Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Hokus, Pokus i Bajkony – recenzja komiksu paragrafowego „Hokus i Pokus”

Obok komiksów paragrafowych ciężko przejść obojętnie, szczególnie miłośnikom ilustrowanych opowieści i gier. Wydawnictwo FoxGames na każdym kroku zaskakuje tematyką tych pozycji oraz bohaterami, których rolę przyjmujemy. Mieliśmy już szansę zostać łowczynią nagród, detektywem, zombie oraz wieloma innymi, rozmaitymi postaciami. W najnowszym komiksie, „Hokus i Pokus”, wkraczamy do świata bajek, aby uratować Jasia i Małgosię.

Obrazek

Przygoda nie tylko dla dzieci
Na pierwszy rzut oka książeczka zdaje się być przeznaczona głównie dla młodszych graczy. Ilustracje są baśniowe i bardzo kolorowe, bohaterowie iście wyjęci z dziecięcych kreskówek, a towarzyszące nam istoty nie bez powodu nazywają się „Bajkony”. Pod względem graficznym jest tutaj wręcz cukierkowo, jednakże treść jest zdecydowanie mniej słodka. Łapanie wiedźmy, poszukiwania zaginionych dzieci, wilki i inne istoty na drodze – stajemy przed wieloma wyborami i zagadkami, z pozoru prostymi, a jednak przynoszącymi nieprzewidziane konsekwencje i… mnóstwo humoru!

Hokus, Pokus i Bajkony
W „Hokus i Pokus” mamy do wyboru jedno z dwójki tytułowych bohaterów. Pokus to urocza dziewczynka, której domeną jest spełnianie dobrych uczynków i wykazywanie się sprytem, natomiast Hokusa – rozwiązywanie zagadek. Na początku wybieramy nie tylko postać, ale i Bajkona, który będzie nam towarzyszył – Żówiskoczka, Żabiskrytkę lub Przebikurczaka. Przyznam szczerze, że w tym momencie poczułam się niczym trener Pokemon, a wybór nie był dla mnie oczywisty, ponieważ wszystkie trzy istoty są zachwycające! Ważną zasadą przy korzystaniu z ich pomocy jest fakt, że po „użyciu” zwierzątka zasypiają. Wybudzić ze snu mogą je jedynie znalezione w kadrach komiksu smakołyki, które naprawdę łatwo przegapić!

Obrazek

Magiczna zabawa
Nasza przygoda zaczyna się niewinnie – otrzymujemy zadanie-test i wyruszamy na wyprawę. Niemniej szybko natrafiamy na pierwsze tropy i wówczas zabawa się rozpoczyna! Ogromnie spodobał mi się fakt, że każdy medal ma tutaj dwie strony. Wilk może okazać się prawdziwym bohaterem, Czerwony Kapturek żyjącą w stereotypach dziewczynką, a drobny błąd może doprowadzić do komicznych sytuacji. Ten komiks paragrafowy zawiera również świetną grę „Przejście smoka”, którą skserowałam sobie i czasem do niej wracam i nie przeszkadza mi fakt, że jest bardzo losowa. Na kartach trafiamy również na prostą wykreślankę i kilka innych atrakcji, które niesamowicie urozmaicają podróż. Ponadto, właściwe wybory mogą doprowadzić do zdobycia nowego Bajkona – Wełnorzutki lub Alarmusia! Opowieść kończy się szczęśliwym zakończeniem, a wygrana zależy od liczby zebranych przez nas gwiazdek oraz… rzutu kością. Bo nie o happy end tu chodzi, a jak najlepszą ocenę z testu!

Obrazek

Podsumowanie
„Hokus i Pokus” to zdecydowanie najlepszy komiks paragrafowy, z jakim dotychczas miałam do czynienia. Jest barwna pod każdym względem. Postaci są przemyślanie, przygody fantastyczne, zadania rewelacyjne, a niektóre dialogi wręcz zwalają z nóg. Urzekająca kreska i kolorystyka dopełniają całości. Jestem przekonana, że w tej pozycji zakocha się każdy gracz, niezależnie od wieku. Polecam z całego serca!

Ocena: 5/5

Za egzemplarz dziękujemy wydawnictwu FoxGames.

Dyskusja