Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Humanistyczne wizje – recenzja książki “Humaniści w kosmosie”

Zastanawiasz się jak będzie wyglądać przyszłość? Czy ludzkość skolonizuje kosmos? Czy może czeka ją zagłada? Może czeka nas jeszcze coś innego? Kilka wizji możesz znaleźć w zbiorze opowiadań “Humaniści w kosmosie” autorstwa Mel Lallande. Dlatego możesz być gotowy na podróż dosłownie bez trzymanki, ponieważ autorka przedstawi tobie wiele przeróżnych poglądów oraz wizji.

“Humaniści w kosmosie” to zbiór krótkich opowiadań, których akcja rozgrywa się na Ziemi lub na różnych planetach wszechświata w przyszłości. Poznajemy w nim historię trzech świnek windykatorek i pewnego dłużnika, o świecie w obliczu katastrofy naturalnej, świecie bez kobiet czy życiu pośród wszechobecnej technologii. Historia jest pełna abstrakcji, co na pewno spodoba się fanom literatury Gombrowicza. Często autorka przedstawia, jak bardzo bogatą wyobraźnię potrafi mieć.

Wydanie prezentuje się dobrze. Ciekawa ilustracja na okładce zachęca do przeczytania, a miękka oprawa i niewielki rozmiar książki sprawia, że łatwo ją zabrać ze sobą gdzie tylko się chce. Trzeba jedynie liczyć się z pozaginanymi rogami książki. Zbiór opowiadań “Humaniści w kosmosie” reklamuje hasło “Groteski science fiction” i trudno się z tym nie zgodzić. W końcu jak inaczej określić mówiące drzwi, które chcą zarabiać na życie, czy świnki windykatorki, które niszczą domy specjalnym środkiem, gdy ktoś nie chce im oddać należnego długu.

Książka jest napisana łatwym językiem, dzięki czemu lekko się ją czyta, jednak można odnieść wrażenie, że opowiadania są niedokończone i za wiele z przedstawionych historii przez to nie wynika. Szkoda, bo historie rozpalają w czytelniku ciekawość, która nie zostaje zaspokojona, więc jednym z wrażeń po ich przeczytaniu jest niestety rozczarowanie. Opowiadania nie są jednak pozbawione dobrego humoru, więc można również nieźle się uśmiać przy czytaniu, więc wrażenie po przeczytaniu całego zbioru jest słodko-gorzkie.

“Humaniści w kosmosie” nie przypadną do gustu każdego czytelnika. Nie każdy lubi groteskę, czarny humor i science fiction. Mimo to, warto sięgnąć po książkę choćby dlatego, żeby dowiedzieć się jak autorka wyobraża sobie przyszłość ludzkości. Nie można ukrywać, że jej spojrzenie na świat jest ciekawe i na pewno warte uwagi. W dodatku książka charakteryzuje się przede wszystkim łatwym językiem, a to działa na korzyść czytelnika – brak problemów w zrozumieniu oraz szybkość czytania.

Ocena: 4/5

Dyskusja