Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Nakarm dinozaura! – recenzja gry „Jurassic Snack”

Dinozaury, dinusie, tyrusie, diplodoki i inne gady – kto ich nie uwielbia? Które dziecko nie było fanem „Parku Jurajskiego”? Które nie bawiło się małymi raptorkami? Od czasu powstania „Zaginionego świata” większość dzieci przeżyło moment fascynacji tymi potężnymi, rządzącymi niegdyś naszą planetą, stworzeniami. Teraz, dzięki wydawnictwu Funiverse, polscy fani będą mogli wypróbować swoje umiejętności w opiece nad stadem głodnych zauropodów!

Obrazek

Jak wyglądał świat dinozaurów?
W pudełku z grą znajdują się cztery planszetki Pastwiska, dziesięć figurek Diplodoków (po pięć niebieskich i żółtych), dwie figurki T. Rexa, dwadzieścia osiem żetonów Trawy oraz instrukcja. Planszetki układamy w dowolny sposób, ale tak, by wszystkie dotykały się przynajmniej jednym bokiem, a każdy z dwóch graczy umieszcza cztery ze swoich Diplodoków na odpowiednich, oznaczonych, miejscach. Natomiast żetony Trawy układa się losowo w pozostałych miejscach na planszy zakrytą stroną.

Gracze w swoich turach naprzemiennie będą rozgrywali po dwie akcje – mogą one być takie same lub różne, mogą też dotyczyć tego samego dinozaura, ale nie muszą. Można:

– przesunąć jednego ze swoich Diplodoków w linii prostej do momentu, aż spotka innego Diplodoka, T. Rexa, krawędź planszy lub żeton Trawy. W tym ostatnim wypadku gada umieszcza się na właśnie zwolnionym polu i wykonuje akcję widoczną na żetonie, na przykład: przeniesienie dowolnego dinozaura w inne miejsce, wyklucie kolejnego członka swojego stada czy usunięcie dwóch znaczników Trawy z planszy, a swój żeton umieszcza na stosie zdobytych punktów,
– przesunąć T. Rexa również w linii prostej, aż napotka innego Tyrusia, Trawę, krawędź planszy lub Diplodoka. W tym ostatnim przypadku drapieżnik pożer… przegania go! (to gra dla dzieci!) i zastępuje na danym polu.

Obrazek

Rozgrywka toczy się do momentu, kiedy jeden z graczy nie ma już ani jednego roślinożercy w zespole (automatycznie wygrywa przeciwnik), na planszy nie ma już Trawy albo podczas dwóch tur z rzędu żaden z graczy nie weźmie Trawy – wtedy przeciwnicy ujawniają zdobyte przez siebie żetony i podliczają punkty. W ten sposób świat dowiaduje się kto gorzej dbał o dinozaury i przez kogo wyginęły.

Jak wygląda życie w erze przedmeteoryckiej?
Gra „Jurrasic Snack” przeznaczona jest dla dwóch graczy, raczej w młodszym wieku. Proste zasady i kolorowa oprawa graficzna wyraźnie o tym przekonują. Na odczucia grających pozytywnie wpływają również świetnej jakości pionki przedstawiające dinozaury oraz żetony i planszetki wykonane z grubej, twardej tektury.

Twórcy zadbali także o czytelność – elementy nie są przeładowane efektami graficznymi – są przyjemne dla oka, jednak najważniejsze jest to, żeby dzieci bez problemów dały radę kontynuować zabawę. Konieczność wykonywania ruchów dinusiami w ograniczonym tylko zakresie może nauczyć najmłodszych podstaw strategii i myślenia logicznego. Wprowadzenie drapieżników i dokonywanie wyborów, czy korzystniejsze będzie wykonywanie ruchów własnym pionkiem, dla swojej korzyści, czy T. Rexem, by zaszkodzić przeciwnikowi, również korzystnie wpływają na edukację maluchów. Co zabawne – te same elementy sprawiają, że dla dorosłych „Jurrasic Snak” może stać się polem bezpardonowej walki na śmierć i życie!

Obrazek

Konieczność wysilenia szarych komórek sprawia, że nawet doświadczeni gracze powinni docenić ten tytuł. Co prawda, jak w niemal każdej grze dwuosobowej, wszystko zależy od tego, czy znajdzie się godnego przeciwnika. Jeśli przy stole zasiądą dwie osoby sprawnie posługujące się zarówno mózgiem, jak i instynktem, nowy tytuł wydany przez Funiverse może szybko nie tylko zaskarbić sobie ich sympatię, ale i stać się jedną z ciekawszych gier dla dwojga.

Czy warto iść na pastwisko?
Dynamika gry, prostota zasad przy jednoczesnej konieczności wysilenia rozumu, żeby przechytrzyć przeciwnika, sprawiają, że „Jurrasic Snack” szybko wdziera się do grona ciekawszych pozycji zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Obrazek

Wysoka jakość wykonania elementów powoduje, że z chęcią sięga się po nią kolejne razy, a zmienność wyglądu planszy i mnogość rozwiązań ani przez chwilę nie nużą. Jedyne, co pozostaje, to zarekomendować grę wszystkim dzieciakom, ale nie można tego powiedzieć z czystym sumieniem głównie dlatego, że… starsi też mogą lubić prehistoryczne gady, więc trzeba ją polecić absolutnie każdemu!

Dla nowicjuszy w planszówkowym świecie jest to naprawdę dobry wybór na początek, natomiast dla doświadczonych wyjadaczy będzie to przyjemna odmiana, bynajmniej nie należąca do kategorii „tak proste, że nudne”, ale raczej „proste i wciągające”. Spójrzcie zatem w oczy dinozaurom na zdjęciach i tylko spróbujcie powiedzieć im „nie”.

Ocena: 5/5

Za grę dziękujemy wydawnictwu Funiverse.

Dyskusja