Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

„Yurei ga deteru” – recenzja książki „Yurei. Niesamowite duchy w kulturze japońskiej”

Kultura japońska jest jedną z najbardziej fascynujących, dalekowschodnich tradycji. Obyczaje Japończyków tak bardzo różnią się od europejskich postaw, że poświęcono im już wiele książek. Takim tytułem jest „Yurei. Niesamowite duchy w kulturze japońskiej” autorstwa Zacka Davissona, biorącym na tapet ten paranormalny odłamek wierzeń azjatyckich mieszkańców.

Motyw japońskich duchów od lat wykorzystywany jest w popkulturze. Głównie pojawiają się one w filmach z gatunku horroru, pod postacią kobiet (lub dziewczynek) o kruczoczarnych, zakrywających twarz, włosach, przechadzających się pośród żywych w białych koszulach nocnych. Zapewne niejeden czytelnik dokładnie wie, o czym jest mowa. Tego typu interpretacje yurei pojawiły się choćby w „The Ring: Krąg”, „Klątwie” (2004), „Klątwie Ju-on” (2002) czy tajlandzkim „Shutter – Widmo”. Wizerunek przerażającego, azjatyckiego ducha także obśmiano, w jednym z filmów serii „Straszny film”.

Ale dla naszych dalekowschodnich sąsiadów yurei to nie powód do śmiechu – wręcz przeciwnie. Japończycy uważają bowiem, że z duchami należy żyć dobrze i traktować je zupełnie poważnie i z szacunkiem. Co więcej, te „duchy” są czymś więcej, niż tylko duchami.

Zack Davisson w swojej książce podejmuje temat tajemniczych postaci z zaświatów. Prezentuje czytelnikowi genezę tych postaci, wyjaśnia, kiedy po raz pierwszy to, co zwykle wśród Japończyków pozostawało niewypowiedziane, przybrało formę obrazu – kiedy pewien artysta, jako prekursor, uwiecznił yurei – w tym wypadku swoją miłość – na płótnie.

Dalej autor prowadzi odbiorcę przez historię rozwoju zarówno pojęcia jak i wizerunku oraz wierzeń dotyczących japońskich duchów – opowiada o tym, dlaczego mają one zazwyczaj długie, czarne włosy i jaką symbolikę kryją, o co chodzi z białymi szatami i czemu wszystkie twarze yurei wyglądają tak samo – trupioblade, z mocno zaznaczonymi, ciemnymi oczami. Davisson pod lupę bierze także zmieniający się sposób ukazywania duchów – od sztuk teatralnych do znanego nam dzisiaj kina grozy.

Pisarz, będący zarazem badaczem japońskiego folkloru, wprowadza czytelnika w świat wierzeń Japończyków skupiając się również na przedstawieniu innych odłamów – jak Święta Zmarłych O-bon. Dodatkowo w swojej publikacji umieszcza ciekawe, mrożące krew w żyłach opowieści, odnosi się do popkulturowego fenomenu, jakim stały się duchy, a także wspomina o ich typach, bowiem yurei to nie poltergeisty, a twory muszące podporządkować się określonym prawom lub prezentujące określone postawy. Odbiorca zatem będzie miał okazję przeczytać o zaświatach, duchach nienawiści, miłości, a także tych przywiązanych do konkretnego miejsca.

Pozycję „Yurei. Niesamowite duchy w kulturze japońskiej” napisano z ogromną dbałością o szczegóły i rzetelność publikacji. Zack Davisson korzystał z wielu źródeł wymienionych na końcu książki. W związku z tym, jeżeli któryś z czytelników będzie chciał poszerzyć swoją wiedzę, może skorzystać z tych samych pozycji, co autor. Język tytułu jest niezwykle prosty i zrozumiały, Davisson opowiada o yurei w sposób, w którym można wyczuć autentyczną pasję i zainteresowanie podejmowanym tematem. Dzięki takiemu podejściu „Yurei…” czyta się szybko i z zapartym tchem, a lektura stanowi przyjemną metodę obcowania z, być może niektórym jeszcze nieznaną i wciąż tajemniczą, kulturą Japonii.

Kolejnym plus publikacji stanowią zawarte w niej ryciny i malowidła – Davisson bowiem nie pozostawia wszystkiego w „rękach” wyobraźni czytelnika, a pokazuje, o czym pisze. W książce znajdziemy zatem wspomniane wcześniej pierwsze uwiecznienie yurei na płótnie („Duch Oyuki” autorstwa Okyo Maruyamy), klasyczne sceny z udziałem duchów, czy to w zaświatach czy w teatrze kabuki, a także malowidła chwytające za serce oraz takie budzące przerażenie. Wydrukowane na dobrej jakości kolorowym papierze dzieła (choć są również malunki czarno-białe) jeszcze lepiej wprowadzą odbiorcę w klimat omawianej pozycji.

„Yurei. Niesamowite duchy w kulturze japońskiej” to książka obowiązkowa nie tylko dla fanów japońskiego folkloru, ale także dla tych odbiorców, którzy chcą rozpocząć swą przygodę z przyswajaniem wiedzy o kulturze dalekowschodniej od czegoś, co znają – co od lat przewija się w popkulturze pod konkretną postacią. Niejednego czytelnika zdziwi geneza takiej prezentacji czy podejście Japończyków do zmarłych, ale z pewnością jednocześnie „Yurei…” pochłonie i zafascynuje każdego na tyle, by przeczytał tę pozycję od deski do deski, a być może podjął nawet dalsze działania w celu zgłębienia pojęcia o tajemnicach Japonii.

Ocena: 5/5

Dyskusja