohaterach poświęconych wyłącznie legutkowym wytworom związanym z uniwersum bohaterów Ligi Sprawiedliwości oraz wszelakiej maści arcyłotrów i postaci drugoplanowych.

Marcin 'Lekt' Wiatrak

„LEGO® DC Super Heroes Fantastyczny Przewodnik” stanowi swoiste podsumowanie wydanych począwszy od 2006 roku, gdyż pierwsze zestawy związane były z postacią Batmana. Wszystko podane w sprawdzonej rozrywkowej i lekkiej legutkowej formie, często przeze mnie wspominanej a znanej choćby z gier wideo poświęconych licznym seriom LEGO®. Jednym słowem dużo dobrego humoru. Album podaje między innymi o najważniejszych lokacjach świata DC, wykłada porównawczo supermoce i atuty poszczególnych herosów oraz ich pomocników. Należyte miejsce znaleźli również mniej znane postaci stojące po drugiej stronie barykady jak choćby Brainiac. Tekst podzielono na wstęp oraz dwa duże rozdziały opisujące superbohaterów i superzłoczyńców. Na koniec możemy zrobić test nikczemności, w podsumowaniu którego może się okazać czy jesteśmy wzorem cnót czy superłotrem!

Prezentacja ciekawostek podana w przystępnej dla małego odbiorcy formie oferuje liczne porównania i zestawienia. Pozycja naładowana treścią zdecydowanie wystarczy na długie popołudnia, zważywszy na paletę doskonałych zdjęć figurek oraz bogactwo kolorów, choć większość fotografii pochodzi bezpośrednio z zasobów marketingu The LEGO® Group, tylko kilka zostało zrobionych specjalnie na potrzeby „Fantastycznego przewodnika”.

Doskonałym wyborem prezentacji zdjęć setów LEGO® są rzadkie i obecnie kolekcjonerskie zestawy, które tutaj wraz z minifigami możemy podziwiać na bardzo dobrej jakości zdjęciach. Liczne z nich zostały wypuszczone w limitowanych ilościach na okoliczność konwentów czy eventów tematycznych związanych z wydarzeniami w uniwersum DC. Większość klocków LEGO® zaprezentowana w „Fantastycznym przewodniku” ujęta w formie indeksu podaje numery poszczególnych zestawów z uwzględnieniem minifigurek i strony albumu, gdzie ów set znajdziemy.

Treść opracowana przez Cavan Scott z polskim przekładem Katarzyny Komorowskiej pozostaje poprawna acz nie ustrzeżono się niestety kilku pomniejszych błędów jak mylona miejscami pisownia imienia Lexa Luthora czy stosowanie skrótów myślowych wobec zagospodarowanych na kolejnych stronach informacji. Obrana forma ekspozycji ciekawostek wymusiła niejako brak dogłębniejszych opisów, przy zachowaniu świadomości wobec kogo „Fantastyczny Przewodnik” jest kierowany. Choć dla dorosłych fanów LEGO® będzie stanowił równie atrakcyjną ozdobę kolekcji publikacji poświęconych ponadczasowym klockom.

Wydanie albumu technicznie niezmiennie stoi na wysokim poziomie od papieru po grubą oprawę ze zdobioną złoceniami okładką. Wyborne uzupełnienie publikacji stanowi wyjątkowa minifigurka księżniczki Diany z Lassem Prawdy z uniwersum The New 52, która na stronnicach „Przewodnika” została zaprezentowana w licznych odmianach stroju na przestrzeni lat komiksowej i serialowej działalności. Figurka w takim trykocie jest niedostępna w żadnym regularnym zestawie LEGO®.

Dziękujemy Wydawnictwu AMEET za przekazanie egzemplarza do recenzji.

Dyskusja